1. HABERLER

  2. VATANDAŞ REHBERİ

  3. Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı'na Yapılacak Müracaatlar

Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı'na Yapılacak Müracaatlar

Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı'na Yapılacak Müracaatlar için gerekli belgeler...

A+A-

1- Tüketicinin ikametgahının veya hizmeti aldığı mağazanın ilçemiz sınırları içinde bulunması gerekir.
2- Ürün bedelinin 2.067,89 YTL altında olması gerekir.
3- İstenen Evraklar:
Firma ile yapılan sözleşme, akit, fiş, fatura, makbuz, ürünün garanti belgesi, kullanma klavuzu, kıymetli her türlü evrak, olayı-talebi anlatan dilekçe 2'şer suret olarak düzenlenir.
4- İlçe Hakem Heyeti'nin aldığı 792,12 YTL'nin altındaki uyuşmazlıklar ile ilgili kararların icra kabiliyeti vardır. Ancak, 792,12 YTL ile üst sınırı olan 2.067,89 YTL arasındaki uyuşmazlıklarda alınan kararlar ön karar niteliğindedir. Kesin kararı Tüketici Mahkemeleri vermektedir.
Başvuru: Adilcevaz Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı'na.
Tüketici Bilgileri

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURULAR (4077 SAYILI YASA GEREĞİ)
BAŞVURU KOŞULLARI


1- Tüketiciler ile satıcılar arasında çıkan uyuşmazlıkları çözümlemek ve tüketici mahkemelerinde delil olarak ileri sürebilecek kararları almak üzere İlçe Hakem heyeti kurulmuştur.
2- Başvurular tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya tüketicinin ikametgahının bulunduğu yerdeki hakem heyetine yapılır.
3- Kapıdan satışlarla ilgili uyuşmazlıklarda tüketicinin bulunduğu yerdeki hakem heyetine başvurulur.

GEREKLi BELGELER

1- Uyuşmazlık konusunu içeren dilekçe
2- Delil oluşturan ilgili belgeler

AÇIKLAMALAR

1- Müracaatlar, başvuru tarih ve sırasına göre en geç üç ay içinde hakem heyetince görüşülür ve karar bağlanır.
2- Kararlar alındığı tarihten itibaren 5 gün içinde taraflara yazılı olarak bildirilir.

TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ NEREYE YAPILIR?

Tüketici şikayetleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca, il ve ilçe merkezlerinde, tüketiciler ile satıcılar arasında çıkan uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla belediyelerle koordineli olarak oluşturulan tüketici sorunları hakem heyetine bildirilir. Tüketici sorunları hakem heyetlerinin vereceği kararlar tüketici mahkemelerinde delil olarak ileri sürülebilir. Uyuşmazlık konusu mal veya hizmet bedelinin 214 milyon 578 bin TL. 'yi aşmadığı hallerde bu heyetlerce verilmiş bir karar olmaksızın tüketici mahkemelerine başvurulamaz. Bu parasal sınır, her yıl 8. maddenin son fıkrasında gösterilen usul çerçevesinde yeniden belirlenir.
Kapıdan yapılan satışlarda ticaret mahkemelerine başvuru parasal sının ise 39 milyondur.

UYUŞMAZLIK HALİNDE TÜKETİCİ MAHKEMELERİ

Satışa sunulan bir seri malın ayıplı olması durumunda Bakanlık veya tüketici örgütleri ayıplı seri malın üretiminin ve satışının durdurulması ve satış amacıyla elinde bulunduranlardan toplatılması için dava açabilirler.
Ayıplı malları satın alan tüketicilerin uğradıkları maddi ve manevi zararlar nedeniyle tek tek dava açma haklan saklıdır. Mahkeme, dava sonucunda ayıplı malların toplatılması kararını vermiş ise, ayıplı malın ve ayıbın niteliğine göre bu malların satıcıya iade edilip edilmemesine karar verir. Ancak, malların toplatılması için yapılan her türlü masraf, aleyhine karar verilen kişi tarafından ödenmedikçe mallar kendisine iade edilmez. Mahkemelerce verilen para cezalan, suçun aynı yıl içerisinde tekerrürü halinde iki misli olarak uygulanır. Para cezaları her yıl başında Türk Ceza Kanunu'nun EK2. madde hükümleri uyarınca arttırılır.

Bu haber toplam 2855 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.