1. YAZARLAR

  2. Yavuz BEŞKARDEŞ

  3. Milletvekilliği Aday Adaylığı
Yavuz BEŞKARDEŞ

Yavuz BEŞKARDEŞ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Milletvekilliği Aday Adaylığı

A+A-

 7 Haziranda yapılacak Millet Vekilliği secimi yaklaştıkça siyasi partilerde de büyük bir hareketlilik yaşandığı göze çarpmaktadır. Başta iktidar partisi olmak üzere partilerde o ilin nüfus yoğunluğu ve büyüklüğüne göre onlarca hatta yüzlerce aday adayının başvuru yaptığı ve aday adaylığında büyük bir patlama yaşandığı gözden kaçmamaktadır. Hatta bu sayı Ak Partide Türkiye genelinde 6000 aştığı basında yer almaktadır. Partilerden aday adaylığı başvurusu yapmış adayların yüzlerindeki ifadelere baktığımızda büyük AVM ler de sürpriz hediye kazanmış kadınlar gibi yüzleri gülerek illerine gelmekte ve adaylık tanıtımı için çalışmalarına başlamaktadırlar.

 Akla gelen Millet Vekilli aday adaylığı ya da adaylığının neden bu kadar önemli olduğu sorusudur. Bunu İktidar Partisi açısında ele alırsak aday adayı olmak ya da aday olmak o kişiye neler kazandıracağını biraz irdelemek gerektiğini düşünüyorum. Halkımızda oluşan genel kanı eğer bir kişi Devlet Memuru olup istifa etmiş ise adaylık olamasa dahi iyi bir mevki peşinde olduğu, Mütteahit ise ihale koparma hevesinde olduğu, devlet kadrolarında iyi bir yerde ise bu konumu koruma ve geçmişte paralel yapı ile şöyle ya da böyle bir ilişkisi varsa kendini aklayıp konumunu koruma düşüncesi ve buna benzer durumları saymamız kanısı mümkündür. 

 Adaylık süreci ile birlikte aday adayı olmuş kişilerin aday olma adına kendilerini tanıtma adına hızlı bir yarış içine girdikleri gözden kaçmamaktadır. Belki de uzun yıllar iline hiç gelmeyip adaylık süreci ile birlikte temayül yoklamasında kendilerine oy verecek parti teşkilatları hızlı bir şekilde gezilmekte ve kendilerini tanıtmaktadırlar. Belki de o ilin halkının gerçek taleplerinin farkına dahi varmadan kimisi aşiretine güvenmekte, kimileri telefon rehberine sarılıp herkese mesaj yollamaktadır. Kimileri Twitterlarını aktif hale getirilip, facebooklar güncellenmekte, beklide yarım asırdır unutulan dostlar hatırlanmaya başlanıyor. Siyasilerin fotoğraf çekimi yaptığı stüdyolarda gülücük saçan fotoğraflar itina ile çekilmekte ve paylaşılmaya başlanılmaktadır. 

 Oysa bir zamanlar devletin alt kademelerinde ya da kendi işinde meşgul iken yenilgiyi kader bilmiş 28 Şubat post Modern darbenin karşısında kendisini çiğnetmiş olduğu bu insan devletin tepesine çıkmayı hayal etmektedir. Bu engellerin kalkmasında ve kaldırılmasında herhangi bir bedel ödemeden ve çaba içine girmeden şaşırtıcı bir enerji ile koşturmaca içine girmektedir. O vekil aday adaylı lığı duyarlılığını Gezi olaylarında gizleyen, Çözüm sürecinde ve orta doğuda gelişen olaylarda ve dış siyasette kafası karışan, 17 Aralıkta acaba bu iktidara ne olur deyip susan, gizlenen benim iman dolu dava adamım şimdilerde İslam adına şer odaklarla savaşıp o siyasette 'İslamcı' kimliği konjonktüründen partiden aday olmaya çalışıyor. Eğer birde Vekil Adayı olup iktidar ve Tayip Erdoğan rüzgârını arkasına alarak birde bedavadan Vekil seçilirse vekilliği kendi malı gibi görecek ve başa kalkacaktır. O adaylık sürecindeki pişkin duruşu, gülüşü, alttan alış öyküsü bu olsa gerek.

 Oysa gelişen dünyamızda Vekil seçileceği ilin duyarlılığını göz önünde bulundurarak ilin halkına sahip çıkacak, parti tabanından gelme ve partisini her türlü zorluk karşısında satmayacak, çok hızlı gelişen dünyamızda küresel Jeopolitik boşluğu, ülkenin ekonomik ve diğer dinamiklerinin var ettiği yeni Türkiye olgusunu benimsemiş aday profili ile yola çıkması temennisi ile 7 Haziranda yapılacak seçimin ülkemiz ve milletimize hayırlara vesile olması hasebiyle gönül rızasıyla sandığı gidip oy verme hakkımızı nasip eder. İnşallah! 

Bu yazı toplam 2810 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum