1. YAZARLAR

  2. Cafer AKDENİZ

  3. Filistin'e Yolculuk
Cafer AKDENİZ

Cafer AKDENİZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Filistin'e Yolculuk

A+A-

Anesiad (Anadolu esnaf ve sanayi işadamları) olarak, 50 Kişilik işadamları ile Filistin'e gidelim dedik. Ama maalesef ilk şoku Tel-Aviv Havaalanında yaşamaya başladık.

Ekipte daha önce başka Ülkelere giderken pasaportlara vurulan mühürler Yüzünden saatlerce sorguya çekilmesi ile başladı. Sanki Türkiye başbakanı olan Tayyip Erdoğan'a olan kinlerini,eli Kişilik kafileden çıkarmaya çalışarak bundada zevk alıyorlar gibiydiler. Havaalanında 5 arkadaşımızı dört saat sorgulamadan sonra, üç arkadaşımızı, 6 saat sonra bırakırken iki arkadaşımızı da israil vizesini almalarına rağmen daha önce Gazze'ye ziyarette gittikleri için Tel-Aviv havaalanından ilk uçakla Türkiye'ye geri gönderdiler.

İşte Gazze açık cezaevi değil diyorduk ya, bence açık değil kapalı cezaevi konumundadır. Bari açık cezaevinde insan yakınını ziyaret edebiliyor. İşte bundan dolayı hayatta en son inmek istediğim yer Tel-Avivdi. Filistin'e ticaret ve seyahat etmek için Yolların İsrail'den geçtiğini gördük, sadece Filistin değil Ortadoğu'da ismi İslam'la anılan çoğu devletlerin durumuda bundan ibarettir, nerden  bilelim emperyal güçler Ümmetin ilk kıblesini çembere almışlar. Ümmetin en fedakar insanlarını boğmak istiyorlardı, hayat Hakkı tanımak istemiyorlardı. Öyleki Gazze girmek istediğimiz halde turist olarakta izin alamadık, ama bilmiyorlardıki, hayatı bahşeden kendileri değil Allah'tır. Nerde bu püskülülerde bu kadar akıl. Onlarda akılı olsaydı cehennemde kendilerine önceden yer ayırmazlardı.

Kafilede arkadaşlar buralara Filistin deyin nasıl olsa gelecekte bizim yerlerdir deseler dahi, şimdi onların esiri durumundaydık. Filistin ve israil Toprakları toplam 27000 km2 dır 1967 sınırlarına göre yüzde 58 dır. Ama sürekli yerleşim yeri yapılarak işgaller sayesinde yüzde 88 çıkarmışlar, özelikle Kudüs'ün nüfüsü 900 bin civarındadır. Bunun 200 bini Filistinli gerisi toplama yahudilerden oluşmaktadır.

Belediye ve resmi Bürokrasi tamamen yahudilerdedir. Müslümanlar ev yapmak için para yatırıp Müracaat edebilirler ama parayı aldıktan sonra ev yapma izni vermezler ve her seferinde parayı alarak işlem yapmazlar ama Yahudi'ye ayni gün izin verirler. Bir Yahudi'nin Müslüman'ı öldürmesi ceza değil, mükâfatlandırırlar. Bu şaşkınlığımız devam ede dursun, kudüste akşam namazı kılalım dedik, sekiz köşeli mescid-i aksa alanı içinde  Sahratul Kübra tarihi, ayrı bir manevi hava vermektedir. Mualla taşı havada değil günüllerde olduğunu gördük.Allah dünyayı havada tutmuş bunu dile getirmeyenler mualla Taşı'nı  havada görme mucizesini aramaktadırlar. şuanda mescidi Aksa'nın bulunduğu alan 144 bin metre karedir. Bu alana girmek için 8 kapısı bulunmaktadır. Bu kapılarda israil askerler nöbet tutmaktadırlar. Her İsrail'i Eline boyları kadar silah verilerek, ister büyük ister çocuk hepsi askerdir, İsrailliler herhangi bir Filistinliyi öldürdüğünde cezalandırılmazlar.

O topraklar peygamberlerin, Şehitlerin ve Selhattin eyübinin cengâver mezarları ile sulanmıştır. Son peygamber Hariç, geçmiş tüm peygamberlerin kıblesi ve yönü mescidi Aksa'ya yöneliktir. Elhalil camiyi ziyaret ederek daha önce bir Yahudi'nin cami içinde namaz kılan Müslümanlar'ı tarıyarak 29 kişi şehit etmesi ve daha sonrada 50 kişinin bu Saldırılardan hayatını kayıb etiğinin bilgisini yeniledik. Bu olaylarda sonra saldırgan Yahudi'nin cezalandırılması gerekirken yine Müslümanlar'ı suçlayarak camiyi ibadete kapatmaları ise tam bir Yahudi siyasetine uydurdular. Elhalil şehiri dindarlığı ile biliniyor. Toplumsal yaşamda başı açık bayan hemen hemen yok gibi idi. Hz.İbrahim'in şehiri Elhalil şehirini ikiye bölmüşlerdi. Birinci hibron ve ikinci hibron, ikinci  hibron israil tamamen kontrolda tutmaktadırlar. Burallarda Filistinlilere ait 500 dükkanı kapatmış ve geri kalanlarıda işleyemez bir halle düşürmüşlerdir.

Bu ülkeye Türkiye'den gelen mallar israil gümrüklerinden geçmektedir gerisini siz düşünün. Bizler Anesiad olarak Kudüs, Elhalil ve Ramallahtaki ticaret odalarında, filistinin işadamları ile bir araya gelerek ne yapabiliriz, Diyerek karşılıklı fikir alış verişinde bulunduk.

Filistin'in her yerinde püsküllü belalılara rastlıyabilirsiniz. Günlerden cuma günü cuma Namazını kıldıktan sonra yine o gün İsrail'lerin şehit ettiği bir Müslüman'ın cenaze namazına durduk ve israil mezalimini protesto ettik. Allah şehadetini kabul etsin diyerek mescid-i Aksadan ayrılarak Eriha'ya doğru yola çıktık. Eriha İsrail'e göre lanetli bir yerdir, genelde Filistinliler bulunmaktadırlar. Nedeni ise Yuşa peygamber burayı işgal etmiş ama orada kalmamıştır diye. Eriha,nın çok Güzel bir iklimi var, hep bahar ve yazdır, Kışı sevmeyen Filistinliler buralara genelde yerleşiyorlar.

Direnişin tehlikesi olmayan, yumuşak veya keyfine düşkün layt insanların bulunduğu bir bölgedir. Filistinde, İşin Özeti şu; Bu gün dünyayı idare etiklerini söyleyen birleşmiş leşler, bu koydukları Yahudi karakolunun baş mimarlarıdırlar. 60 Yıldır, 60 bin insanı şehit eden her türlü mezalimi yapan İsrail'e desteği vererek, sadece filistinde değil, tüm islam Topraklarına fitne, Bela ve musibetler götürmektedirler. Sadece islam ve mazlum insanların cenaze takasında ve toplu gümülmelerde yardımcı oluyorlar, bu konuda haklarını iade etmek gerekir.

Bu yazı toplam 3036 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.