1. YAZARLAR

  2. Zahit DEMİREL

  3. Mevlid Kandili
Zahit DEMİREL

Zahit DEMİREL

VAN TUŞBA MÜFTÜSÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlid Kandili

A+A-

Peygamberler zincirinin son halkası, kâinatın efendisi Hz. Muhammed (s.a.s) milattan sonra 571 yılında Rebiü’l-Evvel ayının 11. Gününü 12. Güne bağlayan gecesinde pazartesi sabahına karşı Mekke’nin Haşimoğulları mahallesindeki babasından miras kalan evde dünyayı şereflendirdi. Babası Abdulmuttalip’in oğlu Abdullah, annesi ise Vehbe’nin kızı Âmine Hatundur. O, daha dünya’ya gelmeden babasını, 6 yaşında iken de annesini kaybetmişti.

14 asır evvel böyle bir gecede İnsanlık için hidayet rehberi, fazilet güneşi olarak gönderilen Hz Muhammed (SAS)’in doğduğu gece olan Rebiü’l-evvel ayının 12. Gecesi, asırlardır “Mevlid kandili” olarak kutlanılmaktadır. Bu yıl Rebiü’l-evvel ayının 12. Gecesi miladi takvime göre 22 Aralık Salı gününü çarşamba gününe bağlayan geceye denk gelmektedir. Bu sebeple Salı gününü çarşambaya bağlayan gece mübarek mevlit kandili gecesidir.

Bu gece mevlit okumak, peygambere selatü selam getirmek, dua etmekle beraber; Müslüman’ın peygamberine olan sevgisini, bağlılığını yeniden gözden geçirme gecesidir. Onun, insanlık için yol gösterici olarak gönderildiğini fark etme gecesidir.

Unutulmamalıdır ki Hz. Muhammed (SAS), geldiği dönemde insanlık onun getirdiği o evrensel mesajlara ne kadar ihtiyaç duymuşsa günümüzde de bütün dünya onun getirdiği o yüce mesajlara aynı derece muhtaçtır. Yarında aynı derece muhtaç olacaktır.

O halde onu daha çok sevmek ve daha çok bilmek gerekir. Hele hele İnsanların birbirlerine kin ve nefret kustuğu, aile kurumunun yok olmaya doğru gittiği, anne- baba sözünün dinlenilmediği, boşanmaların çoğaldığı, aile içi şiddetin, geçimsizliğin hızla artış gösterdiği gönümüzde onun örnek ahlakına, insan sevgisi anlayışına, hoşgörüsüne her zamandan daha çok muhtaç olduğumuzu bilerek onu sevmeli ve tanımalıyız.

Unutulmamalıdır ki, Hz Peygamber (sas)’i sevmek ve tanımak onun sünnetini, yüce ahlakını, insanlık ve merhametini, adaletini, sabır ve sebatını, fazilet ve cesaretini yaşamakla mümkündür. Onu iyi anladığımız ve tanıdığımız zaman ancak onun gibi ideal bir aile reisi, onun gibi ideal bir eş, iyi bir komşu iyi bir arkadaş, uyumlu bir vatandaş olabilmenin yolunu da öğrenmiş oluruz.

Kutlu Peygamber Hz. Muhammed (sas) efendimizin doğumu münasebetiyle, onun getirdiği evrensel öğretileri insanlara doğru bir şekilde anlatmak, insanların kalbinde var olan sevgisini daha canlı tutmak ve bir hoşgörü ortamını oluşturmak adına onu iyi anlamalı ve tanımalıyız. Onun sünnetini ihya ederek, ona selatü selamlar getirerek hatırlamalıyız. Hayatını, örnek yaşayışını, üstün ahlakını çok okumalı, çok anlatmalı ve yaşamalıyız.

Kutladığımız mevlid kandilini bu anlayış ve düşünce ile ihya etmeye çalışalım. Bize bıraktığı sünnetinden hayat bularak yaşayalım.

Bu duygu ve düşüncelerle, Mevlid kandilinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini Yüce Mevlâ’dan niyaz eder, Mevlid Kandilinizi tebrik ederim.

Bu yazı toplam 2662 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.