1. YAZARLAR

  2. Zahit DEMİREL

  3. İslam ve Kadın
Zahit DEMİREL

Zahit DEMİREL

VAN TUŞBA MÜFTÜSÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

İslam ve Kadın

A+A-

Arapçada kadın anlamına gelen “Nisa” kavramı Kur’an-ı Kerim’in dördüncü suresine isim olmuştur. Bu surenin büyük bir kısmı kadınlardan ve onların haklarından bahseder. Aynı şekilde Talak suresinin büyük ekseriyeti yine kadın haklarından bahseder. Bunlarla beraber Bakara, Maide, Nur, Ahzab, Mücadele, Mümtehine, Tahrim surelerinde de yine kadınlarla ilgili ayetler mevcuttur.

Nisa suresi  124. Ayetinde şöyle buyrulur: “Erkek veya kadın olsun her kim mümin olurda iyi işler yaparsa cennete girerler, zerre kadar haksızlığa uğramazlar.” buyrulur.

Yine Kur’an-ı Kerim’in 22. Suresi olan Ahzab suresinin 35. Ayetinde: “Şüphesiz Müslüman erkeklerle Müslüman kadınlar, mümin erkeklerle mümin kadınlar, itaatkâr erkeklerle itaatkâr kadınlar, doğru erkeklerle doğru kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, Allah’a derinden saygı duyan erkekler Allah’a derinden saygı duyan kadınlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, namuslarını koruyan erkeklerle namusun koruyan kadınlar, Allah’ı çokça anan erkeklerle Allah’ı çokça anan kadınlar var ya, işte onlar için Allah bağışlanma ve mükâfat hazırlamıştır.” Buyrulur. Bu ayette de Yüce Allah erkek ve kadını muhatap almakta aynı seviyede kabul eder. Bu hususu birçok ayeti kerim’de görmemiz mümkündür. Bu da İslam’ın kadına verdiği yüksek değeri ortaya koymaktadır. Ancak bu değeri anlayabilmek için Kur’an-ı Kerimin inmeden önceki toplumlarda kadınların toplum içindeki durumlarının bilinmesi gerekir. Zira Kur’an-ı Kerimin birçok ayetinde bu konuya dikkat çekilmiştir. Örneğin Kur’an-ı Kerimin 16. Suresi olan Nahl suresinin 58 ve 59. Ayetlerinde Kur’an-ı Kerim’in inmeden önceki cahiliye dönemindeki toplumların kadına bakışı aktarılmaktadır: “Onlardan biri, kız ile müjdelendiği zaman içi öfke ile dolarak yüzü simsiyah kesilir kendisine verilen kötü müjde(!) yüzünden halktan gizlenir. Şimdi onu, aşağılanmış olarak yanında tutacak mı, yoksa toprağa mı gömecek? Bak, ne kötü hüküm veriyorlar!” işte kur’an onların o durumunu ayıplayarak aktarmaktadır. Hatta onların o durumunu bir diğer ayette büyük günah olarak ifade eder: “Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin, onları da, sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır.” (İsra, 17/31) 

Kur’anın hükmü bu kadar açık iken günümüzde de bir insanın çocuğunu kız veya erkek olarak ayırması, farklı değerlendirmesi veya kız çocuğuyla müjdelendiği zaman içi öfkeyle dolması, Kur’an-ı Kerim’in tabiriyle yüzünün simsiyah kesilmesi, kadına şiddet uygulanması veya kadın cinayetlerin işlenmesinde suçu herhangi bir inanç sisteminde değil, Kur’an’a iman ettiğini zanneden insandan veya sistemden aramak gerekir. Ayni şekilde Kur’an-ı Kerimin açık ve net bir şekilde zikrettiği, hatta en detaylı şekilde anlattığı mirastan veya mehirden kadın mahrum bırakılıyorsa yine islam’ın gereği gibi yaşanılmadığındandır.

Unutulmamalıdır ki Cenab-ı Allah insanoğlunu kadın ve erkekten yaratmıştır. Erkek veya kadın olarak dünyaya gelmek insanın tercihine bırakılmamıştır. Şura suresi 49 ve 50. ayetleri buna işaret buyurur: “Göklerin veya yerin mülkü (hükümranlığı) Allah’ındır. O dilediğini yaratır. Dilediğine kız çocukları, dilediğine erkek çocukları verir. Yahut o çocukları erkekler, dişiler olmak üzere çift verir. Dilediği kimseyi de kısır yapar. Şüphesiz o, her şeyi hakkıyla bilendir, hakkıyla gücü yetendir.”

İslam dini kadına annelik vasfını yüklemesi ve bu dünyada kendisine en çok iyilik edilmesi gereken kişinin anne olduğunu söylemesi, cennetin annelerin ayaklarının altına bırakılması, kız çocuklarına sahip çıkan babaların cennet ile müjdelenmesi İslam’ın kadına ne kadar değer verdiğinin göstergesidir. Bir Müslüman inandığı peygamberi Hz. Muhammed (SAS)’in hayatı boyunca hiçbir eşine bir fiske dahi vurmadığını bilmelidir. Bırakın şiddet ve dövmeyi o ki kendi eşine kin beslenmesini bile doğru bulmaz. O şunu tavsiye eder; “Ömür boyu beraber yaşamak üzere evlendiğiniz eşinizin bir huyunu beğenmediğinizde mutlaka beğendiğiniz bir başka huyu da vardır ona bakın” diyor. (Müslim; Rada;61)  

Bu yazı toplam 3724 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.