1. YAZARLAR

  2. Salih BEŞKARDEŞ

  3. Yerel Medyanın Önemi
Salih BEŞKARDEŞ

Salih BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel Medyanın Önemi

A+A-

Yerel basın, bir bölgenin ya da yörenin tanıtımı açısından en önemli iletişim aracıdır. Yerel mecralar yerel kamuoyunun bilinçlenmesinde önemli bir potansiyele sahiptir.

Yerel basının önemi ulusal basından daha çok önemlidir. Çünkü bir yörenin tanıtımı ya da sorunları ilk olarak yerel medyada gündem olur, önem kazanır ve daha sonra ulusal basına konu olur.

Yerel medya bir yörenin sorunlarını ve sorumluluklarını yerine getiren önemli bir faktördür. Yerel basın sayesinde halk doğru bilgilenirse, kendisini yönetenler hakkında kararlarını da doğru ve sağlıklı olarak verir. Yerel yönetimlerde, yöneticilerin yerel medya ile iyi ilişkiler içerisinde olmaları onlar açısından son derece önemlidir. Yerel medya ile iyi ilişkiler içerinde olan ve hiçbir ayrımcılık yapmadan yörenin tanıtımına katkı sağlayan ve aynı zamanda yörenin sorunlarını ve sorumluluklarını yerine getiren yerel basın çalışanlarını, eşit şartlar çerçevesinde kucaklayan ve sahip çıkan yöneticiler her zaman kazançlı çıkmışlardır. Belli bir kesimi kullanmaya çalışıp, diğer kesimi dışlayan yöneticiler ise her zaman kaybetmiş ve halk nezdinde itibar kaybı yaşamışlardır.

Yakın zamanda ve her yerde bunun örnekleri ile sık sık karşılaşmaktayız. Yerel basın, yayın yaptığı bölgenin ya da yörenin sorunlarını gündeme getirerek yöneticilere aktarılmasına ve o bölgeye ait yerel kültürün zenginleşmesinde ve korunmasında yardımcı olur. Yerel yönetimlerin toplumla ilişkiler kurmasında aracılık görevi üstlenir. O bölgede yaşayanlara bölgelerindeki olayları aktarır ve onların yaşadıkları bölgeyle bütünleşmelerini sağlar.

Yerel medya, bir toplumsallaşma aracıdır ve o bölgedeki sosyal ilişkilerin giderilmesinde aracılık yapar. Yerel problemlerin, ülkenin merkez yönetimine ulaşmasında önemli bir işleve sahiptir. Aynı zamanda yerel siyasetin sağlıklı olarak yapılmasına olanak sağlar. Toplumda yaşadıkları köye kasaba veya kente sahip çıkma bilincini aşılar ve insanlar arasında ortak yaşama kültürünün oluşmasını sağlayarak, bireylerin yaşadıkları topluma ve yaşama alanına karşı yabancılaşmalarına engel olur.

İlçemizde görev yapan yöneticilerin, yerel medya ile iyi ilişkiler içerinde olmaları ve ayrımcılık yapmadan her basın mensubunu kucaklaması ve sahip çıkması, hem ilçemizin gelişmesi ve tanıtımı açısından hem de yöneticilerimizin daha olumlu ve aktif proje ve çalışmaları açısından büyük önem arz etmektedir.

Zaten sitemizde yayınlanan haberlerimiz aynı zamanda Doğan Haber Ajansı (DHA) ve İhlas Haber Ajansı (İHA) aracılığı ile tüm internet sitelerine, gazete ve televizyonlara servis edilmektedir. Bu sayede ilçemizin adı ve ilçemizde uygulanan çalışma ve projeler daha geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında yerel medyanın ne kadar önemli olduğunu siz düşünün... 

Bu yazı toplam 3359 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum