1. YAZARLAR

  2. Salih BEŞKARDEŞ

  3. Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan
Salih BEŞKARDEŞ

Salih BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan

A+A-

Güzel memleketimin müstesna insanları! Hepinizin ramazanını mübarekler, en güzel iftar akşamlarının ve en güzel sahur gecelerinin, sizlerin olması temennisiyle saygılarımı sunarım.


İslam dünyasında her yıl kutlanan Ramazan-ı Şerif, feyizli bir hayatın yaşandığı mübarek bir aydır. Dünyada sahip olduğumuz sayısız nimetlerin kadrini hatırlatan bu ay, fani lezzetlerden bir ay vazgeçip, nefse hâkim olunarak, ulvi lezzetlere, Hakk Teâlâ’nın emir buyurduğu oruç nimeti ile varmaktır.

Ramazan ayını bizim için önemli kılan birçok özellik vardır. Bunlardan en önemlisi kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim’in bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de “ Ramazan ayı insanları kurtuluş yoluna götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an’ın indiği aydır.” buyurmuştur. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim Ramazan ayının Kadir Gecesi'nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi olarak kabul edilir. Allah-ü Teala Kadir Gecesi'nin “Bin aydan daha hayırlı” olduğunu haber vermiştir. Peygamberimiz de “Kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır” (Buhari) buyurarak, bu gecenin önemini belirtmiştir.

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

Ramazanda oruç açma vaktinin ayrı bin neşesi vardır. Bütün aile bireyleri hep birlikte sofraya oturur, iftarı dört gözle bekleriz. Ezan veya top sesinin duyulmasıyla birlikte orucumuzu açarız. Yiyeceklerimizi hısım akraba ile paylaşırız. İhtiyaç sahiplerine yardım ederiz. Camiler dolar, taşar.


Ramazan ayı gerçekten bir ibadet ayı olarak yaşanır. Namaz ve orucun yanında aynı zamanda bir
yardımlaşma ayıdır. Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanır. Geleneğimizde yakınlar, komşular, yoksullar iftara çağrılır. Maddi durumu iyi olmayanlar için iftar sofraları düzenlenir.
 

Ramazan'ın ilk günü ile birlikte nur ve feyiz dolu günleri yaşamayı, bereket ayı ramazan da Allah'ın rahmetinin bizleri kuşatmasını, günahların affedilmesini, dualarımızın kabul edilmesini, müminlerin ilahi bir ihsan olarak bu günleri fırsat bilip, değerlendirme gayreti içine girerek, tam bir ihlâs ve şuurla ibadete koşmayı tavsiye ederek, Türk Milletinin Ve İslam Aleminin Ramazan Ayını Kutlar, Ramazan Ayının Gönüllerimize Sevgi, Hoşgörü, Huzur Getirmesini Dilerim…

 

 

Bu yazı toplam 994 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.