1. HABERLER

  2. ÖZÜRLÜ VATANDAŞLAR

  3. Özürlülüğün Önlenmesine İlişkin Çalışmalar

Özürlülüğün Önlenmesine İlişkin Çalışmalar

Özürlülük, doğum sonrasında ise beslenme bozuklukları, çeşitli hastalıklar, kazalar, iş kazaları ve meslek hastalıkları, psikososyal örselenmeler,

A+A-

Özürlülük; ailede bulunan genetik hastalıklar, kromozom hastalıkları, akraba evlilikleri, annenin sürekli hastalıkları, hamilelik sürecinde anne adayında görülen hastalıklar, hamilelikte geçirilen enfeksiyon hastalıkları, anne yaşı, beslenme bozuklukları, plansız hamilelik, anne ve babanın olumsuz sağlık alışkanlıkları, kan uyuşmazlığı, stresli hamilelik gibi doğum öncesi nedenlerle oluşabileceği gibi doğumun geç olması, erken olması ya da güç olması gibi doğum sırasında oluşan nedenlerden kaynaklanabilir. Doğuştan özürlülüğün en önemli nedenleri, kalıtımsal ve çevresel nedenlerdir. Aileden kalıtsal olarak geçen bazı hastalıklar hariç, diğer nedenlerin çoğu önlenebilir veya kontrolü sağlanabilir durumlardır.

Özürlülük, doğum sonrasında ise beslenme bozuklukları, çeşitli hastalıklar, kazalar, iş kazaları ve meslek hastalıkları, psikososyal örselenmeler, çevresel kirlenme, savaş ve terör, yaşlanma ve doğal afetler gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Özürlülüğün önlenmesi; bozuklukların oluşumunu önlemeyi (birincil düzey önleme), bozukluğun yol açtığı özürlülüğü azaltmayı, önlemeyi (ikincil düzey önleme) ve özürlülüğün engelliliğe dönüşmesini önlemeyi (üçüncü düzey önleme) amaçlayan bütün önlemleri kapsar. Özürlülüğü önleme; sosyal, mesleki, eğitimsel, yasal ve diğer müdahaleleri içermektedir.

Doğum öncesi ve doğum sırasındaki özürlülük nedenleri önlenmesi ile ilgili detaylı bilgiye erişim için tıklayınız.

Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.