1. YAZARLAR

  2. Zahit DEMİREL

  3. Taziyeler Nasıl Yapılmalıdır
Zahit DEMİREL

Zahit DEMİREL

VAN TUŞBA MÜFTÜSÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Taziyeler Nasıl Yapılmalıdır

A+A-

Yapılması dinen müstahap olan taziye, ölünün ailesini teselli etmek, sabır tavsiye etmek, ölene dua etmek, kaza ve kadere razı olmaya teşvik etmekten ibarettir. Süresi cenaze defnedildikten sonra üç gün üç gecedir. Bu sure içerisinde cenaze yakınlarına taziye vermek menduptur. Dördüncü güne bırakmak, uzaktan gelenler hariç diğerleri için mekruhtur. Taziye, cenaze defnedildikten sonra verilir.

Taziye vermek için dinin belirlediği herhangi bir ayet veya bir dua yoktur. Ancak  "Allah Teâlâ size bol sevap, Sabri cemil ihsan buyursun, ölünüze mağfiret etsin" demek tavsiye edilmişti. 

Taziyede bulunanların cenaze yakınlarını rahatlıkla ulaşabilmeleri ve taziye verebilmeleri için ölenin evinde veya taziye evlerinde oturmalarında bir sakınca yoktur. Taziyeye gidenler cenaze yakınlarıyla tokalaşabilir ve her birine ayrı ayrı taziyede bulunur.

Taziye verilirken cenaze yakınlarından sadece bir kişi muhatap alınarak taziye verilmez. Cenaze yakınlarının tamamına; küçük büyük, kadın erkek herkese taziye vermek müntahaptır.

İlk üç gün boyunca cenaze evinde yemek hazırlatmamak, cenaze yakınlarını taziye işlerinde çalıştırmamak, cenaze sahibinin evinde gecelememek gibi hususlar dikkat edilmesi gereken önemli hususlardır.

Taziye vermek üzere gelenlere çikolata türü şeker dağıtmakta uygun değildir. Hatta Cenaze yakınları alıp dağıtırsa haram olur. Ayni şekilde çay, yemek vesaire gibi ikramlarda bulunmak ta uygun değildir. Bundan dolayı taziyeleri bu gibi ikramlardan arındırmak gerekir. Sadece cenaze yakınlarına yemek yedirmek gerekir.

Taziyenin üçüncü gününden sonra mümkün mertebe cenaze sahiplerine acıları tekrardan hatırlatılmamalıdır. Cenaze yakınları da dördüncü günden itibaren normal hayatlarına dönmeleri gerekir. Zira dördüncü günde yas tutmak veya yas devam ettirmek haramdır. Cenaze yakınları dördüncü günde traş olup elbiselerini değiştirmeli, işine dönmelidir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta üç gün boyunca taziye için oturulduğunda sükûnet içerisinde, gıybet, dedikodu gibi konuşmalardan uzak kalınmalıdır. Şayet taziye oturumlarında bu gibi durumlar söz konusu olursa taziye kurmak uygun olmaz. Mümkün mertebe dua, zikir ve kur’an okumakla meşgul olunmalıdır. Bu şekilde taziye kurulursa ibadete dönüşür.

Cenaze yakınlarının dikkat etmesi gereken diğer bir önemli husus ta bir hafta boyunca her gün ölenin mezarını ziyaret etmeleri, ona dua etmeleri ve bir hafta boyunca her gün bir fakire bir sadaka vermeleridir. Mevlit verip zengin sofraları kurmaktansa ölenin adına fakire sadaka vermek İslam’a daha uygun olur.

Zahit Demirel
Van /Tuşba Müftüsü

Bu yazı toplam 8174 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.