1. YAZARLAR

  2. Salih BEŞKARDEŞ

  3. Ne Olacak Cevizimizin Hali
Salih BEŞKARDEŞ

Salih BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne Olacak Cevizimizin Hali

A+A-

1989 yılında ilk olarak kutlamış olduğumuz Adilcevaz Ceviz Festivali ilçenin tanınmasında atılan ilk adımdı.

Adilcevaz’da ilk Ceviz Festivali fikri 1989 yılında Adilcevaz Kaymakamı Muhsin Çatmadım tarafından ortaya atılmıştı. Kaymakam Muhsin Çatmadım, ilk görev yeri olan Adilcevaz’da güzel bir girişimde bulunmuştu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü ile birlikte Dönemin Belediye Başkanı rahmetli Cemal Uluğ'da ilçemizde ilk yapılan Ceviz Festivaline sosyal ve kültürel anlamda katkı sunarak ilçemizin adını duyurmuşlardı.

O yıllarda ilçemizin ve cevizimizin tanıtımı adına yapılan Festival ilçede büyük heyecanla beklenmekte ve yapılan festivallerde ilçe halkı Ceviz başta olmak üzere yerli mahsullerini pazarlayarak önemli bir gelir elde etmekteydi.

Her yıl Ekim ayında ceviz hasadıyla birlikte heyecanla beklenen ve kutlanan Ceviz Festivalimiz ne yazık ki son yıllarda farklı bir boyuta taşınarak "Ceviz Reçeli ve Kültür Etkinlikleri" adı altında yapılmaya başlandı.

Dünyanın en kaliteli Cevizini üreten Adilcevaz maalesef son yıllarda atılan yanlış adımlarla ününü ve değerini kaybetmeye başladı.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi Festivallerin amacı; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının ön plana çıkması ile birlikte barışın, dostluğun, hoşgörünün, sevginin yaşatılması ve güçlendirilmesinin yanı sıra, Festival süresince katılımcılar arasında kültürel alışveriş ve bilgi transferini sağlayacak platformlar oluşmasını sağlayarak, o yörenin kültürünü, ürünlerini ve aynı zamanda yörenin simgesi olan konularda konferans ve paneller düzenleyip yörenin tanıtımına katkılar sağlamaktır.

Ne yazık ki, Yıllarca ilçemizde kutlanan Ceviz Festivalleri hep sosyal eğlence amaçlı olup bu zamana kadar vatandaşın ürünleri pazarlaması için Pazar imkânı sınırlı tutulmuş ve bu konuda önemli adımlar atılamamıştır.

Zaten son 4 yıldır amacının dışına çıkan bu festival ilçe adına hiçbir şey kazandırmıyor. Hâlbuki Ekim ayında Ceviz hasadıyla birlikte yapılacak olan festivallerde Kültürel etkinliklerin yanı sıra festival boyunca ilçe halkı ve esnaflar için stantlar kurularak Cevizimizin pazarlanmasının yanı sıra tanıtımına da katkı sağlanmalı.

Her şeyden önemlisi Festivali Uluslararası bir boyuta taşımak için çalışmalar yapılması gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca Festival çerçevesinde Ulusal basın ile birlikte bölge ve ülke genelinde iyi bir tanıtım çalışması yaparak ilçenin tüm özelliklerini ön plana çıkarmalıyız.

Umarım önümüzdeki yıldan itibaren ilçe yönetimine gelecek olan yeni Belediye başkanı Cevizimize sahip çıkarak Kaymakamlık, Sivil Toplum Kuruluşları ve diğer kamu kurumları ile birlikte daha etkin çalışmalar yaparak ilçemizin tanıtımı ve gelişmesinin yanı sıra Cevizimizi layık olduğu yere getirecek etkin çalışmalar yaparlar.

Mevcut belediye başkanı Van Gölü'nden yeterince faydalanamadıklarından ve Ekim ayındaki hava şartlarından dolayı Festivali öne aldıklarını ve ismini değiştirdikleri söylesede, Artık Uluslararası Van Gölü Su Sporları Festivali etkinliklerinden de ilçemizin en iyi faydalanması için çalışmalar yapılabilir. Hava şartları bahane edilerek cevizin ve festivalin önemini ve kalitesini kaybettirmek hiç kimsenin haddi değildir.

Turizmiyle, Kültürüyle, Ceviziyle kısacası her yönüyle ilçemiz en iyi şekilde tanıtılarak ön plana çıkartılmalıdır. 

Bu yazı toplam 1721 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum