1. YAZARLAR

  2. Zahit DEMİREL

  3. Halep'te İnsanlık Yanıyor
Zahit DEMİREL

Zahit DEMİREL

VAN TUŞBA MÜFTÜSÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Halep'te İnsanlık Yanıyor

A+A-

Bugün itibariyle Halep’le beraber insanlıkta yanıyor. Türkiye hariç hemen hemen Bütün dünyanın izlediği ve seyirci kaldığı bu katliam karşısında ne insanlıktan ne vicdandan nede başka bir şeyden bahsetmek mümkün değildir.

Halep’te cesetler arasında yükselen masum çocuk haykırışları, çaresizlikleri yüzlerinden okunan çaresizlerin yardım bekleyişleri iman ve vicdan sahibi herkesi derinden sarsmaktadır.

Hz. Peygamber (SAS)’ın: "kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir." Hadisindeki son şıkta buyrulduğu gibi imanın en zayıf derecesi dahi olsa imanı kurtarmak adına yaşanılan katliam ve zulme rıza göstermediğimizi en azında kalben karşı koymak ve yapılan zulmü ve haksızlığı haykırmak gerekir. Zira zulme boyun eğip hakkı müdafaa etmemek kâfirleri cesaretlendirip müminleri alçaltıyorsa, o zaman hakkı haykırmak, zalime zalim demek vacip olur.

Bugün Halep’te yaşanılan zülüm ve katliamlar kâfiri cesaretlendirmekte ve hatta bir haçlı zihniyetini doğurmaya doğru götürmektedir. Bu sebeple Müslümanlar, bu zülüm karşısında avazı çıktığı kadar haykırmalıdır. Bu katliamı yapan zalimlere zalim demeleri, zulümlerini yüzlerine haykırmaları ve mazlumların yanında olmaları gerekir.

Müslüman, zalimle beraber olamaz. Çünkü Yüce Allah Hud suresi 114. Ayette , "sakın zulmedenlere meyletmeyin size ateş dokunur." Buyurur.

Bilinmelidir ki bugün Halep’te katliam yapan zalim ve haksızlara karşı sessiz kalınırsa, oradaki o çaresiz ve masum insanların canlarıyla beraber bizimde izzetimiz çiğnenmiş olacaktır. Onun için haklı tepkimizi, haykırışımızı bütün dünyaya duyurmalıyız.

Gözlerine kan bürünmüş, insanlıktan nasiplenmemiş cinayet şebekeleri bütün dünyanın gözü önünde insani yardım amacıyla yola çıkmış ve

Halep’te bulunan sivilleri tahliye eden konvoya dahi saldırmaları, vicdan sahibi herkesin vicdanını derinden sarsmaktadır.

Bu insanlık dramına bir nebzede olsa dur diyebilmek ve gelecekte insanlığımızdan utanmamak adına haklı tepkiyi ortaya koymakla beraber Halep’teki mazlum ve muhtaç halkın açlıktan ve ilaç bulamamaktan ölmemesi için, gereken maddi yardımda yapılmalıdır. Mazlumların yanında olmak ve onların çaresizliklerine çare olmak her şeyden daha değerli ve önemlidir. Yapılacak herhangi bir bağışın Halep’teki bir canın kurtulması anlamına geldiği unutulmamalıdır.

Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı Halep’teki mazlum ve muhtaçlar için sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek Halep’te yaşananlara seyirci kalmayarak bir yardım kampanyasına öncülük etmektedir. İsteyen hayırseverler; bagıs. diyanetvakfi. org.tr adresinden tüm bankaların kredi kartıyla ister nakit, ister gıda paketi, ister temizlik paketi şeklin de bağışta bulunabilir. Veya "Halep" yaz 5601’e SMS Mesajı göndermek suretiyle 10 TL bağışta bulunulabilir.

10 Aralık Cuma günü İstanbul’da polislerimize ve 17 Aralık cumartesi günü Kayseri’de Askerlerimize karşı yapılan kalleşçe saldırı iman ve vicdan sahibi herkesi derinden sarsmıştır. Bu insanlık dışı saldırıları şiddetle kınıyor ve şehit olanlara Yüce Allah’tan rahmet, Yaralı olanlara da acil şifalar diliyorum.

Bu yazı toplam 3046 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.