Yavuz BEŞKARDEŞ

Yavuz BEŞKARDEŞ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Yaz Tatili

A+A-

Uzun ve yoğun bir okul döneminin ardından öğrenci ve öğretmenlerimiz için beklenen yaz tatili yaklaşıyor. Yaz tatili öğretmenler, öğrenciler ve aileler için uzun soluklu bir dinlenme fırsatı sağlamaktadır. Yaz Tatil doğal olarak öğrencilerimiz için okuldan ve okulla ilgili her türlü uyaranlardan uzaklaşmak,  öğretmenlerimiz içinde vicdani rahatlık ile kafa ve ruhen yorgun gecen bir sezonun sonunda dinlenebilmektir.

Yaz tatilleri sanılanın aksine öğrenme sürecinin askıya alındığı bir süreç olmamalıdır.  O halde neden öğrencilerimiz tatili okulun her türlü uyarılarından uzaklaşmak olarak algılıyor? Sorusunu biraz bunu irdelemek gerektiğini düşünüyorum. Özellikle son yıllarda eğitim sistemimizin öğrenciler için sürekli hedef yükselten sınav ve akademik ağırlıklı olması haklı olarak öğrencilerimizi bu bilince ittiği görülmekledir. Oysa hem öğrenci hem de öğretmen için yaz tatili hem dinlenme hem de bir sonraki döneme hazırlık niteliği taşımalıdır. Velilerimizin unutmaması gereken en önemli kural yaz tatilinin kesinlikle çocuklar için keyifli, eğlenceli bir zaman ve öğrenilen yeni bilgilerin bir sonraki döneme unutmadan aktarılması olmalıdır. Yani Yaz tatili öğrencilerimizi televizyon, bilgisayar ve internet başlarında değil doğa, deniz ve tarihi güzelliklerle ile baş başa yaparak ve yaşayarak eğlenebilmek ve öğrenebilmek olmalıdır.

Yaz tatillerin verimli ve keyifli geçirmenin sorumluluğu öncelikle aileye aittir. Ancak öğretmeninde rolü çok önemlidir. Yani ilköğretim çağında öğretmen öğrenciyi tanıma acısından çok önem taşır. Aile ile öğrenci arasında bir nevi köprü görevi görürü bu bakımdan öğretmen öğrencilerinin yaz tatillerini eğlenerek geçirebilmeleri ve öğrenilenleri unutmamaları adına neler yapılması gerektiğini aileye bilgilendirme ve yönlendirmeyi en etkili şekilde yapacak tek kişidir. Onun için aileler tatil başlarken mutlaka öğrencilerinin öğretmenleri ile görüşüp onların görüş ve önerilerini mutlaka almalıdır.

Bir öğretmen olarak öğrencilerimizin yaz tatili öncesi ailelere ne gibi tavsiyelerimiz ve önerilerimiz olabilir üzerinde durmak istiyorum; Öncelikle velilere yaz tatilinin çocuklarının okul uzaklaştırmak için bir fırsat olarak görmemeleri gerektiği tam tersine bir fırsat olarak görmeleri gerekir. Yani çocuklarına okul dönemi stresinden uzak yeni becerilerin öğrenilmesi ve öğrenilmiş becerilerin pekiştirilmesi için çok uygun bir zaman olduğunu unutmamamız gerekir. Bunu yaparken de bireysel gelişimi için farklı deneyimler yaşayabileceği bir tatil ortamı sunulmalıdır. Yani kısaca öğrenmeyi eğlenceli hale getirilecek bir tatil olmalıdır. 

Tatil döneminde kâğıt kalem tarzı çalışmalardan çok etkin öğrenmeyi sağlayacak bir öğrenme metodu güdülmelidir. Örneğin tatil amaçlı gidilen tarihi ve turistik bir yerin fotoğraflarını çekmek o yer hakkında bilgiler edinmek gibi bir tatil projesi hazırlamak her gün yüzlerce soru çözmekten daha verimli olacaktır.

Ailelerin özelikle tatilde kitap okuma alışkanlıklarını geriletmemek adına bolca kitap okuma adına neler yapılması gerektiği üzerinde durmalı ancak çocukları okuma adına da sıkmamalıdırlar.  

Öğrencilerin kendi öz güvenlerini geliştirme adına yaz tatillerinde basit alış verişler öğrencilere yaptırılarak matematiksel becerilerle ilgili bilgiler desteklenmiş olunabilir. 

Kısaca çocuklarımızı bir sonraki dönem için desteklenmesi gereken becerileri ve yöntemleri öğretmenlerin yapacakları öneriler kapsamında göz önünde bulundurularak yaparak, yaşayarak ve eğlenerek bir yaz tatili geçirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Tatil dönüşünde ailenin çocuğu tatil rehavetinden çıkarmasına yardımcı olması acısından okulların açılmasına az bir süre kala, düzenini okul zamanı düzenine göre planlamaya başlaması çocukların yeni döneme uyum sağlamlarını kolaylaştıracaktır.

Bu yazı toplam 1709 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.