1. YAZARLAR

  2. Salih BEŞKARDEŞ

  3. Erik Değdirenler Gelmeye Başladı
Salih BEŞKARDEŞ

Salih BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Erik Değdirenler Gelmeye Başladı

A+A-

Adilcevaz’da herkesin bahçesinde cevizin yanı sıra mutlaka kayısı ağaçları da bulunmaktadır. İlçe halkı kayısıya erik, henüz olgunlaşmayan eriğin yeşil, minik halini de çakala olarak adlandırır.

Havaların ısınmasıyla Adilcevaz’da eriklerin (kayısı) olgunlaşmaya başlamasıyla birlikte ortaya çıkan Latince ismi Polyphylla fullo, Türkçe ismi Haziran Böceği, yöresel ismi ise Erik Değdiren böceği akşamları bağ ve bahçelerimizde ıslık çalmaya başladı. Kahverengi kanatlı böcekler bahar sonu koloniler halinde erik ve kayısı bahçelerine yayılırlar. Erik kızartan ya da erik değdiren böcekleri aynı zamanda yazın ve hasat zamanının geldiğinin de müjdecisidirler.

Bu erik değdiren böcekleri ilçemizde eriklerin kızarmaya başlamasının ardından bir dahaki seneye yine aynı zamanlarda gelmek üzere ilçemizi terk ederler.

Birde halk dilinde çeşitli illerde yaşayan ve her yıl eriklerin olgunlaşma döneminde eş, dost, akraba ve yakınlarını görmek ve aynı zamanda tatillerini ayrıldıkları memleketlerinde yapmak üzere Adilcevaz’a gelen gurbette yaşayan hemşerilerimize ilçede yaşayan halk erik değdiren diye hitap etmektedir. Yani kısacası hasretçiler olarak da adlandırılmaktadırlar. Erik değdiren uzaktaki başka ülkelerde ya da memleketlerde yaşayan ve mutlaka ama mutlaka her yıl memleket özlemiyle ilçemize gelenlere de verilen isimdir.

Bu erik değdiren denilen hemşerilerimizin kendilerine has özellikleri var. Gurbette yaşayan bu hemşerilerimiz ne yardan ne serden olurlar. Ekmekleri için, gelecekleri için yıllarca hep dışarıda gurbette yaşarlar ancak yürekleri sevgi dolu kalpleri hep memleketlerinde olur. Bu hemşerilerimiz işleri dolayısıyla hep gurbette yaşamalarına rağmen yaz sıcaklarının başlamasıyla birlikte tatili fırsat bilip hemen doğup büyüdükleri ve özlem duydukları memleketleri Adilcevaz’a gelirler. 

Erik değdiren diye adlandırılan bu gurbetçi hemşerilerimiz Erik, Erişte, bulgur, döğme, tuzlu balık ve otlu peynirin yanı sıra sebze kurutarak kışlık erzaklarını her yaz dönemi Adilcevaz’da hazırlarlar. Ayrıca ilçenin adıyla özdeşleşmiş cevizi, uzaktan gelenlerin dönüşte yüklenip götürecekleri erzaka dönüşür. Bu hemşerilerimiz ilçemizde kaldıkları süre içersinde eş dost akraba tarafından ağırlanır ve seneye tekrar gelmek üzere yolcu edilirler. Bundan dolayıdır ki ilçe halkı yaz aylarında gurbetten ilçeye gelen hemşerilerimize erik değdiren demektedir.

Memleketimize gelen gurbetçi hemşerilerimize yürekten hoş geldiniz diyerek, Adilcevaz her zaman erik değdiren hemşerileri ile güzeldir. Yazımızda Sürçü lisan ettiysem affınıza sığınarak, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bu yazı toplam 7542 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum