1. YAZARLAR

  2. Yavuz BEŞKARDEŞ

  3. Erdemli İnsan
Yavuz BEŞKARDEŞ

Yavuz BEŞKARDEŞ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Erdemli İnsan

A+A-

Erdem; Ahlakın övdüğü iyilikçilik, yiğitlik, alçakgönüllülük, doğruluk gibi niteliklerin genel adı, Diğer bir tabirle de fazilet olarak adlandırılabilir. Bu sıfatlar daha da artırılabilir. Bu yüzden olsa gerek ünlü filozof Sokrates, "Erdem insanın kendin bilmesi ve tanımasıdır" der. Hayatta insan için önemli olan nedir? Sorusuna verilecek cevapların başında "Erdemli bir insan" olmak ve bu şekilde yaşamak gelir.

Günümüz toplumunda erdemli insan olabilmek profili çıkar, menfaat, nema lazımlık ve bencilik gibi duyguların ön plana çıkması ile aranacak bir kişilik durumuna gelmiştir. Oysa bütün dinlerde erdemli insanlar methedilmiştir. Toplum içinde kendinden emin olunan insanların genel özelliği erdemli oluşlarıdır. Erdemli insan yalan söylemez, kimseyi aldatmaz, verdiği sözü yerine getirir, başkasının hakkına tecavüz etmez, güce ve çıkara şirin gözükme adına inanmadığı değerleri savunmaz, her durumda adil olmaya özen gösterir, hasetle ateşe odun taşımaz ve kibirle küçülmez.

İslam Dini inancında iyiliğin yüzlerin doğuya batıya çevrilmesi değil hakikatin izinin sürülmesi olduğu belirtilmiştir. Bakara süresi 177 Ayetinde Yüce Allah şöyle buyurmuştur:  "İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz(den ibaret) değildir. Asıl iyilik, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgürlükleri için) kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda (direnip) sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah’a karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir." 

Bir hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.v) dikkat çekici bir erdemli mümin tanımı yapmıştır; "Mü’minin başka hiç kimsede bulunmayan ilginç bir hali vardır; O’nun her işi hayırdır. Eğer bir genişliğe (nimete) kavuşursa şükreder ve bu onun için bir hayır olur. Eğer bir darlığa (musibete) uğrarsa sabreder ve bu da onun için bir hayır olur."  İşte her türlü genişlikte ve zorlukta hal ve hareketlerini Allah’ın rızasına muvafık yapan erdemli insan olabilmektir.  Küçük bir menfaat için kardeşine ihanet edenlerin, Kabilce bir bencilliğin, Karun’ca bir biriktirmenin, Belamca bir ilmin, Firavunca bir yönetmenin içselleştirildiği bir dünyada erdemli insanlara ne kadar ihtiyacımızın olduğu aşikârdır. 

Büyük düşünür ve insanların erdem üzerine söyledikleri bir çok söz vardır: 

"Onur erdemin armağanıdır."  (Çiçero) 

"İnsanlar eşittir; doğum değil erdemdir farkı yaratan" (Voltaire) 

"Tüm erdemlerin temel özeliği yükselme yolunda sürekli bir caba bizzat kendinle mücadele, daha büyük ve derin bir saflığa, bilgiye, iyilik ve sevgiye yönelik doymak bilmez bir istektir" (Goethe) 

Konfüçys’ün erdemli insan ile ilgili öğretilerinde ise; "Büyük ve üstün insan erdemi, küçük insansa rahatını düşünür. Üstün insan yasalar konusunda kafasını çalıştırır, küçük insansa kendi çıkarını aramaya başlar."

"Akıllılarla erdemliler: Halkın adaleti için çalışan ve ruhlara saygılı olan, ama yine onlardan uzak kalan bir kimseye akılı denir. Güçlükleri yenmeyi birinci ödevi olarak kabul eden ve ödülü sonraya bırakan bir kimseye erdemli denir.’’ :Akıllı insanlar sudan hoşlanır. Erdemli insanlar dağlardan zevk alır. Akıllılar kıpır kıpıdır, erdemliler dingindir. Akıllılar neşelidir, erdemliler uzun ömürlüdür." 

Yine Konfüçyüs/e göre büyük ve üstün yanı erdemli insanın dokuz düşünce konusun vardır: 

1.Baktıklarında berrak görmeyi düşünürler. 
2.Dinlediklerinde iyi duymayı düşünürler. 
3.Görünüşleri bakımından sıcak olmayı düşünürler. 
4.Davranışlarında saygılı olmayı düşünürler. 
5.Konuşmalrında doğru olmayı düşünürler. 
6.İşlerinde ciddi olmayı düşünürler. 
7.Kuşkuya düştüklerinde soruları nasıl soracaklarını düşünürler. 
8.Öfkelendiklerinde sorunları düşünürler. 
9.Kazancı gördüklerinde adaleti düşünürler. 

Bu sözlerden de anlaşılacağı gibi erdemi anlatmak hiçte kolay değildir. Erdemli olan bir bakıma en mükemmel olandır. Ama toplumda böyle insanları bulmak o kadar zor ki varsalar da zaten bu insanlar kendilerini göstermek istemezler. 

Erdemi eğitim acısında da ele aldığımızda Eğitim görevi de ezberci, başkasının dediğine körü körüne inan insanlar değil, yaratıcı yapıcı ve faziletli erdemli insanlar yetiştirmektir. Erdemli insan kafası önceden tek bir pencereden bakan nasırlı, boş fikirlerle doldurulmuş insanlar değildir. Düşünen düşündüklerini çeşitlendiren hayata çok geniş bir perspektiften bakan denetleyen ve sonra da onlarını savunan kişi olmalıdır. 

Kısaca ERDEMLİ İnsan, bütün güç ve kudreti kendi elinde tutan Yüce yaratıcıya güvendiği için güçlenmiş kişidir. İrfan ehli kişiler bulanık bir bilinçten aydınlık bir tefekküre geçidin olmadığını bilir. Marifet Rabbinin rızasını kazanmakta aramaktır. Onun rızası dünyadaki tüm hazinelerden daha değerli olduğunu bilmektir. Yani Erdemli insan Yüce Yaratıcını hoşnutluğuna taliptir. Zira o’nun hoşnutluğu zengin ve kendini güç sahibi görenlerin sofralarında değil, mazlumların yaralı yüreklerini kazanmaktan geçmektedir. 

Bu yazı toplam 2848 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.