1. YAZARLAR

  2. Cafer AKDENİZ

  3. Cuma Namazı
Cafer AKDENİZ

Cafer AKDENİZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Cuma Namazı

A+A-

Dünya'da insanlar Arasında en iyi ve en kalabalık insan kitlesinin Örgütlendiği hareketlerin başında Müslüman'ların toplu olarak kıldıkları cuma Namazı gelmektedir.

Dünyanın değişik ülkelerinde cuma namazında bulunan biri olarak, bunların Başında Belçika, Hollanda, Almanya, Mekke, Medine, kuzey Irak, süriye ve İran'da kıldığım cuma namazları bunların başında geliyor, helle İran'ın Başkent'i Tahran'da tek bir yerde milyonları varan kadın, Erkek, askeri, sivil personelin hep bir ağızdan Amerika'ya ölüm, İsrail'e ölüm soluğanları atılırken Cumanın ayrı bir tadı vardı. Ama ne yazıkki oralarda ve ülkemizde kılınan bu namazlarda islamın emri olan insanlara iyliği emir, kötülükten men etme emrini hatırlatmalarına rağmen, piyasadaki insanların yaşamaları bu istikamette olmuyor.

Türkiye'de yine Günlerden cuma, Kuran'ının cuma ile ilgili ayette emir ettiği gibi cuma namazına emrine uyarak namaz'a gittik, gittiğim cami imamı vaazı Kürtçe ve Türkçe veriyordu, ben niyetimi Zazaca getirdim, namaz sürelerini Arapça okudum. Allah tüm dilleri ve niyetleri bildiği için yaratanın yanında bunların hiç birinin sorunu yoktur. Keşke şartlar el versede gelen ilahi Mesajı, tüm insanlar olarak aynı dilde öğrenebilseydik ama maalesef bunu yapamadık.

Cami içersinde imam vaaz verirken, insan öldürmeyin, yalan atmayın, iftira etmeyin, bozgunculuk yapmayın, insanlara İylik edin,yardım edin, rahmet edin, merhamet edin, kimseye haksızlık etmeyin, kimsenin koyusunu kazmayın, haksızlık görünce engel olun diyordu, hazır bulunan Cemaat'ın tümüde ah vah ederek o manevi havada imamım söylediklerini kimi mırıldanarak kimi başını sallayarak onayladığını görüyordum.

Bu durum bir aşağı bir yukarı bazı istisna camilerimiz dışında sayıları 80 bin varan tse'li veya tse'siz hocalarımızın tamamı bu Şekildedir. Allah bunların niyetlerine göre hayırlarını ve sevaplarını kabul etsin diyoruz. Ama gelinen aşama ve Çağda, modern hayatın dayattığı yaşam koşullarında, benim için devletin imamı, halkın imamı, cemaatların imamı, ideolojisinin imamı, fark etmez doğru konuşan herkesi dinlerim çünkü doğrular tüm insanlığın Yitik malıdır, nerde bulunursa alınması gerekir, almakla yeterli olmaz, aldıklarımızı Başkasına aktarmakla yani tebliğ etmekle mükellefiz. Ama gelin görün ki bu kadar İylik sunan ortamlarda Ayrılan cemaat Yeryüzüne dağılınca pek azı Hariç pratikte söylenenleri yaşayan insan sayımız yok gibi. iylik yerine kötülük, doğruluk yerine yalan, insan kurtarma yerine, insan harcama gibi meziyetlerin ön plana çıktığını görmekteyiz.

Allahın ipine sarılın, yerine kulların, liderlerin şeyhin, abilerin, paranın Aşkın, ipine sarılmaktadırlar. peygamber ve sahabe Döneminde hep kafirlere din götürülürken bu gün kâfirleri bıraktık, dindaşlarımıza dini götürmekle uğraşıyoruz. Allah yeryüzünde Müslümanlar'ı tarif ederken siz insanlık için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz diyor, iyliği emir eder kötülükten alıkoyarsınız. işte bu eksende yol almayanlar hem kendilerine, hemde dine bir iylik etsinler, islamın yakasını bıraksınlar, ki insanlık gerçek İslam'la buluşma tadına varabilsin.

Bu yazı toplam 1979 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.