1. YAZARLAR

  2. Yavuz BEŞKARDEŞ

  3. Toplumsal Hayatımızda İletişimin Önemi
Yavuz BEŞKARDEŞ

Yavuz BEŞKARDEŞ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplumsal Hayatımızda İletişimin Önemi

A+A-

İnsan toplumsal bir varlıktır. İletişi insan yaşantısının kaçınılmaz ve en önemli bir boyutunu oluşturur. İnsanlar duygularını düşüncelerini, bilgilerini hayallerini ve sorunlarını birbirlerine iletişim yolu ile aktarırlar. Toplum içinde yaşayan her insan farkında olsun veya olmasın birbirleri ile iletişim içerisindedir. 

Toplumsal hayatımızdaki İletişimde söz yani konuşma çok önemli yer alsa da kendi başına yeterli değildir. Bunun yanında beden dilini iyi kullanmak yani mimiklerle bir şeyler anlatabilmekte çok önemlidir. Bu iletişim şeklinde insanların neyi söyledikleri değil, ne yaptıkları ön plana çıkar. İnsanların birbirleri ile olan iletişimdeki başarısı bireyin yaşamındaki mutluluğun temelini oluşturur. Buda karşımızdaki kişileri oldukları gibi kabul etmeyi, önemli ve değerli olduklarını hissettirmek, gerçekçi ve doğal davranmak ve en önemlisi karşımızdakileri ile empati kurabilmektir. Yani dünyayı onların penceresinden görmeye çalışmaktır. 

İletişim sadece laf olsun diye konuşma değildir. İletişim aynı zamanda; "Ne söyleyeceğimizi bilmek, bunun ne zaman, nerede ve en iyi nasıl söyleneceği hususunda fikir yürütmek, olayları akıcı bir dille basite indirgeyerek ve karşımızdaki kişilerle bedensel iletişim kurarak aktarabilmek ve verilen mesajın alınıp alınmadığını kontrol edebilmektir." Kısacası İletişimde insanı etkili kılan, İnsanlarla yapıcı olarak konuşmasını öğrenebilmektir. 

Toplumsallığın en önemli gereksinimlerinden biri olan iletişim doğru kurulamadığı takdirde, ailede, sosyal hayatta çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Aile ve toplumsal içi çatışmaların bir gereği olarak, evlilik hayatların kısa sürmesi, boşanma olaylarının hızla artması, cinnet geçirmeler, kadına şiddetin artması hepsi iletişimsizliğin ortaya koyduğu vakalar olarak önümüze çıkmaktadır. Aynı mahallede, sokakta, apartmanda oturan ailelerin iletişimi sadece hal hatır sormak selamlaşmaktan ve dedikodudan öteye geçmediği görülmektedir. Böyle bir iletişim şekli sağlıklı bir iletişim şekli değildir. İyi bir iletişim ancak birbirlerinin sorunlarını dinleyen, onları anlamaya çalışan, sorunları çözmede birbirlerine yardımcı olmakla mümkündür. Yani insan hayatının merkezinde iletişim vardır. Gerçek bir iletişim gerçekleşmediği takdirde insanlar kalabalıklarda yalnızlaşır ve yalnızlığa gömülürler. Sorunların içinde kayıp olur giderler. 

Eğitim ve öğretim acısından da iletişimi ele aldığımızda öğretmenlerin öğrencilerle olan iletişimi, öğretme ve öğrenme süreçlerinde niteliğin artmasında ve öğrenci davranışlarını gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu süreçte öğretmenler sözel dili yanı sıra beden dilinde iyi kullanmak zorundadır. Öğrenme ve öğretmede öğretmenini diksiyonu, sözcük dağarcığı, sesini tonlaması ve vurgular, sınıf içinde dolaşması, mimiklerle beden dilini iyi kullanması, öğrencilerin kavramları anlamasında, soyut ifadeleri somutlaştırmalarında mesajların anlam lığını yükseltmede kısaca konuları daha iyi anlamada yardımcı olur. Bunun yanında öğretmenlerimizin öğrencileri ile iyi bir iletişim kurabilmeleri için çalıştıkları yerlerdeki toplumsal yapıyı iyi bilmeleri, aileleri iyi tanımaları ve onlarla iyi ilişkiler geliştirmeleri gerekir. Yani bulundukları ortamlarda sosyal iletişimin gereği dertleri ile dertlenmesini, eğlenceleri ile eğlenmesini bilmelidirler. Bir öğretmen ne kadar başarılı olursa olsun çalıştığı toplumsal ortamdan iletişimden uzak durarak öğrencilerine verimli olması mümkün olamaz. Öğretmenler açısında iletişim kaçınılmazdır. Dolayısıyla öğretmenlerin iletişime sürekli açık olmak zorundadırlar. Öğretmenin iletişim tarzı kendini ifade etme ve başkalarını anlamaya elverişli ise gereksinimin giderilebilmesi, diğer bir deyişle çözümü mümkündür olabilir. Eğitim sürecinde ortaya çıkabilecek problemlerin çözümünde öğretmenlerin davranışları önemli rol oynayacaktır.

Bilgi birikiminin büyük bir hızla artığı günümüzde, birey ve kurum olarak gelişme, bu yeni bilgilere ulaşmayı, saklamayı ve gerektirdiğinde kullanmayı gerektirmektedir. Dolayısı ile tüm yaşam olgusu bir bakıma ‘’bilgi alışveriş’’ üzerine dayalı bir ‘iletişim’ sistemidir. Bu bakımdan öğrenme ve öğretme sürecinin kuşkusuz en önemli unsuru da iletişimdir. Pozitif bir iletişimin olmadığı eğitim ve öğretimde istenilen hedeflere ulaşma mümkün olmayacaktır. Dolayısı ile Öğrenme=iletişimdir. Sonuç olarak öğretimin etkili olmasında iletişim başak rolü oynamaktadır. Bunun için öğretmenlerin etkili iletişim becerilerine sahip olması ve bunları öğrencilere da kazandırmaya çalışması gerekmektedir. 

SON OLARAK: İLETİŞİM KAZALARI YAŞAMAMAK İÇİN, 
GÜÇLÜ İLİŞKİLER KURABİLMEK İÇİN, 
ANLAMAK AMAÇLI DİNLEYEBİLMEYİ ÖĞRENMEK İÇİN, 
GÖNLÜNÜZLE VE GÖZLERİNİZLE DİNLEYEBİLMEK İÇİN, 
AİLESİNİN DUYGUSAL BANKA HESABINA DA YATIRIM YAPAN BİR ANNE-BABA OLMAK İÇİN, 
RUHLARA PSİKOLOJİK OKSİJEN VEREBİLMEK İÇİN, 
ARANAN VE ÖZLENEN BİR BİREY OLMAK İÇİN, 
UYUMLU BİR İŞ ARKADAŞI VE ÇALIŞAN OLMAK İÇİN, 
STRESLE BAŞEDEBİLMEK İÇİN, 
İÇ MOTİVASYONU YÜKSEK BİR BİREY OLABİLMEK İÇİN, 
BİREYSEL BAŞARI VE VERİMİNİZİ YÜKSELTMEK İÇİN, 

Empati ve iyi bir iletişim kurmayı öğrenmelisiniz. 

Bu yazı toplam 61956 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum