1. YAZARLAR

  2. Zahit DEMİREL

  3. Komşuluk Nasıl Olmalı
Zahit DEMİREL

Zahit DEMİREL

VAN TUŞBA MÜFTÜSÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Komşuluk Nasıl Olmalı

A+A-

Komşuluk; birbirine bitişik veya yakın yerlerde yaşayanlar için kullanılan bir tabirdir. Bu şartlarda yaşayanların komşuluk hak ve ilişkilerine dikkat etmeleri İslam’ın emridir.

Komşuluk hak ve ilişkilerine riayet ederek yaşamak sosyal dayanışma açısından önemli olduğu gibi, ailelerin huzur ve güven içinde yaşamaları açısında da çok önemlidir. Zira komşuluk ilişkilerinin sağlam olması sosyal yapıyı güçlendirdiği gibi huzur ve güven ortamının oluşmasını da sağlar. Zira Hz. Peygamber (SAS) bu dünyada insanı mutluluğa ve huzura götürecek yoları sayarken; "iyi bir komşu, rahat bir binek ve geniş bir ev insanı mutlu eden sebeplerdendir."(Ahmed, mekiyiddin,III,407) şeklinde sayar ve  iyi bir komşuyu insana huzur veren bir sebep  olarak saymaktadır.

Dolayısıyla insan dünyada yaşayacağı evini, apartmanını ne kadar lüks ve eksiksiz yaparsa da komşuları hesaba katmadıkça mutlu olması mümkün değildir. Hele hele günümüzde aynı apartmanı paylaşan, ancak yardımlaşmadan, dayanışmadan ve komşuluk hukukundan yoksun,  selam vermeyi bile birbirinden esirgeyenlerin huzurdan bahsetmeleri çok uzak bir ihtimal olsa gerek. O halde huzurlu olmak için dinimizin de gereği olan komşuluk haklarına riayet etmek gerekir.

Hz. Peygamber (SAS)’in; "vallahi iman etmiş olamaz, vallahi iman etmiş olamaz, vallahi iman etmiş olamaz" demesi üzerine sahabenin; "kim iman etmiş olamaz ey Allah’ın Resulu?" diye sorduklarında Hz.Peygamber (SAS); "Kütlülüğünden komşusunun emin olmadığı kimse." (Buhari,Edeb,29) Cevabını vermesi komşuluk hakkını çiğnemenin büyük bir manevi sorumluluk  gerektirdiğini vurgulamıştır.

Komşuluk hakkında, ne insanın inancı, ne etnik kökeni, nede sosyal statüsü veya konumu etken değildir. Etken olan ve göz önünde bulundurulması gereken husus insan niteliğidir. Her insanla Allah’ın yarattığı mükkerrem bir varlık anlayışıyla muamele edilir. İslam’a göre Komşuluk hakkının doğması için aynı mahallede oturmak yetiyor. Başka hiçbir özellik aranmaz.

O halde aynı sokakta veya aynı mahallede yaşayanların komşuluk adına dikkat etmeleri gereken komşuluk hakkını Hz. Peygamberin hadislerinden hareketle birkaç maddeyi şu şekilde sayabiliriz;

* Komşu yardım istediğinde yardımına koşmak.
* Muhtaç ise imkânımız dâhilinde yardım etmek. (Komşular, zekat ve sadakalarını öncelikli olarak ihtiyaç sahibi komşuya vermelidir.)
* Komşusu hasta olunca ziyaret etmek.
* Cenazesi olunca iştirak etmek.
* Sevinçlerine ortak olmak.
* Başına musibet geldiğinde teselli etmek. musibetini paylaşmak.
* Komşusunun izni almadan havasını, suyunu ve onu rahatsız edecek bir iş yapmamak. 
* Çarşı pazardan bir şeyler alıyorsa komşuya gösteriş yaparak rahatsız etmemek.
* Pişirdiği yemeğin kokusuyla rahatsız etmemek.
* En önemlisi kendi canını, malını, çocuklarını, namusunu koruduğu gibi komşusunun canını, malını ve namusunu korumak.
* Bayramlarda ziyaret etmek.
* Günlük hal ve hatırını sormak. Vs.

Sonuç itibariyle Komşuluk hakkına riayet etmek insanlığın gereğidir. İnsanlığın gereği yerine getirilince Müslümanlığın gereği de yerine gelmiş olacak.

Hz peygamberin (SAS)’in; "komşularına iyi komşuluk et ki gerçek Müslüman olasın." (ibn mace,zühd,24) hadisi şerifi  komşuluk hukuku ile ilgili gereken mesajı vermektedir. 

Bu yazı toplam 2863 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum