1. HABERLER

  2. ADİLCEVAZ

  3. Bitlis’te Ceviz Çalıştayı Düzenlendi

Bitlis’te Ceviz Çalıştayı Düzenlendi

Bitlis ve çevresinde ceviz üretiminin yaygınlaştırılması ve daha yüksek bir ekonomik değer haline getirilmesi için çalıştay düzenlendi.

A+A-

Bitlis ve çevresinde ceviz üretiminin yaygınlaştırılması ve daha yüksek bir ekonomik değer haline getirilmesi için çalıştay düzenlendi.

Bitlis Valiliği, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ), Adilcevaz Kaymakamlığı ve Adilcevaz Belediyesi iş birliğiyle, Adilcevaz Ceviz Festivali kapsamında, 'Bitlis ve Çevresi Ceviz Çalıştayı' yapıldı.

Adilcevaz cevizinin bilimsel anlamda üretimin artırılması, yaygınlaştırılması ve daha kaliteli ceviz üretiminin elde edilmesi amacıyla düzenlenen Ceviz Festivali ve Kültür Etkinlikleri kapsamında bu yıl çalıştay da yapıldı. Bitlis Eren Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu konferans salonunda yapılan çalıştaya, Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fatih Asak, bilim adamları ve ceviz yetiştiricileri katıldı.

Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, yapılacak çalıştayın ilin ekonomisine önemli katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Üretimin artırılması ve daha kaliteli ceviz üretiminin elde edilmesi noktasında önemli fikirlerin ortaya çıkacağını belirten Vali Ustaoğlu, "İlimiz açısından çok önemli olan cevizimiz, çalıştay sonuçları da göz önüne alınarak katma değeri çok daha üst düzeye çıkacak. Çok güzel çalışmaların altına imza atılacağına inanıyorum. Siirt fıstığı, 15 ila 20 yıl öncesine kadar çok az üretiliyordu, çok da bilinmiyordu. Ama 2 binli yıllarda başlatılan bir çalışmayla dağa taşa fıstık dikildi. Bugün Siirt'in ekonomisinde çok önemli bir yere geldi. Bugün çok ciddi meyveleri alınıyorsa, bizimde yapacağımız projeler sonucunda bölgemizin dağını taşını cevizle donatmamız lazım. Özellikle kışın yoğun şekilde potansiyel ve saha tespitleri yapacağız. Bizlerin de katkılarıyla gerek bakanlık gerekse fon alabileceğimiz kuruluşlar nezdinde adeta 2018 yılını burada ceviz fidanı dikme seferberliği yılı ilan ediyoruz. Bölgemizin buna çok ihtiyacı var. Marka oluşturmak ve marka değeri yaratmak kolay değil. Üretimin artırılması, yaygınlaştırılması ve kalitenin yükseltilmesi adına bu çalışma çok yerinde oldu. Yıllardır bölgenin başına bela olan bölücü terör örgütüne karşı yapılan ve kahramanca verilen mücadele ve en önemlisi de buna karşı bölge insanımızın yerinden ayrılmadan, köylerini terk etmeden devletimizle birlikte verdiği bu mücadele bizim için çok önemli. Bunlara katkı sağlamak adına, bunların köylerinde, yurtlarında kalmaları adına bu ata yurdunda Anadolu’ya ilk giriş yaptığımız Müslümanların 641 ve 642 yıllarında geldiği bu coğrafya burası bir İslam beldesi. Bu anlamda böyle bir beldeyi biz birilerine terk edemeyiz, böyle bir beldeyi inşallah inşa etme ve geliştirme noktasında tüm gücümüz ve gayretimizi göstereceğiz. Bu çalışmanın bu coğrafyaya yapılacak en güzel çalışmalardan biri olduğunu düşünüyorum" dedi.

Çalıştayda konuşan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, üniversitelerin sadece eğitim öğretim yapan kurumlar olmadığını, bulundukları yerlerde yerel dinamikleri sosyal kültürel ve ekonomik dinamikleri harekete geçirmek zorunda olduklarını belirtirken, YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya ise, rekabetin arttığı küreselleşen dünyada söz sahibi olmak isteyen ülkelerin yatırımlarını geleneksel yöntemlerle bilimsel bilginin ışığında planlayarak yapmak zorunda olduğunu söyledi.

Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy ise bölgenin topografik, coğrafik ve sosyo-ekonomik yönden diğer bölgelere göre biraz daha olumsuz şartlar içerdiğine dikkati çekti.

Bu durumun batıya göçe neden olduğunu kaydeden Gürsoy, "Buralara herhangi bir uçak ve makine fabrikaları kuracak halimiz yok. Burada cevizi geliştirerek üretip sosyo-ekonomik yönden bölgemizi kalkındırmamız lazım. Sadece Adilcevaz'da bunun getirisinin 25-30 milyon lira olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Moderatörlüğünü Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen’in yaptığı, oturuma geçildi. Oturumda, Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen 'Cevizin besin değeri ve beslenmedeki önemi', Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, 'Adilcevaz 1 ve Kazankaya ceviz çeşidinin özellikleri', Prof. Dr. F. Ekmel Tekintaş, 'Ceviz bahçesi tesisi ve don zararlılarından korunması' ve Dr. Yılmaz Boz, 'Değişik ekolojik koşullarda yetiştirilen ceviz çeşitlerinin performansı' konularında bildiri sundu.

dsc_0012-012.jpgdsc_0009-015.jpgdsc_0006-006.jpgdsc_0004-016.jpgdsc_0023-009.jpgdsc_0016-009.jpgwww.adilcevaz13.com

Bu haber toplam 3182 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.