1. HABERLER

  2. ÖZÜRLÜ VATANDAŞLAR

  3. Özürlü Bireye Sahip Ailelerin Eğitimi

Özürlü Bireye Sahip Ailelerin Eğitimi

Aile eğitimi, özel eğitim gerektiren bireylerin eğitiminde sürekliliğin sağlanması amacıyla; bireyin anne-babası, kardeşleri ile bakım ve eğitiminden sorumlu diğer kişilere verilen bir özel eğitim hizmetidir.

A+A-

Aile eğitimi tüm eğitim kademelerindeki özürlü bireyin eğitimine katkı sağlamak rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini içeren bir eğitimdir. Aile Eğitim Hizmetleri Rehberlik ve Araştırma Merkezleri, Özel Eğitim Okul ve Kurumları, kaynaştırma uygulamaları yapılan okullar tarafından hazırlanır ve yürütülür. İhtiyaç halinde bu hizmet evlerde de yürütülebilir.

Özürlü birey ve ailelerine yönelik verilen hizmetlerde ailenin bir bütün olarak ele alınması yaklaşımından hareketle; her özür grubuna yönelik aileleri bilgilendirici, bilinçlendirici ve yönlendirici kitapçıklar hazırlanmıştır kitaplara erişim için tıklayınız.

Mesleki Eğitim

Mesleki eğitim alanında Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde İşitme Engelliler Çok Programlı Liseleri, Ortopedik Engelliler Meslek Liseleri, zihinsel engellilere yönelik Meslekî Eğitim Merkezleri, İş Eğitim Merkezleri ve Yetişkin Zihinsel Engelliler İş Eğitim Merkezleri özürlülere yönelik meslekî eğitim programları düzenlenmektedir. Bu kuruluşların meslekî eğitim faaliyetlerinden yararlanmak isteyen kişiler Ankara'daki kuruluşlar için Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, illerdeki kuruluşlar için il Millî Eğitim Müdürlüklerine başvurabilirler. Türkiye İş Kurumu ve MEB Çıraklık Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü özürlülere yönelik meslek edindirme kursları düzenlemektedir.

5378 sayılı Özürlüler Yasasında özürlülerin meslekî rehabilitasyonu ile ilgili yenilikler konusunda bilgi almak için tıklayınız.

Özel Eğitim

Özürlü çocukların tam ve eşit şekilde toplumla bütünleşebilmesi, toplumda başarılı ve üretken bireyler olabilmesi, bireye sağlanabilen eğitim olanaklarına bağlıdır. Özür türü ve derecesine göre özürlü çocuklar genel eğitim sisteminde normal sınıflarda veya özrün türü ve düzeyine göre ayrılmış olan özel eğitim sınıflarında eğitim alabilmektedirler. Bununla birlikte özürlü çocukların normal eğitim sınıflarında normal gelişim gösteren akranlarıyla, sosyal ve eğitimsel açıdan birlikteliklerinin sağlanabilmesi için eğitim politika ve uygulamalarında temel yaklaşım kaynaştırma eğitimidir. Genel eğitim sistemi dışında ise özürlü çocuklar özel eğitim okulları ve özel eğitim merkezlerinden yararlanabilmektedirler.

5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun sosyal güvencesi olan ve olmayan tüm özürlü öğrencilerin özel eğitim hizmetinden yararlanmasını hükme bağlamıştır. Özel Eğitim hizmetinden yararlanmak için hastaneden alınan eksiksiz doldurulmuş Özürlüler için Sağlık Kurulu Raporu ile ikamet edilen ilçede bulunan Rehberlik Araştırma Merkezlerine müracaatta bulunulması gerekmektedir. Özel eğitim hizmeti bedeli Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Özürlülere verilen özel eğitim ve üniversitede okuyan öğrencilere yönelik kolaylıklar konusundaki detaylı bilgiye erişim için tıklayınız.

Bu haber toplam 1753 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.