1. YAZARLAR

  2. Yavuz BEŞKARDEŞ

  3. Pandemide Öğretmen Olmak
Yavuz BEŞKARDEŞ

Yavuz BEŞKARDEŞ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Pandemide Öğretmen Olmak

A+A-

Dünyamızı geçen yıldan beri etkisi altına alan covid19 salgın hastalığı ile birlikte değişen dünya düzeninde birlikte eğitim öğretimde de birçok değişiklikler olmuştur. Bu salgınla mücadelede sağlık çalışanları başta olmak üzere eğitim çalışanları da olmazsa olmazı olmuştur.

Geçen yıl mart ayında salgının ülkemizde yayılması ile birlikte eğitim-öğretimde de birçok değişikliğe gidilmiş çokta kullanılmayan uzaktan eğitim ile öğrencilerimiz böylece tanışmış oldular. Başta bakanlığımızın Eba Tv Yayını devreye sokması ile canlı dersler, sosyal medya üzerinden öğretmenlerimizin hazırlamış olduğu etkinliklerin yayınlanması vb. etkinlikler ile öğretmenlerimiz ilk etapta öğrencilerine ulaşarak eğitim ve öğretimden uzak kalmamaları için ellerinden geleni yapmışlardır. Buda bizi bundan böyle uzaktan eğitimin hayatımızda bir zorunluluk olduğu gerçeğini ortaya koymuştur. Öğretmenlerimiz bu sürece tanıklık ederken anladık ki temas halindeyken öğrenmeye teşvik ettiğimiz ve öğrenme cesareti vermeye çalıştığımız çocuklarımızla bu yenidünya düzeninde neler yapabileceğimizi hiçbirimiz bilmiyoruz. Zamanın gerekliliğine göre yeniden yapılanmak durumundaydık. Hepimiz, yeniden, yeni düzenin öğrencileri olmuştuk. Şartlar eşitlenmişti. Aslında hepimizin yeniden öğrenci olduğu bir zamanın merceğinde bulduk kendimizi. Mesleğin itibarını sahada yükseltmek adına çalışmalar yaparken, herkesin kendi itibarını koruması gereken bir sürecin de içine düştük. Yıllarca sınıf kapısından okul bahçesine yönlendirilen veliler öğretmen yeterliliklerini, kendi çocuklarının sınıftaki diğer çocuklara göre ne durumda olduğunu ve diğer çocukların sınıf içinde neler yaptığını görme arzularını gidermek amacıyla dijital dünyada öğrenci sandalyelerinin yanında “görünmezlik iksirini” kameranın bakış açısı ile biraz oynama yaparak elde etti. Zaman geçtikçe onlar da rahatladı ama neyi, nasıl ve ne zaman yapacağımızın net olmadığı zamanlarda bu süreci yönetme becerimiz tam da belirsizliğe karşı tahammül ölçütlerimiz ile doğru orantılıydı. Bazı zamanlar ne kadar sıkıntılı olduğumuzu açığa vurmak da gücümüzü zedeleyecek gibi hissettirdi. Dijital çember genişledikçe yaşam alanımız daraldı. Yine de yılmadan hapis olmuş bu dijital ortamda öğrencilerimiz ile ortak bir nokta bularak verimli olmaya çabaladık ve bunu da başardık sanıyorum. Biz öğretmen olarak uzaktan eğitimde tek düşüncemiz canlı yayınlarda çeşitli nedenlerle ulaşamadığımız öğrencilerimiz olmuştur. Çocuklar kendileri için önemli olan yetişkinlerin düşünce ve davranışlarından etkilenir, bunları içselleştirirler. Okulların kapalı olduğu günlerde kişilik ve karakter oluşumunda büyük paya sahip olan öğretmenlerin yaklaşımları da çocuklar için çok değerlidir. Öğretmenleri sayesinde öğrenciler daha keyifli, kaliteli zaman geçirebilir ve bir yetişkinin verdiği güven duygusunu içselleştirebilirler.

Öğrencilerimizin bu şekilde az tatiline girmesi ve sıcakların artması ile salgın hastalık kontrol altına alınmış ve hastalık seyri aşağıya doğru inmeye başlamıştır. Durum böyle olunca öğrencilerimiz ile yeni eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitim yapması olasılığı ortaya çıkmıştır. Eylül ayında okulların açılması ile 21 Eylül itibarı ile ana sınıfları ve 1. Sınıflar okullarla tekrar seyrekleştirilmiş bir şekilde yüz yüze eğitim ile tanışmış oldular. Bu öğrencilerimiz okullara gelmeden okullarımız baştan ayağa yıkanmış dezenfekte edilmiş, temizlik ve hijyen konusunda her türlü önlemler alınmıştır. Okullarımız bakanlığımız ‘’ okulum Temiz Projesi’’ kapsamında başlatılan sürece dâhil olmuş, sertifikasyon işlemlerine hızla devam etmişlerdir. Ayıca 8. Ve 12. Sınıfların DYK kursları ve belli bir süre sonra onların ve ilkokullarda tüm sınıfların kırsalda ilk ve ortaokul tüm sınıfların açılması le ile birlikte öğrencilerimiz büyük bir bölümü yüz yüze eğitime başlamışlardır. Eğitime zaten as olan öğrenciye dokunmak, his etmek, gülmek, eğlenmek, koşmak, oynamak kısaca onlarla birlikte olabilmektir. As olan yüz yüze eğitim ile birlikte öğretmenlerimiz canlı dersler uzaktan eğitimin gerekliliği ne varsa ayrıca yerine getirmeye devam etmişlerdir. Ayrıca internet ağı ve tablet bilgisayar vb. olanağı olmayan öğrencilerimize okullarımızda EBA destek noktaları kurularak canlı derslerle ilgili eğitim açıklarının giderilmesine çalışılmıştır.


Bakanlığımızın ve okullarımızın almış oldukları bu kadar önlemlere rağmen maalesef vatandaşlarımızın maske, mesafe, temizlik ve sosyal mesafe konusunda salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirlere uymaması ve vurdumduymazlığı hastalığın yeniden hızla artmasına sebep olmuştur. Hastalığın artması sebebiyle ülke genelinde alınan kararlar kapsamında okullarımızın 21 Kasım gününden aralık sonuna kadar yüz yüze ara verilmiş yeniden uzaktan eğitime dönülmüştür. Elbette öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz bu nokta tada üzerlerine düşenin yine fazlasını en güzel şekilde yerine getirmekten geri durmayacakladır. Pandami süreci ile birlikte tüm yurtta öğretmen ve özelikle eğitim yöneticileri kendi görevleri yanında 65 yaş grubuna getirilen kısıtlamalarla birlikte bu gruptaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılanmasında Gönüllü Vefa Gruplarında görev alarak yardımcı olmuşlardır. Emekli maaşlarının evlerine kadar götürülmesinde, filyasyon gruplarında görev alarak pandamiyle mücadelede halkın sağlığının korunmasında noktasında verilen tüm görevleri en iyi şekilde layıkıyla yerine getirmiş ve getirmeye devam etmektedirler.

Öğretmenlik mesleğinin kutsallığı bilincinde olmak bizim yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin hayata hazırlamada ve gelecekte söz sahibi olmada her türlü salgın, doğal afet vb. gibi durumlarda dahi görevi en iyi şekilde yerine getirmekte bizleri alı koymayacaktır. Annelerin olmadığı yerde anne, babaların olmadığı yerde babaların hep olduğu ama adlarının ‘’ÖĞRETMEN’’ olarak anlan insan mühendisliği diye tanımlana çok özverili büyük bir yüreğe ve ideallerimizle yüksek duvarlarını ördüğümüz yıkılmaz bir sevgi kalemizin olduğunu biliyoruz. Öğretmence öğretmen olma karalı duruşumuz hep bu şekilde devam.

Son olarak öğretmenlik mesleği eğitim öğretimin yanında toplumun her türlü olumlu ya da olumsuzluk anında görev alan ve bu görevi layıkıyla bıkmadan, yorulmadan yerin getiren kişilerdir. Bizlerde yaklaşan 24 Kasım öğretmenler günü münasebetiyle tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günün kutlar onları her zaman saygı, şefkat, minnet ve şükranla anmayı kendimize bir borç biliyoruz. 

Bu yazı toplam 2677 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum