1. YAZARLAR

  2. Zahit DEMİREL

  3. Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın
Zahit DEMİREL

Zahit DEMİREL

VAN TUŞBA MÜFTÜSÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın

A+A-

İslam’ın beş temel esasından biri olan oruç ibadetinin yerine getirileceği mübarek Ramazan ayı; rahmet, mağfiret ve cehennemden âzad olma ayıdır. Bizlere bu aya kavuşmayı lütfeden Rabbimize sonsuz şükürler olsun. İnşallah gölgesinde bulunduğumuz bu mübarek ay vesilesiyle her yerimiz nur ve huzurla dolacaktır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın vücut bulduğu, Gönüllerin dirildiği, rahmet kapılarının açık olduğu bu ramazan günlerini yaşama fırsatını yakalamışken bedenen ve kalben yaşamak gerektiğinin bilinciyle yaşamalıyız. Bu mübarek ayda İşlediğimiz her bir ameli bedenen ve ruhen işlemeliyiz. Açlığı, susuzluğu yaşarken de ruhen yaşamalıyız. Aksi taktirde Açlık ve susuzluk ibadete dönüşmez. O halde açlık ve susuzluğumuzun ibadete dönüşmesi için ruhen arınmamızı sağlayacak gıybet, dedikodu, yalan konuşma, haksızlık, hırsızlık ve günah olana bakmaktan ve duymaktan uzaklaşmalıyız. Zira oruç ibadetinin en büyük özelliği nefsi terbiye etmesi ve günaha girmekten uzaklaşmasını sağlamasıdır. Hz Peygamber (SAS)’ın; "oruç bir kalkandır. Biriniz oruçlu olduğu gün, kötü söz söylemesin, ahlaksızca konuşmasın. Şayet biri kendisiyle dövüşmeye veya sövüşmeye kalkışırsa ‘ben oruçluyum’ desin."(Buhari, savm, 2) uyarısı da buna işarettir. 

Dolayısıyla oruç tutan kimse Konuşmasıyla, davranışıyla, hareketiyle, muamelesiyle oruçlu olduğu anlaşılmalıdır. Ruhen ve bedenen günah işlemekten uzak durmalıdır. Özelliklede insan kalbini kırmaktan, gıybet, dedikodu, yalan konuşma, yalancı şahitlikte bulunma, iftira, hile, kötü söz söyleme gibi davranışlardan uzak kalmalıdır. Ticaretinde ve her türlü işlerinde dürüst ve doğru olmalıdır.

Unutmayalım ki ramazan ayı oruç ayı olduğu kadar Yardımlaşma ve dayanışma, tefekkür ve muhasebe, ölmeden önce hesaba çekilme, sabrı öğrenme, nefsine hâkimiyet kurma ayıdır. Muhabbet ayı, şefkat ayı, ruhen ve bedenen tedavi olma ayıdır, insana ben demeyi unutturup biz demeyi öğreten aydır. Onun için Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu yılki ramazan ayı için belirlediği 'hiç kimse kimsesiz kalmasın'  teması herkesin hedefi olmalıdır.

O halde gelin hep beraber Kimsesizlerin kimsesi olalım. Yetimlere, düşkünlere, mültecilere, yaşlılara, yoksullara sahip olalım. İftar sofralarımızı yetimlerle, yaşlılarla, düşkünlerle bereketlendirelim. Kimsesi olmayanların kimsesi biz olalım. Rahmet ayında muhtaçlara merhamet edelim. Onları Şefkatle kucaklayalım ki hiç kimse kimsesiz kalmasın bu ramazan. Bunu yaparken de mükâfatını Allahtan bekleyerek yapalım.

Cenabı Alla Kur’an Kerimde; "oruç sayılı günlerdedir……" (Bakara,2/184)  buyurur.  Bu sayılı günler bir daha geri getirilmesi mümkün olmayan dolu dolu yaşanması gereken fırsat günleridir. O halde bu sayılı  Ramazan günlerini, toplumsal yaralarımızı tedavi edecek, insanları barıştıracak, yoksulları sevindirecek, dostları hatırlatacak, bütünlüğümüzü güçlendirecek günler olarak yaşamalıyız. Gönüllerin dirildiği rahmet kapılarının açık olduğu bu günleri yaşarken de bedenen ve kalben yaşamak gerektiğinin bilinciyle yaşamalıyız. Hz. Peygamber (s.a.s)’in niyet ederek ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutan kişinin geçmiş günahları af olunur müjdesine nail olmak, Allah’ın rahmetine ve bağışlanmasına erişmek için niyeti sağlam tutarak Ramazan günlerini yaşamalıyız. Dolaysıyla Ramazanı sadece bedenen değil ruhen ve kalben de yaşamak gerekir. Zira oruç ibadetinin en büyük özelliği nefsi terbiye etmesi ve olgunlaştırmasını sağlamasıdır.

İnşallah bütün bunlara dikkat ederek ihya edeceğimiz Ramazan ayı, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine insani ve ahlaki değerlerimizin yeşermesine de vesile olur.

Ramazan ayının ülkemize, milletimize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Ramazan-ı şerifiniz mübarek olsun.

Zahit DEMİREL
Ahlat Müftüsü

Bu yazı toplam 2254 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum