1. YAZARLAR

  2. Salih BEŞKARDEŞ

  3. Yerel Seçimlere Doğru
Salih BEŞKARDEŞ

Salih BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel Seçimlere Doğru

A+A-

Adilcevaz’da son dönemde en fazla sorulan ve merak edilen sorulardan birisi yeni dönemde Adilcevaz belediye başkanı kim olur?

2014 ve 2015 yılları ülkemiz için seçim yılları olacak, 2014 yılının mart ayında yerel seçimler, hemen bir kaç ay sonrada Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. 2015 yılı haziran ayında ise genel seçimler yapılacak. Önümüzdeki en önemli seçim ise yerel seçimlerdir.

Adilcevaz’da yerel seçim süreci ile ilgili sular henüz ısınmadı; ancak bu süreçte bazı aday adayları hız kesmeden çalışmalara aralıksız devam ediyor. Startı ilk veren isim Ak Partiden aday adayı olacağını açıklayan İhsan Ekem oldu.

Yerel seçimler tüm siyasi partiler için büyük önem taşıyor. Yerel seçimlere iktidara ulaşmak ya da iktidarda olanlar için iktidarlarını sürdürmek açısından bakarsak, yerel seçimlerin en az genel seçimler kadar önem taşıyacak. Bu bağlamda Yerel yönetim seçimleri bir açıdan da iktidar için güven oylamasıdır. Yerel Seçim sonuçlarını büyük oranda gösterilecek adaylar belirleyecektir. Bu süreçte adaylar çok önemlidir.

Durum böyle olunca, belediye seçimlerine şunun şurasında 8 ay gibi bir süre kaldı. Bu da seçim sürecini başlattı.

En çok merak edilen de; kim aday olacak? Kim kalacak, kim gidecek? Hangi başkanlar yerini koruyacak, hangileri veda edecek, kimlerin yeri değişecek? Parti kulislerinde konuşulanlara bakıldığında, AK Parti’de revizyon beklentisi yüksek.

Söylentilere göre; mevcut belediye başkanlarının birçoğunun yeniden aday gösterilmeyeceği kulaktan kulağa yayılmakta. Bu sadece Bitlis için değil, ülke genelinde geçerli bir durum. Bu durumda istenen ise teşkilatları sahada tutmak ve yenilenen kadrolarla işleyen çarkı daha da dinamik tutmaktır.

Üç dönemdir iktidarda olmasına rağmen, kongrelerinden heyecan eksilmeyen AK Parti’de seçimin de aynı heyecanla geçirilmesi hedefleniyor.

Belediye Başkanı adayı ilgili olarak kuşkusuz her şeyden önemlisi Vatandaşın, parti teşkilatının, Genel Merkezin ve Milletvekillerinin kanaati önemli.

Adilcevaz’ın yerelde kaybedilmiş yıllarını telafi etmek, Adilcevaz’ı ayağa kaldırmak ve çevre ilçelerle yarışır hale getirmek için her zamankinden daha çok yeni bir yüze ihtiyaç var diye düşünüyorum.

İşte bunun için özellikle yerelde yapılacak olan seçim sürecinde özenle üzerinde durulması gereken bazı hususların var olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle bütün siyasi partilerin yöneticileri, üyeleri, hatta oy kullanacak olan tüm seçmen her şeyden önce Adilcevaz’ın evladıdır. Dolayısıyla "her şey Adilcevaz içindir" şiarıyla hareket ederek bireysel ilişkilerde sevgi, saygı, hak ve hukuk gözetilmelidir.

İlçemizin ayağa kalkması, gelişmesi ve büyümesi için adaylar açısından yeni ve farklı atılımlara ihtiyaç var. Peki bu atılımlar neler olmalı;

Her şeyden önce hedeflerin doğru tespit edilmesi, Hedeflere ulaştıracak proje ve programların geliştirilmesi, Bunları hayata geçirecek olan kadroların oluşturulması, Ahbap-çavuş ilişkisi, adamcılık, grupçuluk, hizipçilik olmamalı, bunların yerine farklı düşüncelerin yarıştığı birlik ve beraberliğin sağlanması, Başkanlığa aday olacak kişi sevgi ve saygıya dayalı yapıcı, birleştirici bir üslup benimsemeli, Siyasi faaliyetler bütününde prensip ve projeler üzerinde şeffaf düşünmeli, Yerel sorunlar ve çözüm yolları hakkında daha şimdiden kapsamlı araştırmalar, raporlar hazırlamalı tüm bunları kamuoyu ile paylaşmalı ve Boş vaatler üzerine seçim planı, program ve çalışma stratejisi belirleme gibi bir yanlışlığa düşmemelidir.

Bu yazı toplam 2697 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum