1. YAZARLAR

  2. Yavuz BEŞKARDEŞ

  3. Televizyon Dizilerinin Toplum Üzerindeki Etkileri
Yavuz BEŞKARDEŞ

Yavuz BEŞKARDEŞ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Televizyon Dizilerinin Toplum Üzerindeki Etkileri

A+A-

Günümüz dünyasında toplum üzerinde popüler kültürün yerleştirmede en etkili gücün hiç şüphesiz görsel medya olduğu kaçınılmazdır. Buda beraberinde televizyon kanalarının sayısının çoğalmasına ve akabinde dizi sayılarının hızla artmasına neden olmaktadır. Zaten televizyon başında geçirdiğimiz zamanın diğer ülke ve toplumlara nazaran çok olması hasebiyle görsel medyanın toplumu olumlu ya da olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Hala birde dizi üreten ve pazarlayan ülkeler sıralamasında dünyada önemli bir yer tutuğumuz göz önünde tutulursa bu kaçınılmaz bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Televizyon kanallarında diziler elbette olmalıdır ve olacaktır. Yapılan dizilerin öğretici, toplumun sosyal ve kültürel değerlerine bağlı, tarihi değerler mana taşıması önemlidir. Yanlış olan ise izleme oranlarının yüksek olma nedeniyle yapılan dizilerin sosyal, kültürel, inançsal ve ahlaki değerleri bir kenara bırakarak gerçekleri değiştirip insanların duyguları, düşünceleri ve beklentileriyle oynamasıdır. Televizyon dizi yapımlarında sadece reyting kaygısı ve para kazanma arzusuyla dizi çektikleri için, çekilen dizilerde toplumun değer yargıları pekte göz önünde tutulmamaktadır. Dizilerin birçoğunda tema dikkatle izlendiğinde nikâhsız hayatın, aldatmanın, çarpık ilişkilerin, lüks hayata özentinin, emeksiz kazanç v.b. gibi mevzulara teşvik edildiği görülmektedir.

Toplumumuzu ayakta tutan en önemli yapı taşı hiç şüphesiz aile mevhumudur. Son zamanlarda televizyonlarda seyredilen dizilerde en çok göz çarpan durumun çarpık ilişkiler olduğu göze çarpmaktadır. Evli karı kocanın birbirlerini aldatması gayet normal bir ilişkiymiş gibi sunulmaktadır. Hata dizi müziklerinde evli karı kocanın ilişkisi kulak gıcırdayıcı müziklerle, aldatan karı koca ilişkilerindeki müzik ise yürekleri okşayan insanı aşka sürükleyen nağmelerle yüklü olduğu gözlerden kaçmamaktadır. Hal böyle olunca toplumda evli olan eşlerin bir birlerini aldatmasına gayet normal bir ilişkiymiş gibi dayatmaya çalışıldığı görülmektedir. Toplumun bu dizilere bağımlılığı olarak kendi sorunlarını ve beklentilerini unutarak, dizilerdeki kahramanlar için üzülüp, onlar için sevinilmektedir. Hatta insanlar haftalık yaşantıları ile ilgili programlarını bu dizilere göre ayarladıkları gözlerden kaçmamaktadır. Yani dizi seyreden birey için dizi olmaktan çıkıp kendi yaşantısından bir parçası halini almıştır.

Eğer çokça izlenen bir dizide izleme payı düştüğü anlaşıldığı an hemen dizi senaristleri diziyi çek edip entrikalarla(aşklar, ayrılıklar, sevişmeler, ağlamalar v.b.) yeni bir boyut kazandırmaya çalışmaktadırlar. Çünkü yapımcılar Türk Toplumunun böyle sahnelere çok ilgi duyduğunu bilir. Dizi yeni bölümü izlemeyenle için başka bir zaman diliminde yeniden yayınlanır o yetmezmiş gibi yeni bölüm öncesi özet görüntüleri verilir. Halkımızda izlemiş olduğu bölümün özetini hiç izlememiş gibi bir bağımlılık gibi tekrar seyir eder. Seyredilen diziler misafirlik ortamlarında hayatımızdan bir parçasıymışçasına konuşulur. Birde herkesin kendine göre dizisi oluşmuştur. Bir araya gelindiğinde çakışan dizilerin hangisinin seyir edileceği tartışılır olur. Yani hayatımızdan bir parçadır artık televizyon dizileri, bizi toplumsal varlık oluşumuzdan koparıp yanlılığımız ile baş başa koyan bir olgudur artık.

Sonuç olarak televizyon dizileri ve programları toplumumuzun her kesimin etkilemektedir. Özelliklede en çok çocuk ve gençlerimizi etkilediği görülmektedir. O halde bu dizi ve programların ahlaki değerleri yıpratan, toplumun kendine ait kurallarını yok eden, şiddet, cinsellik, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelere özendiren yayınlardan kaçınılıp, evrensel kültür değerlerine önem veren, öğretici, milli, ahlaki terbiye ve değerlere önem veren bir çizgide yayınların ve dizilerin yapılmasıdır.

Bu yazı toplam 36140 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum