1. HABERLER

  2. BİTLİS

  3. Memleketinde Ürettiği Tekstil Ürünlerini Dünyaya İhraç Ediyor

Memleketinde Ürettiği Tekstil Ürünlerini Dünyaya İhraç Ediyor

Bitlis'te 200 kişiye istihdam sağlayan tekstil fabrikasında üretilen mallar, ABD, Fransa ve İngiltere gibi ülkelere ihraç ediliyor.

A+A-

Bitlis'te 200 kişiye istihdam sağlayan tekstil fabrikasında üretilen mallar, ABD, Fransa ve İngiltere gibi ülkelere ihraç ediliyor.

Aslen Bitlisli olan ve 22 yıl İstanbul'da tekstil sektöründe çalışan Emirhan Uludil, yaklaşık 15 ay önce memleketinde açtığı fabrikayla 200 kişiye iş imkanı sağladı. Uludil, memleketinde ürettiği ürünleri başta ABD olmak üzere Fransa ve İngiltere gibi ülkelere ihraç ediyor.

Bingöllü ortağı ile birlikte Bitlis’e böyle bir yatırım yapmaktan duyduğu memnuniyeti de dile getiren Uludil, 15 aylık süreçte birçok masrafı da kendi bütçelerinden karşıladıklarını belirtti.

Hedefinin daha fazla kişiyi istihdam etmek olduğunu belirten Uludil, "İstanbul’da yaklaşık 22 yıldır tekstil mesleğiyle uğraşıyorum. Memleketimize dönerek burada da yatırım yapmak istedik. Bu yatırımlarımızdan insanlarımız da faydalansın dedik. Hedefimiz yüksektir. Şu anda atölyemizde 200 kişi çalışıyor. Sadece buraya kurduğumuz tezgahlarla 450 kişiyi çalıştırabilecek kapasitedeyiz. Yalnız bununla sınırlı kalmayı düşünmüyoruz. Bu da bir nebze de olsa insanlarımızın bakış açısı, çalışma şekline bağlı.  Amacımız 500 ila bin kişi kapasiteye ulaşmaktır" dedi.

Uludil, atölyede çeşitli sıkıntılar da yaşadıklarını belirterek, "200 kişi çalıştırdığımız bu yerde sıkıntılar da yaşamıyor değiliz. En önemli sorunlarımızın başında enerji kesintileri geliyor. 450 makinenin bulunduğu atölyemizde sık sık elektrik kesintileri yaşıyoruz. Bu da bize hem üretim zararı veriyor hem de makinelerimize zarar veriyor" şeklinde konuştu.

Yaklaşık 5 bin metrekare alanda çalışma yaptıklarını, günlük üretimlerinin de yaklaşık 11 bin parça olduğunu ifade eden Uludil, ürettikleri malları gerek yurtiçine gerekse yurtdışına ihraç ettiklerini söyledi.

Uludil, "Hedefimiz günlük en az 20 bin parça üretmektir. Bu hedeflerle geldik buraya. Hedefimiz sadece biz yapalım değil. Küçük esnafı da burada desteklemek istiyoruz. Kendisine 20-30 makine alan küçük işletmelere de iş verebilecek konuma gelebileceğiz. Kendi bünyemizde 300-400 kişi çalıştırıp onunla sınırlı kalmak istemiyoruz. Kendimizle birlikte 5-10 atölyeciyi de çalıştırmak istiyoruz" diye konuştu.

Uludil, "Buraya ilk geldiğimde çok da iç açıcı şeyler duymadım. Ancak biraz araştırınca potansiyelin olduğuna karar vererek işletmemizi kurduk. 15 aydır çalışıyoruz. Burada iş anlamında herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Batıdaki yatırımcılara seslenmek istiyorum. Gelin buralarda çalışma alanı oluşturun. İstiyoruz ki, bizim gibi en az 10 tane atölye daha açılsın. Bu benim faydama olur. Çünkü herkes işi öğrenmiş olacak. Üretim artacak. Üretim arttıkça kalite artacak. Müşteri memnuniyeti artacak. Şu an Avrupa’da, İngiltere’de Bitlis merkezde de böyle bir tekstil fabrikası olduğu biliniyor. Allah’ın izniyle daha iyi olacağız. İnsanlarımız daha iyisine alışacak. Sektörde yaşanan krizleri aşmak için buralara gelinmelidir. İstanbul artık bu sorunları taşımıyor. Bu bölgedeki teşviklerden de faydalanarak çok ciddi tesisler kurulabilir. Gelsinler sadece tekstil alanında değil, kundura ve benzeri alanlarda iş ortamları oluştursunlar. İstanbul’daki fabrikamın sahibini de davet ettim. Hepimiz elimizi taşın altına koymamız lazım. İnsanlarımıza anlatmamız lazım. Barış olursa göreceksiniz doğu bir fabrika mıntıkası olacak her yönüyle. Nasıl İzmir, Çorlu gibi yerlerde büyük fabrikalar varsa buralarda oluşması için bir engel yok" dedi.

8e9d2abc44048e8761a4.jpg
d0e57826a992c50ccda3.jpg
cb3c78110dead83f5a40.jpg

www.adilcevaz13.com

Bu haber toplam 1538 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.