1. YAZARLAR

  2. Salih BEŞKARDEŞ

  3. Festivalin Adilcevaz’a Katkısı Oluyormu?
Salih BEŞKARDEŞ

Salih BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Festivalin Adilcevaz’a Katkısı Oluyormu?

A+A-

İlçemizde yıllardır düzenlenen Ceviz festivali, bu yıl isim değişikliği ile birlikte bir ay öne alınarak Adilcevaz Ceviz Reçeli ve Kültür Etkinlikleri olarak kutlandı.

Festivallerin amacı; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının ön plana çıkması ile birlikte barışın, dostluğun, hoşgörünün, sevginin yaşatılması ve güçlendirilmesinin yanı sıra, Festival süresince katılımcılar arasında kültürel alışveriş ve bilgi transferini sağlayacak platformlar oluşmasını sağlayarak, o yörenin kültürünü, ürünlerini ve aynı zamanda yörenin simgesi olan konularda konferans ve paneller düzenleyip yörenin tanıtımına katkılar sağlamaktır.

Ne yazık ki, Yıllarca ilçemizde kutlanan Ceviz Festivalleri hep sosyal eğlence amaçlı olup bu zamana kadar vatandaşın ürünleri pazarlaması için Pazar imkânı sınırlı tutulmuş ve bu konuda önemli adımlar atılamamıştır.

Adilcevaz’ı dünyaya tanıtacak tek marka cevizdir. Cevizi çuvallara doldurup pazarlamak yerine, cevizi işleyip çeşitli ürün adları altında piyasaya sunmak hem bizlere maddi kaynak sağlayacağı gibi, ilçemizin tanıtımına ve ekonomisine de büyük katkılar sağlayacaktır.

Yıllarca adına festivaller yapmamıza rağmen henüz aşılı ceviz bahçelerini kuramamışız. Bunun yanında cevizimiz dünyanın en kaliteli cevizi olmasına rağmen halen sertifikalı ceviz fidanı yetiştiremiyoruz. Bu konularda acilen çalışma yapılması gerekiyor.

Sitemiz aracılığı ile ortaya çıkan sonuç; Adilcevaz cevizine büyük rağbet olmasına rağmen, cevizimizin sertikalı olmayışı ilçemize büyük kayıp vermektedir. Bizleri ilçe dışından arayan kişiler Adilcevaz cevizine talep ederken, cevizimizin sertifikalı olmayışından dolayı bu talepten vazgeçmektedirler. Yetkili kurumlarımızın acilen bu soruna çözüm bulmaları gerekmektedir.

Bu sorunun halledilmesi durumunda Adilcevaz cevizi ve fidan yetiştiriciliğinin İlçemizin istihdamına önemli katkısı olacağı bir gerçektir.

Yapılan festivaller sayesinde yetkili kurumların vatandaşlarımızı bu konular hakkında bilgilendirip Pazar ortamı genişletmesi gerekirken, günü kurtarmak amacıyla eğlence ağırlıklı festivaller düzenlenmesi ne ilçemize, ne de ceviz üreticilerine hiçbir katkı sağlamayacaktır.

Yıllardır ceviz festivali olarak düzenlenen etkinliklerimizi geliştirmek yerine, bu sene ceviz hasadından önce öne alınarak 'Adilcevaz Ceviz Reçeli ve Kültür Etkinlikleri' adı altında düzenlenmesi ilçede ceviz reçeli üretimi yapan birkaç kişi haricinde kimseye hiçbir katkı sağlamamış, aynı zamanda festivaller sayesinde azda olsa cevizini pazarlamaya çalışan üreticimize darbe vurmuştur.

Umarım önümüzdeki yıllardan itibaren bu yanlıştan vazgeçilerek festivalleri amacına uygun biçimde yapmanın yanı sıra, Cevizimizin tanıtımını en etkin biçimde yaparak üreticiye Pazar imkânı sağlayacak etkinlikler düzenlenmeli, Ceviz üreticilerine festival kapsamında stantlar açarak üreticinin cevizini ve ceviz ürünlerini tüketiciye sunması sağlanmalı, Cevizin daha etkin biçimde pazarlanabilmesi ve işlenip çeşitli ürünlere dönüştürülüp ekonomiye katkı sağlanması için vatandaşlarımız bilgilendirilmeli ve aynı zamanda yol gösterilmeli, festival kapsamında cevizimizin ve ilçemizin daha etkin tanıtımı için medya yayın organları ilçemize davet edilmelidir.

İlçemizin gelişmesi için cevizimizi ve diğer ürünlerimizi en iyi şekilde değerlendirip, ülke ve dünya pazarına sunmak festivallerin en önemli şartı olmalıdır. Unutulmamalıdır ki Ceviz dünyanın vazgeçemediği ürünlerin başında gelmektedir.

Bu yazı toplam 1787 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.