1. YAZARLAR

  2. Neslihan BİLİR

  3. Hayat Zor mu?
Neslihan BİLİR

Neslihan BİLİR

Kişisel Gelişim Eğitmeni – Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayat Zor mu?

A+A-

Geçmişten günümüze her zaman hayatın zor olduğunu konuşur dururuz. Konuşmakla kalmaz, zor olanları beğeniriz, isteriz. Zor elde edilen, zorlanarak yapılanlar, kendimizi paraladığımız işler her zaman daha kıymetlidir.

Peki neden? Televizyonda birçoğumuzun izlediği programlar var. Kolayca kazananlar, kolaylıkla başarıyı elde edenler hiçbir zaman kıymetli olmuyor. Başarısının tadını bile çıkaramıyor. Yemek programları mesela, iki lafın biri “Basit” oluyor. Basit ve kolay olanlar neden kıymetsiz? Neden bile isteye hayatımızı zorlaştırma çabası içerisindeyiz? Dinimiz bile kolaylıklar diniyken, bizler için her zaman zor olanlar daha kıymetli ve değerli oluyor. Kesinlikle verilen emekleri yadsımıyorum ancak bizler zorluklara inandıkça hayatımıza zorluklar çekiyoruz. Yaşamın kolaylıkla olması, mutluluğun kolaylıkla olması sanki kadersel döngüler tarafından kayırılmış olmak gibi algılanıyor. Yaşamda her şeyin kolaylıkla olması mümkündür. Bunun için zorluklara olan ihtiyacınızı bitirmeniz gerekir. Sizin bakış açınız değiştiğinde, gördüğünüz ve yaşadığınız da değişir. Bizlerin ağzında ‘kolay para’ tanımı bile vardır bilirsiniz.

Kolay para ne demektir, emeksiz, muhtemelen içine haram karışmış paradır. Siz bu inançla bakmaya devam ettikçe para asla kolaydan gelmeyecektir. Ve mutluluk, sağlık da öyle. Yaşamı zorlaştıran bizleriz, zor deneyimlerden aldığımız dersler başkadır elbette, ancak her alanda bu zorluğu istemek insan ruhuna züldür. Ateşe elini değdirip yanmayı öğrenenle, onu izleyenin aldığı ders tabi ki aynı değildir. Ancak her olayda da elini ateşe değdirmeye gerek yoktur. Zor olacağına olan inançlarımız, imkânsız olarak düşündüğümüz her şey bizi kısıtlı ve yanılsamada tutar. Sadece kendi mümkün gördüğünüz olasılıklarla düşünürseniz ancak onları yaşarsınız. Bu ayrıca Yaratıcıya olan güvensizliğimizdir. Yani sizin bildiğiniz olasılıklarla Yaratıcının o olayı yaratmadaki olasılıklarını elbette karşılaştıramazsınız. Ancak oluş yolunu Yaratıcıya bırakmak kolay değildir.

Her daim biz kontrol etmezsek daha kötüsü olacağına dair inançlarımız vardır. Ve bu yüzden kontrolde oluruz ve iyi sonuçlansın diye kendi bildiğimiz olasılıklardan olmasını isteriz. Bir takım işlerimizin kolaylıkla olması, sonuçlanması hepimize mucize gibi gelir. Mutlu oluruz, ”nasıl da yolunda gitti her şey“ diye düşünürüz.

Aslında tüm yaşam da böyledir. Ben her olayın ardından soru sorarım ve teslimiyette kalarak sorduğum sorular cevap bulur. Kolaylıkla nasıl mümkün olabilir? Keyifle çok daha iyisi için neler mümkündür? Sorar ve bırakırım. Sizler de sorun, soru sormak Yaratıcının sonsuz olasılıklar kapısını açtı şimdiye kadar benim için. Sizler için de kolaylıkla olması için hangi sonsuz olasılıklarınız var?

Bu yazı toplam 2792 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.