1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Anneler Günü Hasbihali
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Anneler Günü Hasbihali

A+A-

İlçemizin manevi mimarları anne ve anne adayları ile  kendi içimizde bulunan dramı belirtmek ve bu konuda hasbıhal etmek istiyorum.

Son zamanlarda bayanlar arasında topluma yönelik güzel kıpırdanışlar ve dernek/vakıf çatısı altında yararlı hizmetler yürütülmektedir. Bu anlamda bayanlara yardımcı olan, yön gösteren kıymetli hanımefendileri tebrik ederim. Zira bu hanım efendilerin, bayanlar arasında gerçekleştiği hizmet mühimdir ve takdir edilmesi gereken alkışlanası hizmettir. Çünkü toplumun mimarı olarak bize lazım olan sağlam ve temiz bir nesli yetiştirecek şuurlu, kendisi ve çevresi ile barışık, fitne ve gıybetten uzak, sağlam ve dirayetli, mütevazı, saygıyı ve sevgiyi şiar edinen, gösterişten uzak, ailesine bağlı, ailevi ve ahlaki değerleri doğru bilmiş ve yaşamasını bilen, sadakatin ölçüsünden ve hakkaniyetin içeriğinden haberdar annelerdir. Bu annelerin çocukları ile geleceğimiz aydınlık ve nurlu olur.

Bu hanımefendilerin, gerçekleştirdiği faaliyet ve hizmetlerde yukarıda belirttiğim hususlara, özellikle ilçemizde son zamanlarda ön plana çıkan kadın sivil toplum örgütleri adına örnek olmaları çok önemlidir. Bunun öneminin farkında olduklarından da hiç şüphem yoktur.

Amacım malum-u ilam kabilinden değildir yani bilinen ve tekrarı çok olan bir şeyi anlatmak için değildir. Ancak içimizde yer alan ve beni rencide eden bir husustan dolayı yazma ihtiyacı duydum. Malumunuz olmak üzere toplumsal ve geleneksel yapımız gereği geniş aile yapımız vardır. Yani gelin kayınvalide bir arada olma meselesi. Birçoğumuzun ailesi gelinler istemese de böyle. Bir arada olmanın bir rahmet vesilesi, bereket sebebi, musibet dafiası (önleyicisi) olması gerekirken gönlümüzde kanayan bir yara, nesillerin gözünde korku ocağımıza düşmüş bir kor olarak karşımıza çıkmaktadır. Ailede büyüklerin nazlı bir çocuk hükmüne geçtiği, hissiyatın daha ön plana çıktığı daha kırılgan bir gönül taşıdıkları bilindiği halde bu mecruh durum iki cihan saadetinin çekirdeği diğer bir tabir ile hususi cennet(!)i kan revan içinde bırakıyor. Anlayış ve yaklaşım olarak birbirlerine muhtaç ve 7 den 77 ye dayanışmayı ve birlikteliği esas tutması gereken ilçemizin manevi imarına çalışan bayanlarda da maalesef anlattığım durum görünmektedir. Hayat ve kader ortaklığı yapılan eşin, sebeb- i hayatımız ve duasına cennetin bahşedildiği annelerimizle çatışmasının, iddialaşmasının, anlayışsızlığın ve hoşgörüsüzlüğün, hak iddiasının, rekabetin vs açtığı vahametin durumunu varın siz düşünün. Oysa sağlıklı ve iletişime açık toplum, sağlıklı aile dolayısı ile sağlam ve kişiliği oturmuş annelerden oluşur. Bu vahamet toplumsal ilerlemeye de ket vurmaktır.

Biz erkekler, bir eş, bir baba ve bir evlat olarak bu ıstırabın altından kalkmak için çareyi ilk sizlerden bekliyoruz. Kendi kelimize ilaç bulmadan başkasının keli ile uğraşmak gibi olmayalım sonra. Evvela nefsimizi ıslah edemezken başkasının ıslahı netice vermeyeceği için istirham ve ricam kahraman anne olmaya aday ve hizmet şuuru aşılamaya çalıştığınız hanımlara bu durumun halli için gerekli tavsiye, telkin ve çalışmalarda bulunmanızı temenni ediyorum.

Rabbimizin büyük değer ve makam verdiği, ayaklarının altına cennet serilen annelerin "Anneler Günü"nü kutlarım.

 Selam ve saygılarımla

Bu yazı toplam 1816 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
2 Yorum