1. HABERLER

  2. ADİLCEVAZ

  3. Adilcevaz'da Desteklenecek Tarım Ürünleri Belirlendi

Adilcevaz'da Desteklenecek Tarım Ürünleri Belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bitlis ve ilçelerinde 2021 yılında desteklenecek tarım ürünleri belirlendi.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bitlis ve ilçelerinde 2021 yılında desteklenecek tarım ürünleri belirlendi.

Bakanlık tarafından 2017 yılında başlatılan Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında, Ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi, sağlığı ve hayvansal üretim açısından önemli ürünlerde
mazot, gübre, sertifikalı tohumluk kullanım, fark ödemesi, yem bitkileri, fındık alan bazlı gelir destekleme uygulamaları yürütülmektedir.

2021 üretim yılında Tarım Havzalarında desteklenecek ürünlerin belirlenmesi amacıyla; iklim, toprak, topoğrafya, su kısıtı, istatistiki veriler, ekim nöbeti ve il/ilçe müdürlükleri ile STK önerileri birlikte değerlendirilerek ürün listeleri oluşturulmuştur.

Yapılan çalışmalar kapsamında Adilcevaz’da arpa, buğday, çavdar, kuru fasulye, nohut, ayçiçeği, patates ve yem bitkileri olmak üzere 8 çeşit tarım ürünü destekleneceği belirtildi.

Bitlis merkezde arpa, buğday, kuru fasulye, patates ve yem bitkileri olmak üzere 5 çeşit ürün, Ahlat’ta arpa, aspir, buğday, kuru fasulye, nohut, patates, ayçiçeği ve yem bitkileri olmak üzere 8 çeşit ürün, Güroymak’ta arpa, buğday, kuru fasulye, nohut, patates, kuru soğan, ve yem bitkileri olmak üzere 7 çeşit ürün, Hizan’da buğday, kuru fasulye ve yem bitkileri olmak üzere 3 çeşit ürün, Mutki’de arpa, buğday, mısır, kuru fasulye, patates ve yem bitkileri olmak üzere 6 çeşit ürün, Tatvan’da ise arpa, buğday, çavdar, kuru fasulye, nohut, patates, ve yem bitkileri olmak üzere 7 çeşit ürün Bakanlık desteklemelerinden faydalanabilecek.


Desteklenecek ürünlerin dağılım listelerinin; kooperatiflere, birliklere, odalara ve üreticilere duyurulmasıyla ilgili olarak il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildiği belirtildi.

www.adilcevaz13.com

Bu haber toplam 10896 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.