1. HABERLER

  2. ÖZÜRLÜ VATANDAŞLAR

  3. Fiziksel Düzenlemeler

Fiziksel Düzenlemeler

Yapılı çevreyi kullanmak büyük bir grup insan için çok doğal olmasına rağmen zihinsel veya fiziksel özürlüler için bu çok güçtür. Fiziksel düzenlemelerin yetersizliği nedeniyle,

A+A-

Yapılı çevreyi kullanmak büyük bir grup insan için çok doğal olmasına rağmen zihinsel veya fiziksel özürlüler için bu çok güçtür. Fiziksel düzenlemelerin yetersizliği nedeniyle, bu kişiler güçlükle ya da yakınlarından yardım alarak hareket edebilirler. Zamanla da kelimenin tam anlamıyla çaresiz kalırlar. Ancak, sadece özürlüler grubu ile ulaşılabilirlik arasında ilişki kurmak son derece sınırlayıcıdır. Yaşlı insanlar, çocuklar, geçici özürü bulunanlar, yanında bebek arabası bulunanlar, hamileler, yük taşıyanlar, iri ve şişman kişiler, çok uzun ve çok kısa boylu kişilerin hepsi engellerle dolu çevrede hareketlerinin kısıtlanmasına maruz kalırlar. Sonuçta, herhangi birinin engellerle dolu bir çevreden her an etkilenebileceği görülmektedir.

Bireyin, toplum hayatının insanlara sunduğu olanak ve hizmetlerden yararlanabilmesi ve kendi hizmetini sunabilmesi, yani toplum hayatına tam katılabilmesi, ancak bireyin söz konusu faaliyetlerin gerçekleştiği mekanlara bağımsız olarak ulaşabilmesi ve bu mekanları kullanabilmesi ile mümkündür. Mekana ulaşmakta ve kullanmakta kısıtlılık ve kayıp halleri nedeniyle özel gereksinime ihtiyaç duyan özürlülerilerin bu gereksinimlerini karşılamayan mekan, özürlüleri toplum hayatının dışına itmekte ve engellemektedir.

"Bireyin toplumsal faaliyetleri yerine getirmesinde engel oluşturmayan özürü, ulaşılabilirliği ve kullanılabilirliği kısıtlı mekanlar nedeni ile bir engel haline gelmektedir." Dolayısıyla özürlülerin toplum yaşantısına en az özürlü olmayanlar ile eşit fırsatlarda katılabilmelerinin sağlanmasında mekansal düzenlemeler önemli bir yer tutmaktadır. Konutunda dahi yaşamakta zorlanan özürlü, çeşitli fiziksel engeller nedeniyle erişebilirliği sağlanamadığı için eğitim, sağlık, istihdam ve diğer bir çok hizmetten yoksun bırakılarak kendi ekonomik bağımsızlığını kazanamamakta ve toplumda tüketici konumunda kalmaktadır.

Herkes yaşamak, çalışmak ve eğlenmek konularında aynı hakka sahiptir. Ayrıca kişiler bazı tesisleri kullanmak ve kendi hizmetlerini sunabilmek için istedikleri yere gitmekte engellenmezlerse toplum daha iyi çalışır. Sosyal ve ekonomik başarı için ulaşılabilir bir çevre öncelikle gereklidir. Bu kapsamda, özürlü kişilerin kentsel çevreden ve ulaşım araçlarından yararlanabilmeleri için Türkiye'de çeşitli yasal düzenlemeler yapılmış, standartlar çıkarılmıştır. Türkiye'de özürlü vatandaşların ulaşılabilirliği konusunda çıkan yasalar ve konuyla ilgili detaylı bilgiye erişim için tıklayınız.

Özellikle yerel yönetimler tarafından yapılan uygulamaların hangi esas ve ölçülere dayanması gerektiği konusunda genel bilgileri içeren bir Mimari Düzenleme Kılavuzu hazırlanmıştır. Kılavuza erişim için tıklayınız.

Bu haber toplam 2094 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.