1. YAZARLAR

  2. Ayşe SÖNMEZ

  3. Önümüzdeki Martlardan İyi Haberler Var
Ayşe SÖNMEZ

Ayşe SÖNMEZ

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Önümüzdeki Martlardan İyi Haberler Var

A+A-

Ne dışındayım bu hayatın, ne kıyısında. Tam ortasındayım. Yolun yarısı otuz beş dememiş miydi şair? Şartlar normal olsa bu mümkünmüştür elbet. Hoş, o çağın anormali de oydu belki, kim bilir. Öyle bir zamandayız ki hangi yaşta isek o yaşın bir on ayını yok say. Yaşadık sayılmaz. Tamam, hissettik sayılmaz diyelim. Yirmi ikiden yirmi dörde geçmeme pek kalmadı. Yirmi üç öyle bir katakulleye geldi ki anlatamam deyip yarım gün boyunca anlatacağım çocuklarıma. Bu çağa can doğurursam, karar verirsem buna yani, elbet. 

Maskeler olmadan kombinimizin evden dışarı çıkmaya yetmediğinden, tamamlayıcı bir parça, oldukça önemli bir parça olduğundan bahsedeceğim. Kombin de derken pijamalarımızdan, pijamadan bozma eşofmanlarımızdan bahsedeceğim. Nasıl da çıktı ama hayatımızdan ışıltılı kombinler, gezmeler, gitmeler. Neeyse. 

Limon kolonyasından bahsedeceğim. İlk üç ay raflarında yazan fiyatlarından. Aklıma gelmişken maske fiyatlarına da atıp tutacağım. Sonraki yedi ay maskelerin burun ve ağızlarımızdan çok dirseklerde boy gösterdiğinden bahsedeceğim. Ne dedim, yarım gün boyunca anlatacağım. Bahara bu kadar düşkünken, nasıl zorla balkonlarımızda yaşadığımızdan bahsedeceğim. İlletin getirdiklerinden, etkilerinden bahsedeceğim böyle daha uzun da, paçasını kaptıranların asıl yaşadıklarından bahsetmeyeceğim. Ne zor nefesinin ciğerlerine yetmeyişi... Her neyse. Bahsetmeyeceğim. Kayıplar oldu, götürüleri, bedeli çok ağır oldu diyeceğim elbet de, bir de getirilerinden bahsedeceğim. İki küçük cana bahsedeceğim dedim ya; bulup çıkarmak, yoksa yaratmak gerek bir umut, bir getiri. 

Diyeceğim ki silkelendi insanlık. Savurdu eteklerindeki bir yerlere yetişme fakat varamama telaşını. İyi titredi. Sınandı. Fiziken dememe gereği yok. En ağır olanı mental olarak oldu, öldü. Öldü de dirildi; süründü diyebilir miyiz bir nevi? Vallahi de billahi de deriz. Nasiplenenler oldu. Daha çok "Allah" diyenler. "Şükredenler" oldu. Halimize. Evet bir zamanlar olan halimize. Baharı, burnumuza kur yapan deniz kokusuyla geçirdiğimiz zamanlara. Sanki sevdiklerimize iki değil on kolla sarıldığımız zamanlara. Bir mahalle bankında omuzlarımız değerek oturduğumuz, soluklanıp limonata içebildiğimiz zamanlara. Derin iç çekip "şükredenler" oldu. "Beterinden korusun" demeyi adet edinenler de oldu. Mevcut durumdan müzdarip fakat dilinde yine Allah'a şükür. Keza, sabrı öğrendiler. En tez canlısı da, yerinde duramayanı da. Ninelerimizin kurt mu var sende dedikleri birer birer kapandı evlerine karantinada. Kaç geçimsizliğe zemin hazırladı şu çok aylık karantina kim bilir. "Karantina". Bilseler bile çok duracağım üzerinde. Ağır ağır telaffuz edeceğim, heceleyeceğim. Diyeceğim ki ne uzun zaman oldu ağzımıza almayalı. Kekremsi bir tat oluşacak ağzımda, bilirim. Olsun. 2020 nin anahtar kavramı diyeceğim, gülüşeceğiz. Şaşıracaklar, hayretler içinde dinleyecekler başından sonuna. Üzülecekler, umut edecekler. Evet, bir yandan da bırakmayacaklar umut etmeyi. Sokuşturacağım her üç cümlemin sonuna bir "getiri". 2020nin getirileri, kattıkları diyeceğim. Diyeceğizdir yani. Aklıma o anda gelemeyenleri tamamlayan, bir şahidim olacaktır o yıla ait karşı koltukta. Neler atıp tutup savuracağız hakkında miladı Mart olan hikayenin. Sonra diyeceğiz ki "geçti". Şükürler olsun diyeceğiz. 

Şimdiki halimize, :) yaşadığımız ve de yaşayacağımız bir çok güne.

Bu yazı toplam 710 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.