1. HABERLER

  2. ÖZÜRLÜ VATANDAŞLAR

  3. Meslek Edindirme Hizmetleri

Meslek Edindirme Hizmetleri

Türkiye İş Kurumu, illerde özürlülere yönelik meslek edindirme kursları düzenlemektedir.

A+A-

Türkiye İş Kurumu, illerde özürlülere yönelik meslek edindirme kursları düzenlemektedir. Kurum, sivil toplum örgütleri, belediyeler, üniversiteler, özel kuruluşlar ve kamu kuruluşlarından gelen özürlülerin mesleki eğitimine yönelik proje tekliflerini değerlendirmekte ve ceza paraları fonundan kaynak aktarmaktadır.

Özürlü İstihdamında İşverene Sağlanan Teşvikler

İş Kanunu uyarınca,

  • Kontenjan üstünde özürlü çalıştıran,
  • Özürlü çalıştırma yükümlülüğü olmadığı halde özürlü çalıştıran,
  • Çalışma gücünü %80'den fazla kaybetmiş özürlüyü çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir özürlü için ödemeleri gereken sigorta prim hisselerinin %50'si Hazine tarafından karşılanmaktadır.

Ayrıca, İş Kanunu uyarınca kamu ve özel sektör işverenleri her ay çalıştırmadıkları her özürlü için para cezası ödemekle yükümlüdür. Ülkemizde özürlülerin istihdamına ilişkin politikalar büyük ölçüde kota ve ceza sistemine dayanmaktadır. Özürlülerin istihdamına ilişkin hükümlerin yer aldığı temel yasalar ise 4857 sayılı İş Kanunu ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'dur.

4857 Sayılı İş Kanununa göre; Kamu sektörü işverenleri 50 ve daha fazla işçi çalıştırdıkları işyerlerinde en az %4 oranında, özel sektör işverenleri ise %3 oranında özürlü çalıştırmakla yükümlüdür.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre; Kamu kurum ve kuruluşları, dolu kadro sayısının (taşra teşkilatı dahil) %3'ü oranında özürlüyü istihdam etmekle yükümlüdür.

Bu haber toplam 1263 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.