01 Temmuz 2016 Cuma
Başaramayıp Yenileceksiniz
Bize Selam Getir Adilcevazdan
Milli Eğitim Bakanlığına Açık Mektup
Duanın Önemi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Korucu ve Muhtarların Özlük Hakları İyileştirildi
12 Temmuz 2013 Cuma 12:03

Korucu ve Muhtarların Özlük Hakları İyileştirildi

TBMM Genel Kurulunda görüşülen Torba Yasada geçici köy korucuları ve muhtarların özlük hakları ve maaşlarında iyileştirmeler yapıldı.

Bitlis Milletvekilleri Vahit Kiler ve Vedat Demiröz, Korucuların ve Muhtarların özlük haklarının iyileştirildiğini söyledi.

Yıllardır mağduriyet yaşayan korucular ve muhtarların özlük haklarında ve maaşlarında iyileştirmeler yapıldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz; "Gerek muhtarlarımızın ve gerekse korucularımızın özlük haklarının iyileştirilmesi için şahsım ve Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi arkadaşlarımızla ortak önerge verdik. Önerge ile bu fedakâr arkadaşlarımızın yıllardır devam eden mağduriyetini gidermiş olduk. Geçici Köy korucularımız yaklaşık 28 yıldır güvenlikle ilgili her görevde gece gündüz demeden özverili bir mücadele içerisinde oldular. Çok sayıda şehit verdiler. Verdiğimiz bu önerge ile Geçici köy korucuları en düşük emekli aylığı 384 TL'den 653 TL'ye çıkartılıyor, en yüksek geçici köy korucusu emekli aylığı 614 TL'den 883 TL'ye yükseltiliyor.

Aynı şekilde muhtarlarımızın da mağduriyetini giderdik. Maaşları düşük ve prim ödemek zorundaydılar. Yaptığımız düzenleme ile maaşlarını yükseltiyor ve primlerinin devlet tarafından ödenmesini sağlıyoruz. Hayırlı olsun." dedi.

Bitlis Milletvekilleri Vahit Kiler ise, Muhtarlarımızın ve geçici köy korucularımızın uzun süredir beklediği güzel haberi yine Ak Parti iktidarının verdiğini, halkın yanında olan bir iktidarın halka hizmet için çalıştığını söyledi.

Kiler yaptığı açıklamada; "Muhtarlarımız köylerimiz ve mahallelerimizin daha iyi olması ve daha yaşanılabilir hale gelmesi için çalışmaktadır. Ancak devlet olarak onlara verdiğimiz maaş gerçektende çok düşüktü. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız düzenlemeyi Meclis Genel Kurulunda görüşerek hayata geçirdik. Muhtarların 460 TL olan maaşlarını 875 TL’ye çıkardık. Yaklaşık olarak % 90 lık bir artış sağlamış olduk. Bu rakamlar muhtarlarımızın hak ettiği maaşlar olup hayırlı olmasını diliyorum.

Ayrıca torba yasada yıllardır bölgemizde teröre karşı canlarını feda edercesine mücadele eden geçici köy korucularımızın emekli maaşlarında da iyileştirmeler yaptık. Yapılan mücadelenin karşılığı olmasa da devlet olarak geçici köy korucularımızın yanında olduğunu bir kez daha göstermiş olduk. Yapacağımız daha birçok düzenlemeler mevcuttur. İnşallah bu düzenlemeleri de hayata geçirerek vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda yaşamasını sağlayacağız. Yapılan düzenlemelerin geçici köy korucularımıza ve muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

www.adilcevaz13.com

Bu haber toplam 1900 defa okunmuştur
YORUMLAR
MENFAAT..
MUHAMMED KARAHAN
tamamen çıkar politikası vekilliğinizin ilk yıllarında neredeydiniz? hayırdır..yerel seçimler yaklaşıyo tabi rant ve çıkar lazım..sayın kiler kaç yıldır vekillik yapıyon neden bu tasarıyı sunmadın?
15 Temmuz 2013 Pazartesi 12:24
NE GÜZEL
NİMET ÖZDEN
NE GÜZEL POZ VERMİŞSİNİZ YAKIŞMIŞ İKİNİZEDE BİRAZDA BİTLİS İÇİN ÇALIŞANIZ DAHADA YAKIŞACAK VEKİLERİM ELİN VEKİLİ NASIL İŞ YAPIYO GÖRÜN BİRAZ BULUNDUGUM İLDE BİNLCE İSANA NASIL FADALARI VAR UYANIN VEKİLERİM. NİMET ÖZDEN
İ
15 Temmuz 2013 Pazartesi 09:49
SON YORUMLAR
Yazan: Murat ÇİFTÇİ
Yazan: Adilcevazlı
Osmanlı Devleti döneminde Adilcevaz, 1550 yılında Van Eyaletine bağlı bir sancak idi, 1846 da ise aynı eyaletin bir kazası olmuştur. 1912 de Van Eyaleti ismi Van Vilayeti olmuştur. Bu düzenlemede Adilcevaz yine Van vilayetine bağlı kazadır.
Adilcevaz, jeopolitik ve jeostratejik konumu itibariyle Ahlat, Erçiş, Muradiye ve Patnos ilçelerini içine alabilecek il merkezi olmaya en layık ilçedir. Adilcevaz, Erciş ve Patnos üçgeninden müteşekkil alanda bir havaalanı yapılabilir ve bu bölge il ve ilçe merkezlerinin havayolu ulaşımı için en uygun yerdir.
Adilcevaz ülkemizin birlik ve beraberliği için de ayrıca önemli bir sembol olabilir. Zira Adilcevaz'da farklı etnik kökenli insanlar barış ve kardeşlik içinde bin yıldır yaşamayı başarmıştır.
Öte yandan Anadolu'nun diğer etnik ve dini yapılara mensup insanların her türlü güvenlik içinde yaşayabileceği bir İslam memleketi olduğunun nişanesi de burada yapılacak Cumhurbaşkanlığı yazlık köşkü ile önemli bir anlam kazanacaktır. Cumhurbaşkanlığı yazlık köşkü, Adilcevaz'da (Ahlat ta da) yapılabilir ve bu ülkemizin birlik ve beraberliği adına önemli bir sembol oluşturacaktır.
Adilcevaz lıların her türlü iletişim imkanını kullanarak başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakan ve bakanlara TBMM üyelerine kurulacak il merkezinin Adilcevaz olması yönündeki talep ve dileklerini iletmelerini tavsiye ediyorum.
Not: Yazıda isimleri geçen ilçelere mensup kardeşlerimizin alınmasını istemem, onlar da bu tür talep ve dileklerini dile getirebilirler. Kuşkusuz bütün adı geçen ilçeler de bu yazıda belirtilen özellik ve nitelikleri haizdir. Hepsi değerlidir, bölgede yaşayan insanlar hep kardeştir, kardeş kalmaya devam etmelidir. Bütün güzellikler paylaşılmalıdır. Zira bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz. Saygı ve sevgilerimle...