Yavuz BEŞKARDEŞ

Yavuz BEŞKARDEŞ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Yazabilmek

A+A-

Susan dillerin kalemden süzülürcesine kağıda döküldüğü duygu olsa gerek. Suskun gözlerin bakışı, çarpan kalbin haykırışı , kor olmuş volkan misali duyguların dile gelişidir yazmak. 

Bazen şiirdeki ahenk , bazen şarkıda nota , hayatın kendisi olan bir roman, bazen de günlük yaşamdan bir kesit olan hikayedir. Bülbülün gülüne aşkına anlatan şairin dilidir yazmak. Dillin söylemek isteyip de söylemediği şeydir belkide hayattan mana çıkarırcasına. Günümüz dünyasında herkesin her şey hakkında ahkam kestiği bir dünya da temiz duyguların dilidir yazabilmek. Bazen bir haykırış , bazen bir aşk, bazen bir isyanın adıdır. Bazende yürekten bir tutkunun adıdır yazabilmek. 

Ama ha deyince her şeyi yazıya dökmek kolay bir şey değildir. Bazıları doğuştan yazar doğsa da yazabilmenin de  bir alt yapısı mutlaka olması gerekir.  Yoksa yazdığının bir mana ifade etmez ne kadar şair ruhlu olsanda. Yazmak şiirde bir kalıp, bir üslup bir bütünlük gerektirir. Düz yazıda olaylar dizisinde kurgu, giriş, gelişme, sonuç bütünlüğü içinde yazabilmek tir. Kullandığın dilin özelliklerini bilmek çok önemlidir yazabilmekte.

Yazmak insanı bulunduğu andan alıp kendi dünyası içine çekmek anıdır. Bazen yoğunluğundan uzaklaşmak, bazen bir duruş, bazen de her şeyin dile geldiği andır. Yazabilmek sıradan konuşmak değildir. O alemi kuşatıcı bir duygunun dile gelişidir. Hayat doludur yani hayata dair her şey vardır içinde. Mutluluk, üzüntü, sevinç  insana dair her şeyin adıdır yazabilmek. Bazende  okumanın diğer bir adıdır. Okumanın insana kattığı kazanımdır . Kazanımların kalemin mürekkebine süzülüşüdür. Kağıda dökülen mürekkebin dile gelişinin adıdır yazabilmek.

O halde çok okuyan okuduğumdan anlam çıkaran, anlama kendi duygusunu katıp  kalemin diline dökmek dileğiyle , sevgi ile kalın.

Bu yazı toplam 2255 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.