1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ADİLCEVAZ

  4. Esat Aybar Yazdı; Vedat Demiröz Kimdir?

Esat Aybar Yazdı; Vedat Demiröz Kimdir?

Yerüstü zenginliklerinden çok yer altı zenginlikleri ile dünyaya adını duyurmuş, Ak Parti iktidarına kadar bir köy görünümünde, Ak Parti iktidarından sonra ise...

A+A-

Yerüstü zenginliklerinden çok yer altı zenginlikleri ile dünyaya adını duyurmuş, Ak Parti iktidarına kadar bir köy görünümünde, Ak Parti iktidarından sonra ise gerçek bir kent görünümüne kavuşan, eğitimde, sporda, ziraide büyük sıçramalar kaydetmiş Bitlis’imizin köklü bir ailesine mensup, siyaset sahnesindeki başarıları ile de medarı iftiharımız olan bir zattır.

Tıpkı her mümin de olması gereken peygamber ahlakı ile ahlaklanan ve bu ahlakın bir gereği olan tebessümü yüzünden hiç eksik etmemesi ona ayrı mükemmeliyet kazandırmaktadır. Nitekim "..tebessüm sadakadır." hadisi şerifi buna en güzel kanıttır.

Biz her zaman, adam kayıran, yandaşlarına özel menfaatler temin eden, gece gündüz arandığında telefonumuza cevap veren ama hiç bir şey yapmayan, ilde, ilçede kendi adlarına prensler tayin eden vekillere alışmıştık. Tayin ettikleri prensleri ise çoğu kez Allah’tan korkmaz, peygamberden utanmaz, en ufak bir iyilik için bile maddi menfaat beklentisi içinde olan zatlardı. Siyaset sahnesindeki jübilelerini yaptılar. Verilmiş sadakamız varmış ki bunlar bir yetki sahibi olmadılar olamadılar.

Vedat DEMİRÖZ, işte tam böyle bir zamanda köhnemiş Bitlis siyaseti içinden sıyrılarak karşımıza çıktı. Herkes, acaba ile başlayarak başlangıçta temkinli bir yaklaşım gösterdi. O alışageldiğimiz feodal yapının yeni bir temsilcisi miydi acaba? Bitlis’teki yeni prens kim olacaktı? Tüm bu endişeler toplum içerisinde belirginleşmişti. Faka alışılmadık bir şey oldu. Vedat DEMİRÖZ, bir prens ihtiyacı gütmeksizin hiç bir aracıya gereksinim kalmadan halk ile kucaklaşınca toplum da ne kadar yersiz endişe duyduğunu anlamaya başladı.

7 Haziran seçimleri işte toplumda egemen olan bu ürkek zaman dilimine denk geldi. Bitlis ilinde Ak Parti oylarındaki düşüş bunu gösteriyordu.

1 Kasım seçim arifesinde ise net olarak şu söylenebilir: Bitlis’li uyandı. Vedat DEMİRÖZ ilin başına musallat “yeni bir” diktatör değil, bilakis her kesimden insanı kucaklayan, peygamber ahlaki ile ahlaklanan bir vekil olduğu tescillendi.

Çok önemli bir özelliği daha dikkat çekicidir. Bitlis şunu idrak etmeli: Vedat DEMİRÖZ’ün seçilmesi demek, yediden yetmişe, kimliğinde Bitlis’li olma özelliğini taşıyan ve ortak paydada buluşan her bir bireyin kapısını çalacağı bir Vekili olması anlamına gelmektedir.

Zeki PEKER, Ahmet ÇELİK ise ayrı birer değerdir Bitlis için. Hepsinin seçilmesi temennimiz olsa da HDP’nin barajı geçmesi halinde Bitlis’li sıfatıyla kendimize şunu soralım mı? Zeki PEKER’e mi derdinizi anlatabilirsiniz, Celadet GAYDALI’ya mı? Zeki PEKER’mi kendisini asli, size öteki mualemesi yapar? Celadet GAYDALI’mı kendisini mukaddes, sizi kendisine hizmetkar olması için yaratılan kişi muamelesi yapar?

Bu soruları cevaplayarak 1 Kasım’da sandığa gidelim. Seçim akşamları televizyonlarda Türkiye haritası gösterilince mor görülen blokun içinden sıyrılan renkte, dosta düşmana nispet edercesine kutlu zaferimizi şimdiden haykıralım. Esenle kalın.

Esat AYBAR

Bu haber toplam 1969 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum