1. YAZARLAR

  2. Yavuz BEŞKARDEŞ

  3. Yeni Bir Eğitim Öğretim Yılı
Yavuz BEŞKARDEŞ

Yavuz BEŞKARDEŞ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Bir Eğitim Öğretim Yılı

A+A-

Eylül ayının gelişi ile birlikte her kes için yeni bir eğitim öğretim yılı başlar. Veli, öğretmen, öğrenci, esnaf v.b. toplumun her kesimini bunun içinde sayabiliriz. Uzunca bir tatilin ardından başlayacak eğitim öğretim yılının öğrenciler ve öğretmenler için çok sıkıcı bir sürecin başlangıcı gibi bir çırpıda bitivermiş gibi gelir. Gerçi bu yıl Kurban bayramı nedeni ile çocuklarımız 15 gün daha tatil yapacak, öğretmenlerimizde istedikleri yerde seminer alma fırsatı da doğunca tatilde biraz dahi uzamış oldu.

Her ne kadar tatil uzasa da dedim ya eylül ayı geldiğinde sanki okula başlayacakmış gibi bir heyecana kapılırız farkında olmadan. Her ne kadar tatilin bitmesi okulların açılacak olması sıkıcı olsa da ihtiyaçların giderilmesi ile kendilerini okul sıralarında bulur tüm öğrenciler. Yeni başlayan eğitim öğretim yılında kuşkusuz tüm öğrencilerden başta aileleri olmak üzere herkeste beklentiler yüksek olur. Bu bağlamda Tüm anne babalar gibi çocuklarının güzel bir geleceğe sahip olma istekleri kendilerinin gerçekleştiremediği hayallerini, edinemediği mesleklerini çocuklarının kazanmasını isterler. Bu bağlamda veli çocuğunu açılan özel okullara gönderip göndermeme kaygısı bile taşır. Yanlış bir yönlendirme stratejisinden kaynaklanan böyle bir istek tek başına anlamlı değildir.

Zira böyle bir yönlendirmelerde çocuklarımızın ilgi alaka ve yeteneklerini devre dışı bırakarak ulaşmak istenen başarıya engel olmuş oluruz. Oysa çocuklarımızın yeteneklerini keşif ederek onlara o alanda yardımcı olmamız onların başarısını da artırmış olacaktır. Bunun içinde yapılması gereken okul, veli, öğrenci üçgeninde bir çalışma yürütmek. Öğrencilerimizi rehavete yol açmayacak bir şekilde serbest bırakarak kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kendilerinin çizmelerine yardımcı olmaktır. Tatbiki bu noktada sınav eksenli kaygılarında mutlaka giderilmesi için çalışmada yürütülmelidir. Eğitimin ve öğretimin temel amacının çocuklarımızı sadece sınavlara değil hayata ta hazırlama olması gerektiği göz ardı edilmemelidir.

Tüm bunların ortaya konulabilmesi için kendini tanıyan, ifade edebilen, farkındalık yaratabilen bireyler ortaya çıkarmaktır. Bu noktada okul ve veliler kadar öğrencilerimize de büyük iş düşmektedir. Kitap okuma alışkanlık ve oranın az olduğu ülkemizde öğrencilerimizin çok okuyarak farklı alanlarda bilgi birikimlerin elde edecek, bunlar arasında farkındalık yaratacak herhangi bir konuya olan ilgilerini keşif edebileceklerdir. Bununla birlikte sosyal hayattaki aktivitelerde öğrencilerimizin gelişmesinde ve yeteneklerini ortaya çıkarmasında çok önem arz edecektir. Spor, tiyatro, gezi v.b. faaliyetler kişisel gelişimi zirveye çıkaracak faaliyetler arsında yer almaktadır. Bu tür etkinliklerin hem bedensel bir disiplin hem de kişiliğin olgunlaşmasında katkısı çok büyük olacaktır.

Okullarımızın açılacağı bu günlerde eğitim ve öğretimde unutmamıza gereken şeyin insan odaklı olmasıdır. Eğitim öğretim başlangıcında her şeyin bireye özgü onları hayatta hazırlayacak bir perspektifte düşünülmesi ve tasarlanmasına önem verilmelidir. Tüm bu duygu ve düşüncelerle yeni başlayacak eğitim öğretimimizin hayırlara vesile olmasını diler, Konfüçyüs eğitimle ilgili şu sözüyle de bitirmek isterim: "Etraflıca çalış, doğru bir şekilde araştır, dikkatlice düşün, düşündüklerini gözden geçir, ciddi ve samimi bir şekilde uygula.." Saygı ve selamlarımla.

Bu yazı toplam 2196 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum