1. YAZARLAR

  2. Nedim IŞIK

  3. Haset ve Kıskançlık İlleti
Nedim IŞIK

Nedim IŞIK

Yazarın Tüm Yazıları >

Haset ve Kıskançlık İlleti

A+A-

Haset ve kıskançlık egolarını hep birlikte ayaklar altına alabilmek için bunun için uğraş verelim.

Kültürel zenginliklerimiz, birer birer yok ediliyor, saygı ve sevgi değerlerimiz birer birer yok oluyor. Kişilik bencilleşiyor, toplumumuzun değerleriyle oynuyorlar. Tahammül sınırları artık öyle bir hale gelmiş ki,  karşımızdaki insanı alttan alma daha fazla dil dökme mekanizmaları nerdeyse yok denecek kadar az olmuştur.

Toplumda yapmacık kelimeler o kadar çoğalmış ki insanlar aldanıyor böyle laflara ve itibar ediyor. Hammaddemize kirli su kaçak olarak bulaşmış bir durumdadır. Hal Böyle olunca, buda ruhumuzda tahribat yapıp insanlar arasında dayanışma, takdir etme, önemseme, saygı gibi değerlerde eksiklik yaratıyor. Kişi benim sadece benim egosunu tavan yaparsa toplumda ciddi bir anlamda diyalog konusunda eksiklik yaratır.

Banane lafı o kadar kullanılıyor ki anlatılamayacak kadar çok büyük ve küçük bireyler arasında saygı ve sevgi kavramları ciddi bir anlamda tahribata uğruyor. Nefis egosu neden bu kadar tavan yaptı. İnsan kestirmekte güçlük çekiyor, yapmacık gülüşler, yüze ayrı arkaya ayrı bu centilmenlik değerlerimize inanın ters bir hareket menfaatçilik gittikçe çoğalmakta toplumumuzda  çok ciddi anlamda yüz ifadeleriyle insan karşılaşmakta İltifat içten geldiği gibi dobra bir şekilde değil de sadece ve sadece menfaat için her türlü entrika ile kabul görmesini sağlamak herkes sergilediği davranış kadar özgün bir ağırlığa sahiptir. Herkes her işi beceremez ama işi yapmaya kalkanı da kıskanmadan benimserse, inanın daha güzel olur. Kişinin vücut dili karşısındaki insana duygu ve düşüncelerini neler hissettiğini yaptığı reaksiyonla zaten belli etmektedir. Onun için davranışlarımız kadarda vücut dili tepkilerimize dikkat edip karşı tarafta empati kazanmamız şart.

İçten bir tebessüm etmek kıskanılan, kişiye asık surat yapmaktan daha iyidir. Bu duygularımıza hüküm etme umuduyla selamlar.

Bu yazı toplam 859 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar