1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Bitlis ve İlçelerinde Bazı Eylem ve Etkinlikler Yasaklandı

Bitlis ve İlçelerinde Bazı Eylem ve Etkinlikler Yasaklandı

Bitlis il genelinde yapılacak bazı eylem ve etkinlikler izne bağlanırken, bazıları da 30 gün süreyle yasaklandı.

A+A-

Bitlis il genelinde yapılacak bazı eylem ve etkinlikler izne bağlanırken, bazıları da 30 gün süreyle yasaklandı.

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başta PKK, DEAŞ ve FETÖ terör örgütlerine yönelik başlatılan harekât nedeniyle ve TSK tarafından Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik 20 Ocak 2018 tarihinde başlatılan "Zeytin Dalı Operasyonu" ile ilgili olarak anılan terör örgütlerinin misilleme amacıyla yapılması planlanan toplantı ve gösteri yürüyüşleri, miting ve basın açıklamaları gibi tüm etkinliklere yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Yapılması planlanan etkinliklerin terör örgütlerinin propagandasına dönüşebileceği, güvenlik kuvvetlerine terör örgütüne yönelik başarıyla yürütülen operasyonlar gerekçe gösterilerek terör örgütü ve marjinal gruplarca sansasyonel ve provokatif saldırılar ile kargaşa çıkarılmaya çalışılabileceği, bu suretle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulacağı, suç ve suçluyu övme suçlarının işleneceği değerlendirilmiştir. Bu bağlamda terör örgütü planlarının bertaraf edilmesi, tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, cumhuriyetin temel nitelikleri devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu 11’nci maddesi (m) bendi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. Maddesi ile 5442 sayılı İller İdaresi Kanunun 11/c maddesi hükümleri gereğince; kamu kurum ve kuruluşlarının ve üniversitelerin yapacağı toplantı, tören, şenlik, karşılama ve uğurlama gibi etkinlikler hariç olmak üzere; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunun EK-1 maddesi kapsamında ilimiz genelinde yapılacak olan her türlü gösteri yürüyüşü, kapalı ve açık yer toplantıları, miting, basın açıklamaları, stant açma, afiş asma 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununu 3. Bölüm Şiddet Hareketlerinde Alınacak Tedbirler Başlıklı 11. maddesi (m) bendi gereğince 13 Şubat 2018 tarihi ile 14 Mart 2018 tarihi de dâhil olmak üzere 30 gün süre ile mevzuat hükümleri doğrultusunda mahallin en büyük mülki idare amirinin iznine bağlanmıştır. Ayrıca oturma eylemi, açlık grevi, çadır kurma gibi türdeki eylem ve etkinlikler, aynı hükümler doğrultusunda Bitlis genelinde 30 gün süre ile yasaklanmıştır."

www.adilcevaz13.com 

Bu haber toplam 3021 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.