1. YAZARLAR

  2. Cafer AKDENİZ

  3. Savaş mı, Cinayet mi
Cafer AKDENİZ

Cafer AKDENİZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Savaş mı, Cinayet mi

A+A-

Ey Araplar,
Ey Kürtler,
Ey Türkler,

Ey insanoğlu; sizlere ne oluyor ki yemediğiniz halde hem cinslerinizi kadın, çocuk yaşlı, suçlu-suçsuz demeden dünyanın birçok yerinde, Ortadoğuda ve Ülkemizde insanların sokakta evlerinde işyerlerinde kanlarına girip katlediyorsunuz.

Savaşların bile bir şerefi vardır. Savaşlar şehir merkezinde bulunan kadın, çocuk, yaşlı insanların bulunduğu mahallelerden uzak, savaş meydanlarında yapılırdı. 21.yüzyıldaki medeniyetiniz ve demokrasiniz batsın, çağlar öncesi medeniyetsiz ve gerici dediğiniz insanlar bile sizden medenidirler. Çağlar öncesi dediğiniz insanlar en azında çocuk ve kadınların kanına girmeden, bir yerlere savaşmayı düşündüklerinde oralara saldırmadan haber gönderirlerdi. Savaşı haber alan insanlarda güçlerini tartar, ölçer ve savaş imkanları varsa yerleşim yerlerinde uzak gösterilen meydanlarda savaşırlardı. Yok güçleri savaşa yetecek durumda değilse yaşadıkları alanlarda günümüzdeki gibi kadın ve çocukların parçaları havada uçuşmasın, şehirler yerle bir olmasın diye, savaşmayan yaşlı, hasta, çocuk ve kadınların yaşam alanları olan evler yerle bir olmasın diye bir ön anlaşma ile teslim edilirdi. Ama günümüzde medeni olduğunu söyleyen batılı devletler, iki yüzlü davranarak kendisine tabi olmayan mazlum halkların ve Müslümanların yaşam alanları olan topraklarda katliamlar yaparak talan etmektedir.

İşte bu gün bu talanı yapanlar ne acıdır ki kendileri savaşa girmeden aynı toprağın, aynı ırkın, aynı kavmin, aynı dinin insanlarını bir birine kırdırarak uzaktan leş bekleyen çakallar gibi seyre dalmaktadırlar.

Ey insanoğlu; emperyalistlerin oyununa gelerek mezhebiniz, ırkınız ve ölmüş insanların ideolojilerini kullanarak birbirinizi öldürmeyin.

Ey insanoğlu; Allah'ın mesajına kulak verin, çıkarlarınız ve nefsiniz sizi cehenneme hazırlamasın.

"Her nefis ölümü tadıcıdır. Kıyamet günü elbette ecirleriniz eksiksizce ödenecektir. Kim ateşten uzaklaştırılır ve cennete sokulursa, artık o gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı metadan başka bir şey değildir.” (Al-i İmran/185)

Ey insanoğlu; yaşadığımız alanlarda kavmi, mezhebi, ideolojik sorunlar çıkması kadar normal bir şey yoktur ama, bizim işimiz bu sorunları gidermek için insanları öldürmek değil, insanları kurtarmakla mükellefiz. Ama ne yazık ki ölüm ve öldürmek son çare olunca da onuda kendi mezhebiniz, ırkınız ve çıkarlarınız için öldüremezsiniz.

Allah bize gönderdiği İlahi mesajda şöyle buyuruyor. "Ey iman edenler, Allah'a itaat edin; elçiye itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine de. Eğer bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz, artık onu Allah'a ve elçisine döndürün. Şayet Allah'a ve ahiret gününe iman ediyorsanız. Bu, hayırlı ve sonuç bakımından daha güzeldir. (Nisa/59)

İslamın bütün İslâm aleminde barışa, kardeşliğe vesile olmasını Allah'tan diliyoruz. Ama nafile kendisini yaratan Allah'ı, Peygamberi dinlemeyenler bizleri mi dinlerler.

"Mü'minler sadece kardeştirler; öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'a karşı sorumlu davranın ki, O'nun merhametine mazhar olasınız!" (Hucurat Suresi Ayet 10)

Peygamber Efendimiz (SAV) "Müslüman Müslümanın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştir. Bir Müslüman kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz." Buyurmuştur. (Veda Hutbesi)

Allah'ın ve Peygamber'in kardeşliği emreden kesin hükümlerine rağmen, Ortadoğuda ve ülkemizde ve dünyanın bir çok mazlum bölgesinde kentler viran olmuş, çocukların, yaşlıların ve soçsuz insanların cesetleri sokaklarda çürümeye bekletilirken, İslam ümmettinin ve tüm insanların kendilerine ve Allah’a vereceği çok acıklı hesabları olacaktır.

Bu yazı toplam 3865 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.