1. HABERLER

  2. ÖZÜRLÜ VATANDAŞLAR

  3. Özürlüler İçin Özel Eğitim

Özürlüler İçin Özel Eğitim

Özürlü çocukların tam ve eşit şekilde toplumla bütünleşebilmesi, toplumda başarılı ve üretken bireyler olabilmesi, bireye sağlanabilen eğitim olanaklarına bağlıdır.

A+A-

Özürlü çocukların tam ve eşit şekilde toplumla bütünleşebilmesi, toplumda başarılı ve üretken bireyler olabilmesi, bireye sağlanabilen eğitim olanaklarına bağlıdır. Özür türü ve derecesine göre özürlü çocuklar genel eğitim sisteminde normal sınıflarda veya özrün türü ve düzeyine göre ayrılmış olan özel eğitim sınıflarında eğitim alabilmektedirler.

Bununla birlikte özürlü çocukların normal eğitim sınıflarında normal gelişim gösteren akranlarıyla, sosyal ve eğitimsel açıdan birlikteliklerinin sağlanabilmesi için eğitim politika ve uygulamalarında temel yaklaşım kaynaştırma eğitimidir. Genel eğitim sistemi dışında ise özürlü çocuklar özel eğitim okulları ve özel eğitim merkezlerinden yararlanabilmektedirler.

5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun sosyal güvencesi olan ve olmayan tüm özürlü öğrencilerin özel eğitim hizmetinden yararlanmasını hükme bağlamıştır. Özel Eğitim hizmetinden yararlanmak için hastaneden alınan eksiksiz doldurulmuş "Özürlüler için Sağlık Kurulu Raporu" ile ikamet edilen ilçede bulunan Rehberlik Araştırma Merkezlerine müracaatta bulunulması gerekmektedir. Özel eğitim hizmeti bedeli Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Özürlülere verilen özel eğitim ve üniversitede okuyan öğrencilere yönelik kolaylıklar konusundaki detaylı bilgiye erişim için tıklayınız.

Bu haber toplam 3490 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.