1. YAZARLAR

  2. Zahit DEMİREL

  3. Günümüzde Çocuk Yetiştirmek
Zahit DEMİREL

Zahit DEMİREL

VAN TUŞBA MÜFTÜSÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Günümüzde Çocuk Yetiştirmek

A+A-

Sosyal hayatın hemen hemen her alanında değişimin yaşandığı ve bu değişimlerin toplumları etkilediği günümüzde, kuşkusuz bu değişimler dini hayatımızı, bilgi ve eğitimimizi de belli noktalarda etkilemektedir. Bu değişimlerden olumsuz etkilenmemek için, günümüzde bütün güçlerin için de gerek sanayi, gerek ekonomik, gerekse askeri güç olsun yine de en büyük güç olan bilgi gücünü kullanmamızla mümkündür.

O halde ilk emri oku olan, ilk öğretmeni Hz. Cebrail olan İslam dininin mensubu olanlar, herkesten daha çok ilme, bilgiye, öğrenmeye, eğitime önem vermelidirler. Zira Müslüman için bilgi ve eğitim sadece dünya ile sınırlı değildir.  Hem dünya hem de mamur etmekle mükellef olduğu ahiret hayatının da meselesidir.  Başka bir ifade ile Bilgi ve eğitim açısında Müslüman’ın önünde hiçbir kayıt ve sınırlama yoktur. Tam aksine Kur’an-ı kerimde  “De ki Rabbim benim ilmimi artır.” (Ta-ha: 114 ) emri; Müslüman’ın kayıtsız ve şartsız bilgisini artırmasının emredilmesidir. Bundan dolayı da Müslüman sürekli öğrenmeli ve bilgisini artırmanın yollarını takip etmelidir.

Dünya tarihine ibret gözüyle bakıldığında insan ve insan yetiştirilmesine, bilgiye ve eğitime gereken değeri veren toplumların ve milletlerin yükseldiğini ve yaşadıkları çağa ayak uydurdukları görülmektedir. Aksi durumlarda ise toplumlar hep geri kalmış ve çökme noktasına geldikleri görülmüştür. Bu itibarla değişimin ve gelişimin hızla yaşandığı asrımızda dini ve sosyal hayatımızın olumsuz etkilenmemesi için fert ve toplum olarak hazırlıklı olmak zorundayız.

Özellikle de bu değişimden en fazla etkilenen kesim İslam fıtratı üzerine dünyaya gelen çocuklardır. Günümüzde de başta anne baba olmak üzere, öğretmenler, sosyal çevre, yazılı ve görsel medya, sosyal paylaşım siteleri, vesaire gibi kitle iletişim araçları ve tesir etme durumunda olan her bir şeyden aldığı etkiye göre çocuğun hayatına yön verilmekte veya hayatı şekillenmektedir. Ancak çocuk üzerinde ki en büyük etki aile ve sosyal çevresidir. Dolayısıyla en büyük görev yine de aile ve sosyal çevreye düşmektedir. Zira çocuk kendi ailesinden ve çevresinden aldığı terbiye ile kişiliğine kavuşmaktadır. Ailesinden gerekli terbiyeyi alamayan çocuklar gerek orta öğretim olsun gerekse üniversite eğitimleri olsun bitirmeleri bir anlam ifade etmeyecektir. Ömür boyu manevi buhran içinde kıvranmalar devam edecektir.

O halde toplum, bir an önce bu gerçekle yüzleşmeli ve gerekli tedbirleri almalıdır. Geleceğin teminatı olan çocuklarımıza; insana ve insan haklarına saygı öğretilmeli, ahlaki ve manevi değerlere göre yaşamalarını sağlamak için gerekli eğitimi almaları sağlanılmalıdır. Aksi takdirde anne babada kaybeder, çevrede kaybeder, toplumda kaybeder. Her şeyden önce biz kaybederiz…

Unutmayalım ki, Müslüman olarak sahip olduğumuz değerlerimiz, bugün ithal kültürün ürünü olan birçok tehdit unsuruyla karşı karşıyadır. Çocuklarımızın bu tehdit unsurlarından etkilenmemeleri için onların yetiştiği çevreye dikkat etmek ise her anne babanın aslı görevidir.   

Bu yazı toplam 2704 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.