1. HABERLER

  2. GÜROYMAK

  3. Belediye Meclis Üyeleri Derneği Kuruldu

Belediye Meclis Üyeleri Derneği Kuruldu

Bitlis’in Güroymak ilçesinde belediye meclis üyeleri temsilciliği kuruldu.

A+A-

Bitlis’in Güroymak ilçesinde belediye meclis üyeleri temsilciliği kuruldu. 

Güroymak Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Sabir Çevik başkanlığında kurulan derneğin aktif çalışmalara kısa süre içerisinde başlayacağı duyuruldu.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Çevik, Bitlis il ve ilçeler ile belde belediye meclislerinde görev yapan üyelerin haklarını korumak ve sorunlarıyla ilgilenmek amacıyla kurulan derneğin Bitlis'te önümüzdeki günlerde çalışmalarına başlayacağını belirtti.

Belediye meclis üyelerine huzur hakkı dışında hiçbir ödeme yapılmadığını ifade eden Çevik, "Halkımız tarafından seçilen belediye meclis üyeleri özlük hakları bakımından ne yazık ki hiçbir güvenceye sahip değildir. Belediye meclis üyeleri yaptıkları ciddi hizmetler bakımından vatandaşların yoğun talepleriyle karşılaşmakta, üyelere ödenen huzur hakkı maalesef yapılan harcamaları karşılamaktan çok uzaktır. Bu sorunun kısa vadeli çözümü adına atılacak ilk adım belediye meclis üyelerinin maaşa bağlanmasıdır. Üstelik bu durum, belediye meclis üyelerini daha bağımsız hale gelmesinin de önünü açacaktır" dedi.


Bitlis, ilçe ve beldelerde görev yapan belediye meclis üyelerinin hak ve sorumluluklarının daha da genişletilmesi amacıyla Belediye Meclis Üyeleri Derneği’nin kurulmasına ihtiyaç duyduklarını belirten Çevik, "Şu an itibariyle belediye meclis üyeliği yaptığı halde emekli olmayan meclis üyelerinin emekliliklerinin sağlanması, sosyal güvencesi olanlarında belediye meclis üyeliği yaptığı sürenin emekliliklerine sayılması için ivedi çalışmalara bağlanılması, zorlaşan hayat şartlarında kaçınılmaz hale gelmiştir. Meclis üyelerinin diğer bir önemli sorunu da sağlık hizmetlerinden yararlanamamalarıdır. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu’yla ilişkilendirilmemişlerdir. Bu hayati kanununda ivedi olarak sonuçlandırılması ve belediye meclis üyelerinin sosyal güvenceye kavuşturulması şarttır. Demokrasimizin yerel temsilcileri olan belediye meclis üyelerimize ‘Yeşil Pasaport’ hakkı tanınması da günümüz seyahat imkânlarından yararlanmaları adına elzem hale gelmiştir. Dolayısıyla muhtarlarımıza ve il genel meclis üyelerimize tanınan silah taşıma ruhsat imkânı belediye meclis üyelerimize de verilmeli ve görev süreleri bittiğinde de silah ruhsatlarından harç alınmamalıdır" diye konuştu.

İHA

Bu haber toplam 3448 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.