1. YAZARLAR

  2. Salih BEŞKARDEŞ

  3. Van Gölü Yok Oluyor
Salih BEŞKARDEŞ

Salih BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Van Gölü Yok Oluyor

A+A-

Adeta bir doğa harikası olan Van Gölü, her geçen gün kirlenirken, gerekli önlemler alınmıyor. Kanalizasyon atıklarının yanı sıra göle ve göl kıyısına atılan çöpler tehlikeli bir çevre kirliliği yaratıyor, buda Van Gölü’nü ve sağlığımızı ciddi boyutlarda tehdit ediyor.

 

Hava sıcaklıklarının etkili olduğu bu günlerde çocuklarımız serinlemek için Van Gölü’ne giriyor kirliliğe aldırmadan, kirliliğin farkına varmadan. Bu durum çocuklarımız üzerinde ciddi hastalıklara neden olabilme ihtimali çok yüksektir.

 

Gaziantep’ten Bitlis’e gelen 270 kişilik öğrenci grubu dün ilçemizide ziyaret ettiler. Bu ziyaret esnasında Van Gölü sahiline inen çoçuklar karşılaştıkları manzara karşısında inanın şok oldular. Bir ilçe bu kadarmı kirli olur?  Bir ilçe sahillerini bu kadarmı sahipsiz bırakır? Bir ilçe bu kadarmı duyarsız olur?  İnanın bu ortamı görünce ben bile şok oldum. Her taraf pet şişelerden, hayvan pisliklerinden geçilmiyor. Gölden kıyıya vuran pislikler inanılmaz dereceydi gölde ne ararsan vardı.

 

Aslında toplum olarak çevreye duyarsız davranıyoruz. Bir insan bu kadar duyarsız olabilirmi? Çevreyi bilinçli olarak kirletebilirmi? Van gölündeki bir başka manzara ise duyarsız insanlarımızın göle attığı pislikler, çevremizde o kadar çöp konteynırları olduğu halde çöpler özellikle pet şişeler yığınlar halinde gölün kıyısına atılmış.

 

Almanya’ya giden Mehmet Akif Ersoy’a Almanya’yı sorarlar. Mehmet Akif şöyle özetler;''Onların işleri bizim dinimiz gibi bizim işlerimiz de onların dini gibidir.'' Bir batılı bizim gibi inanmasa da tertipli, düzenli ve ahlaklı olabiliyor. Müslüman olmasa da yaptığı işler İslam’a uygun olabiliyor. Müslüman olup ta yaptıkları ile İslam’a uymayan birçok Müslüman olduğu gibi… 

 

 

Mehmet Akif Ersoy’un sözü gerçektende her şeyi kanıtlar niteliktedir. Yıllarca Vestel’de çalıştım. Yurt dışına ürün ürettiğimizden dolayı yurtdışından fabrikaya gelen yabancıların en önemli sorunu temizlikti. Temizliğimizden çok şikayetçiydiler. Demek istediğim toplum olarak temizliğe önem vermiyoruz.

 

Değerli hemşerilerimiz Lütfen bu temizlik konusunda duyarlı olalım. Evimizi nasıl temiz tutuyorsak çevremizide o derecede temiz tutalım. Çevre biz insanların ortak kullanım alanlarıdır. Evinizi temiz tutmuşsunuz , çevreniz pislikten geçilmiyor o zaman evi temiz tutmanın ne anlamı kalıyor?

 

Çevremizde en çok kirlilik belirtisi olan Van Gölü’dür. Lütfen herkes her zamankinden daha duyarlı davranarak bu kirliliğin önüne geçebiliriz. Çöplerimizi çevreye ve göle atmayalım. Yetkili kurumları bir kez daha göreve davet ediyorum. Lütfen bu kirliliğe birileri dur desin. Gölden numuneler alınarak temizlik testi yapılsın, kirli alanlara uyarı levhaları konularak çocuklarımızın kirli alanlarda göle girmesi engellensin.

 

Sağlığımız hiçbir şeyden değerli değildir. Sağlıklı yaşayabilmemiz için temizliğimize önem vermeliyiz, temizlik imandan gelir düsturuyla hareket etmeliyiz. Temiz insan, çevresini kirletmeyen insan, çevresine sahip çıkan insan imanı olan insandır.

 

Temiz bir çevre, temiz bir gelecek ve sağlıklı yaşam dileklerimle…

 

Bu yazı toplam 1148 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.