1. YAZARLAR

  2. Zahit DEMİREL

  3. Çanakkale'de İnsanlık Dersi
Zahit DEMİREL

Zahit DEMİREL

VAN TUŞBA MÜFTÜSÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale'de İnsanlık Dersi

A+A-

Çanakkale bir destan olmakla beraber aynı zamanda bütün dünyaya insanlık dersini veren bir mektep de olmuştur. Dünyanın zulümle, kinle, nefretle yoğrulduğu günümüzde bütün dünya hele hele sözde medeniyet beşiği sayılan ve masum insanlara köpeklerle saldıran ve parçalattıran Avrupa’nın bu insanlık dersine dünden daha çok ihtiyacı vardır.

Çanakkale savaşında Bouvet zırhlısı batarken kendisini suya bırakan Fransız subaylarından birinin anlattığı şu manzara insanlık dersi veren ve insanlığın ne olduğunu özetleyen manzaradır.

……………………………………….

"Birden bire müthiş bir patlama oldu. Yere kapaklandım. Sonra dehşetli bir sarsıntı ile havaya fırladım. Ve kendimi boğaz’ın buz gibi sularında buldum.

Mayına çarpmıştık. Gemimiz batıyordu. Artık hiçbir şey yapılamazdı. Yüzerek kurtulmaktan başka çare de yoktu. Sahil yakındı.

Fakat sağ bacağımdan yaralanmış olduğumu ve bunun müthiş bir ıstırap verdiğini hissetmeye başlamıştım.

Buna rağmen, sahile doğru yüzmeye çalıştım. Karaya ayak atmak üzere iken, tüfeğine süngüsünü takmış bir Türk askerinin bana doğru koşarak geldiğini gördüm. Bu süngüden kurtulamayacağımı ve biraz sonra göğsüme saplanan süngünün sırtımdan çıkacağını peşinen kabul ettim.

Gözümü yumdum ve akıbetimi beklemeye başladım.

Türk askeri yanıma yaklaştı. Yere diz çöktü. Cebinden çıkardığı sargı beziyle yaramı sardı. Sonra da sırtından kaputunu çıkardı, titreyen ıslak vücuduma sardı. Üzerimize yağan mermi yağmuruna hiç aldırış etmeden, koluma girdi.

Yavaş yavaş geriye doğru yürüdük. Türk siperlerine gelmiştik. Beni orada da çok iyi karşıladılar. Türkler, siperlerinde bana sıcak bir çay ikram ettiler. Kısa bir zaman içinde kendime geldi." (Çanakkale’de şahlananlar, Vehbi Vakkasoğlu)

İşte bunun için destanlaşmış bu büyük zaferden insanlık adına ibret alınmalıdır.

Barış dini olan İslam’ı kendisine din olarak kabul eden her Müslüman şuna inanmıştır: insana karşı yapılan zülüm, işkence, haksızlık ve her türlü kötülük kim tarafından, hangi din adına ve nerede yapılıyorsa yapılsın İslam bunun karşısındadır.

Çanakkale savaşında bin bir zorlukla mücadele eden o kahraman ecdat, o çetin savaş cephelerinde bile düşmanlarına eziyet vermemiştir. Yaralı askerleri tedavi etmiş, ekmek vermiş, aş vermiştir. Ve her şeyden önemlisi insanlık dersini vermiştir. Çünkü onların kalbinde ki iman bunu gerektiriyordu.

Onların kalbinde ki iman sebebiyledir ki canlarından daha çok sevdikleri vatana canlarını feda etmişler. Bayrakları indirtmemek, ezanları susturtmamak, değerlerine namahrem elini değdirtmemek için canlarını feda etmişler. Çünkü onların hedeflediği şehitlik ve gazilik rütbe ve makama ancak canını feda etmekle ulaşılabiliyordu. Onlar mükâfatın büyüklüğünün farkındaydılar. Zira Kur’an-ı Kerimde; "Allah Müminlerden, mallarını ve canlarını, kendilerine (verilecek) cennet karşılığında satın almıştır. çünkü onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler, ölürler….." (Tevbe,9/111) buyurur.

Bir diğer ayette de: "Allah yolunda öldürülenlere (şehitlere) ölüler demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz."  (Bakara, 2/154) buyurur.  İşte Çanakkale savaşı bu ruhla bu inançla kazanılmıştır.

Çanakkale’de savaşan o büyük kahramanlar şehitliği mükâfat bildikleri için ahiret boyutunu düşünerek imanla şahlandılar, kardeşlikle, fedakârlıkla, birlik ve beraberlikle şahlandılar.

Müslüman, bugünde ayni ruhla aynı inançla, bir ve beraber olmak zorunda olduğunu unutmamalıdır...

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ne güzel ifade etmiş:

Girmeden bir millete tefrika, düşman giremez
Toplu vurdukça gönüller, onu top sindiremez.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ifade ettiği gibi gönüllerde tefrika yoksa düşmanın aramıza girmesi de mümkün değildir. Çanakkale de olduğu gibi gönüller toplu vurdukça ne top mermisi nede başka bir şey Müslüman’ı sindiremez. İşte budur Çanakkale’yi Çanakkale yapan, destanlar yazdıran budur. Yeter ki tefrika olmasın, yeter ki gönüller bir olsun.

Bütün şehitlerimizin Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerimde vaad ettiği makama erişmelerini niyaz ederek başta Çanakkale şehit ve gazileri olmak üzere bütün şehitlerimize ve gazilerimize  Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.

Bu yazı toplam 4072 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.