1. YAZARLAR

  2. Suat YILMAZ

  3. Pastadan Pay Almak
Suat YILMAZ

Suat YILMAZ

BİTKİSEL ÜRETİM GENEL MÜDÜR YARD
Yazarın Tüm Yazıları >

Pastadan Pay Almak

A+A-

Değerli Adilcevaz13 Okurları, Pek Muhterem Hemşerilerim; Köşe yazarlığı fırsatını bize veren değerli haber sitemiz aracılığı ile Sizlere, alın teri- göz nuru ile "meşru yollardan pastadan nasıl pay alınırın" ipuçlarını vererek, üretime bağlı katma değer oluşturacak projeler hakkında görüşlerimi sizler ile paylaşmak istiyorum.

Önceki yazılarımda Adilcevaz’ımızın temel ürünü olan ve ihmal edilen cevizimiz ile ilgili projelerimizi ve yapılacak işleri anlatmıştım. Ceviz Projemiz ile şu ana kadar aldığımız mesafe sevindirici fakat henüz yeterli olmadığını biliyor ve çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Kısaca neler yapıldığını hatırlatmak ve bundan sonra neler yapılacağını sizler ile paylaşmak istiyorum.

Belediyemiz ve Valiliğimizin katkıları ile 2015 yılında 5 000 adet, 2016 yılında 4 500 adet aşılı ceviz fidanı yaklaşık 340 dekarlık alanda 4 dekarlık kapama ceviz bahçeleri oluşturulmuştur. Ayrıca Yüzüncü Yıl Üniversitemiz ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzün çalışmaları neticesinde  "Adilcevaz 1" ve "Kazankaya" ismi ile iki ceviz çeşidimiz tescil ettirilmiştir. Bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Bu yıl Sayın Belediye Başkanımız ve Valimizin katkıları ile 5 000 adet aşılı ceviz fidanı diktirilecek, 100 dekarlık kapama ceviz bahçesi kurulacaktır. Adilcevaz cevizinin gıda bileşenleri analizi yaptırılacak ve Coğrafi İşaretleme çalışmaları ile markalaşma aşamasının çalışmaları başlatılacaktır. Bu çalışma sonucunda Adilcevaz da yetiştirilen ceviz meyvesinin adı ve kalitesi diğer bölgelerde yetiştirilen cevizler ile istismar edilmesi önlenecektir. Ayrıca Adilcevaz Cevizi ürünleri geliştirilerek markalaşma çalışmaları yapılacaktır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın 2017-2019 yıllarında uygulayacağı bitkisel ve hayvancılık faaliyetlerinde, üretim ve kalitenin yükseltilmesi için damızlık ve ticari modern işletmelerin kurulması, ithalatın azaltılmasını sağlayacak yatırımların desteklenmesi şu üretim alanlarındaki projeleri kapsamaktadır.

1-Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği (Yeni inşaat yapımı,alet ve ekipman alımı) % 75 Hibe

2-Arıcılık ( Boş Kovan Alımı ve Alet Ekipman Alımı) % 60 Hibe

3-İpekböcekçiliği (Besleme evi yapımı, Dut Bahçesi tesisi, alet - ekipman alımı) % 100 Hibe

4-Koç-teke ve manda Yetiştiriciliği (Yeni inşaat yapımı, Hayvan alımı, rehabilitasyon ve kapasite artırımı, makine, alet ve ekipman alımı) % 50 Hibe

Yani Devletimiz Milletimiz için pasta hazırlamış, sizlerde payınızı alın demektedir. Bizlerin yapması gereken tek iş projelerimizi hazırlayıp alın teri dökerek payımızı almaktır. Ama biz tabağımızı, bıçak-çatalımızı hazırlamadan ve pastanın yanına gitmeden, yerimizde oturarak pastanın ağzımıza bırakılmasını bekler isek daha çokkkk… bekleriz.

Sadece Tarım alanında değil daha birçok Bakanlığımızın hazırladığı hibe ve teşvikler vardır. Turizm ve küçük sanayi alanlarında ciddi kaynaklar hibe olarak verilmektedir.

Ben Bu konuları uzmanlarına bırakıp sadece değerli Hocamız Yard. Doç.Dr. Zeki TAN Beyin Adilcevazhaber de yayınlanmış olan "Marka ve Bilgi İlişkisi" başlıklı yazıyı herkesin okumasını öneriyorum. Değerli Hocamızın "Farklı Kültürlerin Ebrusu Adilcevaz" adlı kitabı İlçemizin tanıtımına büyük katkı sağladığını düşünüyorum ve kendilerine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Turizm alanında İlçemiz Hak ettiği Pastadan yok denecek kadar az pay almaktadır. Halbuki uzmanlarımızın yapacağı bir çalıştay ile çok güzel projeler ön plana çıkabilir ve marka ilçelerden biride bizim ilçemiz, ADİLCEVAZ’ımız olur ve hakkettiği yere gelebilir. İnanın ki tek yapmamız gereken diyalog kurmak proje üretmek ve de cesaretli olmak.

Değerli yetkililerimize ve Adilcevaz’ın sorunlarını kendine dert edinen herkese, vakıf ile derneklerimize diyorum ki Geliniz içinde bulunduğumuz Nisan ayının kalan günlerini ve Mayıs ayının tamamını:

1- İlçemiz için uygulanabilir projeleri üretmeye,

2-İlçemizin sahip olduğu değerlerin tanıtımına katkı sağlayacak Çalıştay hazırlıklarına ve Turizm merkezi konumuna getirilmesine, 

3-Adilcevaz ceviz ve ceviz ürünlerini, Geven ve kekik balını, Bastonumuzu marka yaparak, Sodalı suyu ile Van Gölü sahillerimizi, Aygır Gölümüzü ve Süphan Dağımızı, Sütey Yaylamızı ve Cil gölümüzün bütün dünyada bilinir hale gelmesine,

4-İlçemizin Eğitim sorunlarının tespitine ve İlçemizin bölge eğitim merkezi konumuna getirilmesine,

5-İlçemizin Su sporları ve dağcılık sporları merkezi konumuna getirilmesine,

6-Adilcevaz Sütey şenliklerine ve sıla-anayurt buluşmalarına,

Kısacacı; Alın terimiz-emeğimiz ile kafa yorup hak ettiğimiz PASTADAN PAY ALMAYA davet ediyorum. Allah'a emanet olunuz.

Bu yazı toplam 8644 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum