1. YAZARLAR

  2. Zahit DEMİREL

  3. Duanın Önemi
Zahit DEMİREL

Zahit DEMİREL

VAN TUŞBA MÜFTÜSÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Duanın Önemi

A+A-

Yaratılanın yaratanına aczini itiraf etmesi ve isteklerini ona arz etmesi anlamını ifade eden dua, ilahi yardımın imdada yetişmesini sağlayan önemli bir vasıtadır. Zira cenabı Allah Kur’anı Kerimde “(Ey Muhammed!) De ki: Yalvarmanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin”(Furkan,77) buyurarak duanın insan hayatındaki önemine ve Allah ile bağlantının devam etmesindeki fonksiyonuna işaret buyurmuştur.

Bütün dinlerde varlığını koruyan dua, insan hayatında fıtraten var olduğunu gösterir. Bu sebeple insanın Başına gelen sıkıntılardan dolayı ilk olarak cenabı Allah’a dua etme ihtiyacını hisseder, anında Cenabı Allaha aczini itiraf eder ve yakarışını ona arz eder.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde bu durumu şöyle açıklar: “İnsana bir zarar dokunduğu zaman, yan yatarken, otururken ya da ayaktayken bize dua eder; zararını kaldırdığımız zaman ise, sanki kendisine dokunan zarardan dolayı bize hiç dua etmemiş gibi davranır. İşte aşırı gidenlere yaptıkları şeyler böyle süslü gösterilmiştir.”(yunus,12)

Her bir insanın ihtiyaç duyduğu ve müstağni olamadığı dua, Müslüman için ibadettir. Zira Hz. peygamber (SAS): “ Dua ibadettir.” (İbn mace, dua,1) buyurur. O halde bütün ibadetlerde olduğu gibi dua ibadetinde de bazı usul ve adaba riayet ederek yapılmalıdır.

Her şeyden önce Cenabı Allah’ın azametine, yüceliğine sığınarak, huşu içerisinde ve yalvararak dua edilmelidir. Bu hususta Yüce Allah, Kur’an-ı Kerimde; “Rabbinize yalvararak ve gizlice dua edin.”( A’raf, 55) buyurarak duanın ne şekilde yapılması gerektiğini kullarına bildirir. O halde dua ederken şu hususlara dikkat etmek gerekir;

- Dua etmeden önce haram yemekten, içmekten sakınılmalıdır.
- Günahlardan tövbe ederek, temiz bir şekilde Allah’ı huzuruna çıkıp dua edilmelidir.
- Dua etmek için uygun zaman ve mekân seçilmelidir. Cenabı Allah her zaman ve her mekânda kulun duasını duyar ve kabul eder ancak bazı faziletli vakitlerde ve farklı mekânlarda yapılan dualar kabule daha şayan olduğunu Hz. Peygamber buyurmuştur. Örneğin Hz. Peygamber (SAS):” En (hayırlı) kabule şayan dua, arefe günü yapılan duadır.” (tirmizi,daavat,79) Buyurarak mekân olarak Arafat dağı zaman olarak da arefe gününe işaret buyurmuştur. Bir diğer hadisi şerifte de:”kulun Rabbine en yakın olduğun hal, secde halıdır. İşte bu sebeple secdede çok dua ediniz.” (Müslim, salât, 215) Buyurur.

- Dua ederken kıbleye dönerek eller semaya kaldırılmalı.
- Dua ederken kabul edileceğine inanılarak yapılmalı. Bu hususta Hz. Peygamber (SAS) şöyle buyurmuştur: “Dualarınızın kabul edileceğine inandığınız halde Allah’a dua edin; iyi biliniz kim Allah, gafil olan ve gönlü Allah’tan başka bir şeyle meşgul bulunana kimsenin duasını kabul etmez.” (tirmizi, daavat,115)

- Duaya besmele, Allah’a hamd ve peygambere salât, selam getirilerek başlanılmalıdır. Hz. Peygamber (SAS): “Sizden birisi namaz kılınca Rabbini layık olduğu şekilde hamd ve sena edip, bana salât ve selam ettikten sonra dilediği şekilde dua etsin.”(Ebu davud, daavat, 66) Buyurarak duaya nasıl başlanılması gerektiğini bildirmiştir.

- Dua ederken kendi işiteceği bir sesle dua edilmelidir.
- Dua ederken Sadece kendisine değil bütün mümin kardeşlerine dua etmelidir. Zira Hz. Peygamber (SAS): “bir Müslüman’ın, yanında bulunmayan din kardeşine yapacağı dua kabul olunur. Bir kimse din kardeşine hayır dua ettikçe, yanında bulunan görevli bir melek ona ‘duan kabul olsun, aynı şeyler sana da verilsin’ diye dua eder.” Buyurarak Müslümanların birbirlerine yapacakları duanın makbul dua olduğunu müjdelemiştir.
- Dua üç defa tekrar edilerek yapılmalıdır.
- Duanın başlangıcında olduğu gibi sonunda da Allah’a hamd ve peygambere salât ve selam getirilmelidir.
- Dua yapılırken Esmaü’l-Hüsna (Allah’ın en güzel isimleri) zikredilerek yapılmalıdır. Cenabı Allah Kur’anı Kerimde; “En güzel isimler Allah’ındır. O halde O’na güzel isimleri ile dua ediniz.” Buyurmuştur. ( Araf, 180)
- Dua yapılırken haram şeyler talep edilerek dua edilmemelidir.
- Duanın sonunda âmin demeli ve ellerini yüzüne sürmelidir.
- Dua ederken özel bazı vakitler ve mekânlar tercih edilmelidir. Örneğin secde de yapılan duanın Allah katında daha çok karşılık bulacağını Hz peygamber (SAS) şu hadisi şerifle ifade etmiştir. “Kulun Rabbine en yakın olduğu hal, secde halidir. İşte bu sebeple secde de çok dua ediniz.” (Müslim, salât, 215) Yine aynı şekilde gecenin son saatlerinde, farz namazlarından sonra, arefe günü Arafat dağında, Cuma akşamı ve gündüzleri, ezan okunduğu, kamet getirildiği esnada duanın daha çok kabule şayan olduğunu Hz. Peygamber (SAS) buyurmuştur.

Bu yazı toplam 3486 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum