A.Hakkı Koca

A.Hakkı Koca, 1905 yılında Ahlat’ta doğdu. Anadolu’ya gelen Oğuz boylarının bir kolundan colduğu bilinen İshakoğulları ailesindendir.

A+A-

Rüştiye  mektebinde okurken Ruslar Doğu Anadolu’yu işgal etmişler, Ahlat halkı olarak Güneye doğru göçe başlamışlar. Osman isimli abisi bu işgalde şehit olmuş, Ailece Diyarbakır’a gelmişler. Babası burada vefat etmiş. Ahlat’ın işgalden kurtulması üzerine Ahlat’a dönmüşler.

A. Hakkı Koca, vatani görevini bitirdikten sonra Posta, Telgraf ve Telefon İdaresi’nde çalışmaya başlamış. Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde görev yapmıştır. O dönemde yaşanan büyük Van depreminde PTT görevlisi olarak aylarca çadırda geceli gündüzlü faaliyet göstermiş, bu gayretinden dolayı PTT Genel Müdürlüğü tarafından takdirname ile ödüllendirilmiştir.

Van’da iken yaşadığı bir anısı ilgi çekicidir; Yaz aylarında güreşler yapılmaktadır. İki genç delikanlı güreşe tutuşmuşlar. Bunlardan birisi Ermenidir. İşgal sırasında Van’da kalan Ermeniler bu güreşçiyi desteklemektedirler. Ermeni güreşçi diğerinin sırtını çevirmeye çalışır, ancak çeviremez. Üstten elini geçirip Türk güreşçinin boğazını sıkarak çevirmeye mecbur bırakmak ister. Ancak Türk güreşçi bir türlü dönmez ve havasızlıktan ölür. Bu şekilde sırtını kolayca çevirmiş olur. Ermeniler bunu alkışlayarak güreşçilerini tebrik ederler. Bu sırada Van Valisi konağında olan biteni seyretmektedir. Kazanan güreşçiyi çağırır “Ne yaptın?”der. O da; “Yendim efendim” der.

Vali, güreşçiye bir tokat atar delikanlı da orada düşüp ölür.

A. Hakkı Koca, son olarak görev yaptığı Konya PTT Müdürlüğünden 1956 yılında emekli oldu. Emeklilik yıllarını Ahlat’ta ve İstanbul’da yaşadı. Çeşitli mahalli gazete ve dergilerde güncel, edebi ve insanın önemini konu alan yazılar yazdı. 1968 yılında 63 yaşında iken İstanbul’da vefat etti. Her zaman güzel sohbetleri ile kendisini bilenlerce anılmaktadır. 

Aksav

Bu haber toplam 3853 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.