1. YAZARLAR

  2. Salih BEŞKARDEŞ

  3. Çocuklarımıza Sahip Çıkalım
Salih BEŞKARDEŞ

Salih BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarımıza Sahip Çıkalım

A+A-

Son zamanlarda gündemimizi işgal eden ve bir toplumu hepten huzursuz eden bir mesele vardır; çocuk kaçırmaları ve kaybolma olayları.

Ülkemizde ve çevremizde son günlerde yaşanan çocuk kayıpları sayısında önemli bir artış var. Kaybolan bu çocuklar terör, organ mafyası, dilencilik, kaçakçılık gibi birçok kötü işlerde kullanılıyor geriye ise anne, baba ve ailelere acı bir bekleyiş kalıyor.

Anne babalar; Çocuklarınıza sahip çıkın, çocuklarınızı yanınızdan ayırmayın, çocuklarınızı tek başlarına sokağa yollamayın ve en önemlisi tanımadığı kimselerden uzak durmalarını onlara tembihleyin…

Buradan en başta anne ve babalara sesleniyorum; çocuklarınıza sahip çıkın. Çünkü her çoban gütmüş olduğu sürüden sorumludur. Çocuklarımızı İslam’ın ahlak ve maneviyatına göre yetiştirip, okutmak, terbiye etmek ve en önemlisi İslami bir hayat tarzını onlara benimsetmeliyiz. Unutmayalım ki, bizler hidayetten değil seferden yani gayretten sorumluyuz. Biz bize düşeni anne babalar olarak öncelikle yapmalıyız.

Çocuklarımızı kötü arkadaşların, sokakların, internet ve televizyonun kötülüklerinden kurtaralım. Onları sahipsiz başıboş bırakmayalım.

Çocuklar ülkenin, hatta dünyanın gelecekleridir. Bizim ülkemizin olduğu gibi tüm dünyanın geleceğinin iyi olmasını istiyorsak, çocukları her yönden çok iyi yetiştirmeliyiz. Son yıllarda içki ve uyuşturucu kullanımı almış başını gidiyor. Anlaşılan odur ki; çocuklarımıza yeterince sahip çıkmıyoruz. Onlara yeterince İslam ahlakı ve terbiyesi veremiyoruz.

Geçtiğimiz günlerde ilçemizde 9 ile 12 yaşları arasında üç kız çocuğu bir camiye sığınmış halde bulundu. 

Bu çocuklar Erciş’te evlerine gitmek için durakta beklerken yanlarına yaklaşan yabancı bir araç, çocukları gidecekleri yere bırakacağını söyleyerek aracına alıp Adilcevaz’a doğru geliyor. Korku içinde neyin ne olduğunu anlamayan çocuklar, araç sürücünün bakkaldan bir şeyler almak için indiği sırada kaçırıldıklarını anlayıp fırsatını bulup aracın kapısını açarak kaçıp kurtuluyorlar ve bu korkuyla ilçede bir camiye sığınıyorlar. Daha sonra polis tarafından ailelerine teslim edildiler.

Bu tür vakalarla karşılaşmamak için özellikle çocuklarımızı yabancı kişilerden uzak durmaları konusunda uyarmalıyız. Onlara bu tür konularda sık sık uyarılarda bulunalım. Unutmayın ki çocuklarımız yarınlarımızın geleceğidir.

Bu yazı toplam 2372 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.