1. HABERLER

  2. Adilcevaz'da En Çok Yapılan Ot Yemekleri

Adilcevaz'da En Çok Yapılan Ot Yemekleri

Adilcevaz yöresinde dağlardan ve bahçelerden toplanan otlar çeşitli yemeklerde kullanılarak tüketilmektedir. Adilcevaz yöresinde halk bu otların faydalarını geçmişten beri bilmektedir.

A+A-
Çireşli Pilav:

Dağdan toplanan çireş, iyice yıkanıp temizlenir. Sonra süzülüp doğranır. Birazcık su kaynatılıp çireşler içine atılır. Nazik olduğundan biraz kaynattıktan sonra içine bulgur atılır. İyice piştikten sonra altı kapatılıp tabağa koyulur ve üzerinde ısıtılmış yağ gezdirilir.

Gagaçanalı Herse:

Dövmenin içine yağ ve tuz atılıp iyice pişirilir. Gagaçanası doğranıp, dövmenin içine dökülür. İyice karıştırılıp pelte haline getirilirdik ten sonra üstüne yağ dökülür.

Garozlu Ayran Aşı:

Garoz otu toplanıp yıkanıp doğranır. Ayran aşına katılır. Yapılışı aynen ayran aşındaki gibidir.

Gıcırtkanlı Şile:

 Gıcırtkan (ısırgan otu) iyice yıkanıp doğranır. Bulgur, suda biraz piştikten sonra içine otla birlikte tuzu atılıp pişirilir. Biraz sulu olmalıdır.

Göbelekli Pilav:

Göbelek dağdan getirilir. İyice temizlenip yıkanır. Geç piştiği için uzun süre kaynatılır. Biraz yumuşadıktan sonra üzerine bulgur atılıp, pişirildikten sonra üstünde yağ gezdirilir

Jağlı Pilav:

Dağdan getirilen jağ, teker teker temizlenir. Sonra haşlanıp 2-3 gün suda bekletilir. Suyu süzülüp bir kaba basılır. Üzerine tuzlu su dökülüp bir hafta bekletilir. İyice sarardıktan sonra sudan çıkarılıp doğranır. Kaynamış suya atıp haşlanıp üzerine bulgur dökülüp pişirildikten sonra altı kapatılır. Tabağa konulduktan sonra üzerine yağ dökülür.

Kengerli Pilav:

Kenger otu dağdan toplanıp dikenli kısmı atılır. Dikensiz kısmı pişirilir. Pişirilişi çireşli pilavda olduğu gibidir.

Parpar (Semiz otu) Yemeği:

Parpar ayıklanır, yıkanır, doğranır. Bir tencerede yağ, soğan ve salça kavrulduktan sonra içine parpar ilave edilerek tekrar kavrulur. Bir yemek kaşığı pirinç içine konup su ilave edilerek pişirilir. Pişmeye yakın tuzu ilave edilerek servis yapılır. İstenirse üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Parpar yağda kavrulup, üzerine yumurta kırılarak da yemeği yapılmaktadır.

Yabani Ot Kavurması:

Çekir dikeni, kuzukulağı, gıcırtkan, kuş pepesi, karabaldır ve yağlıcan otları toplanır. İyice temizlenip haşlanır. Sonra yağ ve salça kavrulur. Otlar sıkılıp içine atılır. Biraz kavrulduktan sonra üstüne sarımsaklı yoğurt dökülür.

Parpar salatası:

Parpar ayıklanır, yıkanır, ince ince doğranır. İçine soğan doğranır, limon, tuz ve zeytinyağı ilave edilerek servis yapılır. Parpar çiğ olarak da tuzlanıp, üzerine yoğurt dökülerek salata şeklinde de tüketilmektedir.

Isırgan otu salatası:

İlkbaharda ısırgan otu tazeyken ısırmadan toplanır, ayıklanır, yıkanır, temizlenir, dili ısırmasın diye üzerine tuz serpilerek o tuzla biraz bekletilir, domates, soğan doğranır. Üzerine tuz, limon, zeytinyağı dökülerek salata şeklinde de yenir. Su teresi de ısırgan otu salatası şeklinde hazırlanarak tüketilir.

Jağ turşusu:

Jağ (yörede toplanan yabani ot) güzelce temizlenerek sapından ayrılır, ufak ufak parmak büyüklüğünde doğranır. Kaynamış suyun içinde biraz yoğurt atılır (ayran da olabilir), o suyla haşlanır (tadı güzel olsun diye). Daha sonra yıkanarak küpe veya bidona dizilir. Tuzlu su ilave edilerek ekşitilir ve turşu yapılır. Jağ turşusu, turşu ve (yumurta kırılarak yağda pişirilmek suretiyle) yemek olarak da tüketilmektedir.

Çortu (lahana turşusu):

Beyaz lahanadan güz aylarında yapılır. Lahananın yöresel adı “alahar-kelem” dir. Çortu için sık ve kuru başlı lahanalar ince ince doğranır, iyice yıkanarak temizlenir. Hazırlanan lahanalar yeşil biberle küplere bastırılarak evin kışlık çortusu hazırlanır. Ekşimesi için küplerin içine pazı ve bir tülbente sarılmış olarak nohut atılır, üzerine de kaynamış tuzlu su ve ekşimiş hamur suyu dökülerek, bir hafta süre ile ekşimesi beklenir. Çortu, turşu olarak tüketildiği gibi çeşitli yemeklerin içine de konabilir.

Heliz turşusu:

Heliz nisan-mayıs aylarında toplanır; ayıklanıp yıkanarak temizlendikten sonra küpe bastırılır. Küpün içerisine bir avuç nohut (ekşisin diye), bir su bardağı şeker (tad versin diye), iki-üç baş sarımsak doğranır. Ayrı bir yerde domates rendelenerek pişirilir. Pişirilen domates, kaynatılarak hazırlanan tuzlu turşu suyunun içine dökülerek turşu küpüne konur. Domates ayrı bir lezzet katar. Turşunun suyu döküldükten sonra ağzı sıkıca kapatılarak 2 gün güneşte bekletildikten sonra içeri alınır. Küpün ağzı tüketileceği zaman açılır.

Bu haber toplam 23794 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.