1. YAZARLAR

  2. Yavuz BEŞKARDEŞ

  3. Orucun Mükafatı Bayram
Yavuz BEŞKARDEŞ

Yavuz BEŞKARDEŞ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Orucun Mükafatı Bayram

A+A-

Toplumların fertlerinin birbirlerine sevgi ve saygı ile yaklaşma, yakınlaşma, mutluluk, sevgiyi ve huzuru dolu dolu yaşama günleridir bayramlarımız. Ne güzel vuslattır orucun ardından bayrama ulaşmak.

Ramazan bayramımızda manevi acıdan bu mutluluğun tavan yaptığı bir bayramdır. Bu ayda manevi duyguların en yoğun, Allah’a yakınlaşmanın en yüksek ve insanlık duygularını en yoğun olduğu aydır diyebiliriz. İşte bir ay boyunca tutulan oruçların, okunan Kuranların, kılınan teravihlerin, verilen zekât ve fitrelerin mükâfatıdır bayram. Tüm bu manevi haz içinde bayrama kavuşan insanlar çocuksu sevinçleri yüzlerinden okunur. Bayram sabahı damatlığını giyer gibi bayramlık elbiselerini giyerek sabah erkende bayram namazına gitmek, maneviyatta adına ramazanda gelinen en son noktadır. Ramazan Bayramının insanlar üzerinde çok müspet tesirler meydana getirir. Öncelikle insanların dini duygularını kuvvetlendirir ve insanları bu noktada çek eder. Benlik duygularımız, çıkarlar ve menfaatlerimiz, fakirin durumundan anlamama, insanları kırmak, zarar vermek v.b. gibi duygular bu ayda ve bayramda azalır yok olur. Toplumun birlik, beraberlik ve dayanışma içinde tutan, saygı ve sevgi temelinde insanları birleştiren önemli günlerden birdir bayramlarımız. Tabi ki tüm bu duygular ve düşünceler bayramın faziletini bilenler içindir.

Hele çocuklarımızı hiç sormayın onlar için bir başkadır bayramlar. Bayram sabah giymiş oldukları renge renk giysileri ile büyüklerin ellerini öperek almış oldukları bayram harçlıkları onların için vaz geçilmez bir tutkudur. Kapı kapı dolaşıp ellerinde poşetlerle toplamış oldukları şekerlerle bayramın vaz geçilmez neşe kaynaklarıdır. Her ne kadar geçmiş bayramlar kadar cıvıl cıvıl olmasa da bayramların tadını çıkaranlar yine de onlardır. Hele evlerimiz bayrama birkaç gün kala yapılan temizliği ile gelin gibi süslenerek bayramda gelecek misafirlerini bekler nazlı bir kız edasıyla. Bayramda gelen misafirde özeldir. Uzun bir süredir kapısını açmadığı akrabasının, eşinin dostunun, komşusunun kapısını bayram dolası ile açarlar. Aslında açılan bir gönül kapısıdır. Gelen misafiriler sunulan ikram açılan gönül kapısının hoş bir sedası olarak görebilmekteyiz. Hatırları sorulan hastalar, acılarına ortak olma amacıyla bayramdaki taziye ziyaretlerde, elleri öpülen büyükler ve yaşlılar bayramın vaz geçilmezleridir. Dargınların barıştığı, düşmanlık ve husumet duygularının sevgiye dönüştüğü özel günlerdir. Bu özel günlerde bizden hayır dua bekleyen ölülerimizin mezarlarına gitmek onlara dua etmek, ruhları için hayır ve hasenatta bulunmakta bu ayın vaz geçilmezlerindendir.

Bayram günleri, sevinç günleridir. Bu günlerde sevinçli ve güler yüzlü olmak tavsiye edilmiştir. Bayram günleri toplum şuuru bütünleşir. Toplum fertleri birbirleriyle sevişip kaynaşır. Hayatın bitmek tükenmek bilmeyen sıkıntıları içinde bunalan, bitkin ve yorgun hâle gelen insanları bayramlar dinçleştirir ve çalışma azimlerini artırır. Sevinçlerimizi tüm bayramlarda bayram sevinci ile yaşanır.

Sanayileşme, gelişme küreselleşme derken çizgisel bir yaşanan bir zaman kavramına geçtik. Hızla tükettiğimiz zamanı geri dönülemez bir şey olarak algılıyoruz artık. İşte geleneğin ya da bayramların önemi burada ortaya çıkmaktadır. ‘’ Nerede o eski Bayramlar’’ derken bu hızlı değişme bir tür tepkimizi dile getiriyoruz aslında. Bayramı bayramca yaşamaktan çıkarıp beş yıldızlı otellerde tatil yapma zamanı olarak değerlendirileside düşündürücü değil midir? Bayramlarımız Allah'ın, kendini haramdan koruyan ve yaptıkları ibadet ve tövbelerle günahlarından temizlenen Müslümanlara hediyesidir. Çok güzel faydalar için verilen dini bayramlar başta Kur'ân-ı Kerim'in önemle bahsettiği “kardeşliğin” pekişmesi için güzel bir vesiledir. Yaklaşmakta olan Ramazan Bayramımızın da Tüm müminlerin kardeşliğine vesile olması yüce Mevla’dan niyaz ederim. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 2784 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.