1. YAZARLAR

  2. Nedim IŞIK

  3. İnsanı Anlama ve Kendini Kabullendirebilmek Sanatı
Nedim IŞIK

Nedim IŞIK

Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanı Anlama ve Kendini Kabullendirebilmek Sanatı

A+A-

İnsan davranışları insani odaklı değilse karşınızdaki insanda kırgınlık kaçınılmaz olur. İnsanların çıkarları ve egoları ön planda olduğu zaman karşısındaki insanla bağları uzun vadede sūrdürūlemez. Birey için en önemli husus ahde vefa dır. Vefa sabır emek ve özveri ister.

Günümüzde bu saydıklarıma rastlamak oldukca zor. O yüzdendir ki, dostluklar çok kısa sürede çabucak bitmektedir. Tabiki bunda en önemli husus insan psikolojisini anlamaktır. İnsan psikolojisini anlamayan, yapmacık tavırlarla hareket eden, insanlar karşısında insanı bazen hayal kırıklığına uğratabilir. Bu yüzden etrafınızdaki kişileri iyi seçmelisiniz. İnsan elbette hataya meyillidir fıtrat olarak. Çünkü kişilerde bir görünen yüz var birde görünmeyen yüz vardır.  Bazısı o görünmeyen yüzünü saklar taki hedefine ulaşıncaya kadar hedefine ulaştıktan sonra diğer yüzünü göstermeye başlar. İşte o zaman insanlarda yanılır bu insan bu muydu? sorusunu sorar kendisine.

Halbuki aynı insanmış sadece maskesi düşmüştür. Biz buna içten pazarlıklı deyimini kullanmaktayız. İnsanlar gerçek yüzünü mutlaka belli eder. Ama erken, ama geç... Geç fark edilen yüzler için insan pişmanlıklar ve hayal kırıklıkları yaşamaktadır... Siz siz olun, oto kontrol mekanizmasını devre dışı bırakmayın eğer ki bırakır iseniz yanılıp ve üzüleceksiniz. Vücut dili çok önemlidir insanların bazı şeyleri daha iyi yakalayıp kavrayabilmesi adına mimikler yada göz temasının vücut dilini anlamada anahtar şifrelerdir. Bu ikisi sayesinde karşınızdaki insanın samimiyetini ölçebilirsiniz. Bunu yaparken bireyin kendini de sorgulaması lazım karşımdakine yeterli güven verecek şekilde samimiyiz mi acaba? Bu soruyu sorarak kendine özgü eleştiri yapmaktır meselenin özü dengeleri yoklamaktır vesselam...

Bu yazı toplam 825 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar